Zájem o dotace na zateplení je vysoký, zájemci požádali o více než miliardu
Objem žádostí o dotaci na zateplení bytových domů zatím dosáhl 1,14 miliardy korun, což je zhruba třetina z první vyhlášené výzvy v Integrovaném regionálním operačním programu (IROP). Na setkání s novináři to dnes sdělil náměstek ministryně pro místní rozvoj Zdeněk Semorád. Ministerstvo chce podle něj zjednodušit podmínky čerpání dotací, přidat možnost čerpání úvěru a kromě společenství vlastníků jednotek (SVJ) zapojit do programu také bytová družstva. Do konce programového období je na zateplení budov k dispozici 17 miliard korun.
„Výzvu jsme vyhlásili loni v létě. Je potřeba vzít v potaz, že příprava projektu nějakou dobu trvá, takže všechno se teprve rozbíhá. Počet i objem žádostí sledujeme každý týden a máme pozitivní informace,“ uvedl Semorád.
Z celkových 661 žádostí ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) zatím schválilo 295 v celkové hodnotě 598 milionů korun. Program nabízí dotaci ve výši 30 až 40 procent celkové hodnoty projektu.
Ředitel odboru řízení operačních programů Rostislav Mazal věří tomu, že celková částka 17 miliard korun se podaří vyčerpat.
„Máme na to ještě šest let. Programové období sice oficiálně končí v roce 2020, ale může být až o tři roky prodlouženo. A Evropská unie má zateplování spolu s podporou malého a středního podnikání a podporou vědy a výzkumu mezi svými prioritami,“ doplnil Mazal.
IROP se týká pouze mimopražských regionů, Praha čerpá dotace na zateplování z národního programu na ministerstvu životního prostředí.
„Dotace z národních programů jsou přece jenom jednodušší. Je to asi jako když si chcete půjčit peníze doma, nebo u banky,“ uvedl dále Semorád.
MMR chce ovšem zjednodušit také čerpání evropských dotací.
„Chceme například snížit počet požadovaných dokumentů pro přiznání dotace a zároveň rozšíříme systém bezplatné poradenské pomoci žadatelům. Naší snahou je také rozšířit množství technologií, u nichž lze o dotaci kromě zateplování žádat. Jde například o zdroje tepla, fotovoltaické systémy nebo jednotky pro kombinovanou výrobu tepla a elektřiny,“ dodal Semorád.
Podle něj se MMR snaží zároveň o zvýšení limitu pro zjednodušené řízení ze současných deseti na 20 milionů korun. Jde o to, že žadatel o dotaci osloví jen omezené množství firem a mezi nimi si vybere.
„Nemusí tak nic uveřejňovat. Pak se stane, že se přihlásí třeba 20 firem, a pro SVJ je velmi složité takovou záležitost administrativně vyřešit,“ uvedl dále Semorád.
Zhruba dvě třetiny žadatelů o dotace zatím tvoří právě SVJ, dále jsou to například obce. MMR chce, aby o dotace mohla žádat rovněž bytová družstva.
„Ovšem vyžaduje to vydat nový programový dokument, který musí schválit Evropská komise. Plánujeme, že by se to mohlo stihnout do konce roku,“ řekl Semorád.
MMR zároveň počítá s tím, že dotace by šla v budoucnu kombinovat s poskytnutím úvěru. Z celkových 17 miliard korun z IROP by na něj šly dvě miliardy.
„Ale pokud by se to osvědčilo, částku na úvěry bychom navýšili,“ doplnil Mazal.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se