Domů
Teplárenství
Šance na zlepšení ovzduší v ČR - kotlíkové dotace startují

Šance na zlepšení ovzduší v ČR - kotlíkové dotace startují

Kraje mají od včerejšího dne možnost podat žádost o tzv. kotlíkové dotace. Ministerstvo životního prostředí dává pro tento účel k dispozici tři miliardy korun. V plánu je v následujících letech vyměnit až 80 000 starých kotlů.

Ministerstvo ve spolupráci s kraji spouští první ze tří plánovaných fází dotací na výměnu starých kotlů v domácnostech za nové, ekologičtější. Dotace budou poskytnuty na nové kotle, které pro svůj provoz využívají pevná paliva včetně uhlí, biomasu a také na plynové kotle.

Celkový objem prostředků vynaložených do roku 2020 bude devět miliard. Podmínkou EU pro poskytnutí dotace je, aby se s těchto prostředků financovala nejen výměna kotlů, ale i jiná energeticky úsporná opatření. Například výměna oken nebo vyvložkování komína, zateplení, instalace tepelných čerpadel a podobně.

Otevření možnosti čerpání finančních prostředků pro občany je nyní v rukou jednotlivých krajů, které mají správu těchto dotací na starosti. Maximální možná částka kterou lze takto získat je 127 500 Kč, tedy 85 procent z nejvyšší možné částky 150 000 Kč, na kterou lze dotaci čerpat.

Tato dotační akce má za cíl urychlení výměny starých spalovacích zařízení, které nesplňují emisní parametry. Takovýchto kotlů je dle odhadu ministerstva v Česku kolem 400 000. Všechny tyto zařízení musí být podle evropských směrnic vyměněny nejpozději do roku 2022.

Program kotlíkových dotací začal v roce 2012

Program kotlíkových dotací začal před třemi lety v Moravskoslezském kraji a na výměnu kotlů šlo jen v tomto regionu 280 milionů Kč. O náklady na dotace se podělily kraj a Ministerstvo životního prostředí.

„Od 1. února 2012, kdy v našem kraji odstartovala první kotlíková výzva, bylo na dotace vyčleněno 280 milionů korun – z toho 140 milionů profinancoval kraj, dalších 140 milionů korun investovalo Ministerstvo životního prostředí. Kraj je také personálně i odborně připraven na financování další výměny kotlů v rámci nového Operačního programu Životní prostředí pro období 2014–2020,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se