Domů
Teplárenství
Teplárenské ceny za nejlepší projekty získaly Budějovice, Karviná, Brno či Pardubice
EPH - Pražská teplárenská

Teplárenské ceny za nejlepší projekty získaly Budějovice, Karviná, Brno či Pardubice

Teplárenství
2 komentáře
25. duben 2018, 13:41
ČTK

Nejlepší teplárenské projekty roku 2017 v Česku vznikly v Českých Budějovicích, Karviné, Brně, Pardubicích a Pelhřimově. Pomohly zejména uspořit teplo a snížit emise. Do užší nominace bylo vybráno 16 projektů, do nichž teplárenské společnosti investovaly přes 1,5 miliardy korun. Výsledky soutěže nazvané Křišťálový komín byly vyhlášeny na dnes končících dvoudenních Dnech teplárenství na energetiky v Hradci Králové. ČTK to řekl mluvčí Teplárenského sdružení ČR Pavel Kaufmann.

V Českých Budějovicích pořadatelé soutěže z Teplárenského sdružení ČR ocenili náhradu parovodů horkovody v areálu Jihočeské univerzity. Díky novým rozvodům se snížily tepelné ztráty v potrubí o 78 procent. Teplárna Karviná, která patří firmě Veolia Energie ČR, si ocenění odnesla za provedenou ekologizaci, denitrifikaci a odsíření v hodnotě 650 milionů korun.

Porota ocenila také Teplárny Brno za projekt rozšíření akumulace tepla v teplárně Červený mlýn na zhruba dvojnásobek. Nově umí zařízení uložil tepelnou energii pro denní spotřebu tepla pro 17.000 bytů s téměř 50.000 obyvateli.

Elektrárny Opatovice
Ilustrační foto

Elektrárny Opatovice dostaly ocenění za připojení vojenské části pardubického letiště na soustavu zásobování teplem. Původní lokální kotelny v areálu letiště byly na hraně životnosti a v budoucnu by nebyly schopny plnit emisní limity.

Pro Opatovice šlo o největší připojení za poslední roky s plánovanou dodávkou 20.000 GJ za rok. Společnost IROMEZ dostala ocenění za projekt věrnostního programu pro odběratele tepla v Pelhřimově, do něhož se zapojilo přes 87 procent zákazníků teplárny.

Teplárenské sdružení ČR bylo založeno v roce 1991, jeho členové zásobují teplem dálkově 1,2 milionu domácností, v nichž žije přes tři miliony lidí. Teplo dodávají nejen domácnostem a průmyslovým podnikům, ale také školám, nemocnicím, úřadům a dalším odběratelům.

Zdeněk Rychtera dr

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Vláďa
27. duben 2018, 06:35

Teplárna Karviná odebírá energii z kotlů na černém uhlí. Zatím bez problémů ale co bude po útlumu těžby v OKD? Když budou odebírat uhlí z Polska tak je na cestě další rekonstrukce a při přechodu na plyn je to na výstavbu nové kotelny. Ostatní uváděné teplárny jedou na hnědé uhlí. Při útlumu hnědouhelné těžby je čeké přechod na jiné palivo a to taky není zadarmo.

Jan Veselý
27. duben 2018, 11:18

Těžký život monopolisty. Taky můžou za hranicí hledat důl s co nejvíce podobným uhlím.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se