V Nizozemsku byla rozšířena unikátní nízkoteplotní soustava dálkového vytápění

DomůTeplárenstvíV Nizozemsku byla rozšířena unikátní nízkoteplotní soustava dálkového vytápění

Společnosti BAM a Thermaflex spolupracovaly v nizozemském městě Roosendaal na rozšíření nízkoteplotní soustavy dálkového vytápění. Odpadní teplo ze zařízení na zpracování odpadu SUEZ bude použito k zajištění spolehlivého, cenově dostupného a udržitelného tepla pro různé části města. Rozšíření sítě je dalším krokem města pro jeho udržitelný rozvoj.

Obyvatelé městské části Nieuwe Wipwei v nizozemském Roosendaalu budou připojeni na moderní nízkouhlíkové vytápění. Odpadní teplo z místního zařízení na energetické využití odpadu SUEZ bude nově využito k dálkovému vytápění.

Společnost Duurzaam Energiebedrijf Roosendaal zavedla v roce 2012 tzv. Smart Climate Grid pro dodávku tepla pro místní školní a obytnou čtvrť. Pro dodávku tepla se využívá odpadní teplo o teplotě 42 °C z místního zařízení na zpracování odpadu společnosti SUEZ. Do tohoto systému se letos připojila nová obytná čtvrť.

V Nizozemsku se jedná o první vytápění jednotlivých domů, které jsou připojeny na jedinou nízkoteplotní síť centrálního zásobování teplem. Při použití nízkoteplotního odpadního tepla jsou tepelné ztráty výrazně nižší a zároveň je zajištěn vyšší výtěžek tepelné energie.

Při výstavbě nové nízkoteplotní sítě se kladl důraz na minimalizaci rušení místních obyvatel. Proto bylo rozhodnuto, že celá výstavba sítě proběhne během tří týdnů. V maximální míře byly využívány prefabrikované díly a pro urychlení budování tepelné sítě byl využit plastový potrubní systém.

O celém projektu se ve stručnosti dozvíte v následujícím videu:

Zdroj úvodní fotografie: Euroheat & Power