Domů
Rychlé zprávy
Přestavba teplárny v Uherském Hradišti-Mařaticích získala kladné stanovisko EIA
Teplovod Mělník-Praha

Přestavba teplárny v Uherském Hradišti-Mařaticích získala kladné stanovisko EIA

Uherské Hradiště 21. února (ČTK) – Plánovaná přestavba teplárny v Uherském Hradišti-Mařaticích získala od krajského úřadu kladné stanovisko EIA, v němž se posuzuje vliv stavby na životní prostředí. ČTK to dnes sdělila Simona Vlková, obchodní a marketingová manažerka společnosti CTZ, která zařízení provozuje. Dokument je ode dneška dostupný na úřední desce Krajského úřadu Zlínského kraje. Namísto uhelného prachu se bude v teplárně po modernizaci spalovat zemní plyn a komunální odpad.

Právě výstavbou zařízení na energetické využití odpadů (ZEVO), které je součástí chystaného přebudování teplárny, se krajský úřad v procesu EIA zabýval. „Modernizace by měla být dokončena v roce 2028 a ZEVO s kapacitou 15.000 tun odpadu ročně vyrobí pro zákazníky v Uherském Hradišti polovinu tepla a teplé vody,“ uvedli zástupci společnosti CTZ v tiskové zprávě. V Uherském Hradišti žije přibližně 25.000 lidí.

Udělení kladného stanoviska EIA považuje jednatel podniku Kamil Ondra za první velký milník v přípravě výstavby ZEVO. Zároveň je podle něj potvrzením, že vliv zařízení na životní prostředí v Uherském Hradišti bude zanedbatelný. „Za poslední dva roky jsme prošli řadou diskusí o možném vlivu ZEVO na životní prostředí a jsem rád, že naše závěry o minimálním vlivu potvrdil i nezávislý, státem autorizovaný odborník a máme finální stanovisko od krajského úřadu,“ řekl Ondra.

Radiátor, topení
Ilustrační foto

Vydané stanovisko obsahuje 17 podmínek, které musí společnost CTZ při modernizaci teplárny dodržet. Osm se týká přípravy výstavby ZEVO, šest výstavby a tři provozu zařízení. „V rámci přípravy projektu tyto podmínky směřují k předcházení a eliminaci potenciálních dopadů na životní prostředí, ve fázi stavby na minimalizaci prašnosti, hluku a znečištění navazujících komunikací a pro provoz ZEVO jsou to požadavky na kontrolní měření hluku a emisí včetně jejich kontinuální dostupnosti pro veřejnost,“ uvedl Ondra.

Spalování odpadu v teplárně odmítala petice z roku 2020 s 2727 platnými podpisy. Její signatáři preferovali spalování zemního plynu. Kritizovali, že plánované ZEVO je kapacitně naddimenzované, obávali se také zvýšených emisí.

Spalování uhelného prachu by teplárna v Mařaticích měla podle harmonogramu modernizace ukončit letos a přejít místo něj na spalování plynu. Zařízení na energetické využití odpadů chce společnost CTZ uvést do provozu v roce 2028, tedy o dva roky dříve, než vstoupí v platnost zákaz skládkování komunálního odpadu. V roce 2021 schválili změnu paliva v teplárně na plyn a odpad zastupitelé Uherského Hradiště a následně i valná hromada společnosti CTZ.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se