Domů
Teplárenství
Skupina Veolia plánuje v přerovské teplárně vyrábět palivo z odpadu
Bourání chladících věží elektrárny Jaslovské Bohunice V1 a třídění železného odpadu. Zdroj: JAVYS

Skupina Veolia plánuje v přerovské teplárně vyrábět palivo z odpadu

Teplárenství
12 komentářů
20. prosinec 2023, 12:22
ČTK

Společnost Recovera ze skupiny Veolia chce v areálu teplárny v Přerově vybudovat provoz na výrobu tuhého alternativního paliva (TAP) z odpadu. Plánovaná technologie má roční zpracovatelskou kapacitu 100.000 tun nerecyklovatelného komunálního odpadu sváženého z Přerovska i části Olomouckého a Zlínského kraje. Z odpadu se bude vyrábět TAP pro nový multipalivový kotel instalovaný v přerovské teplárně. Pokud investor získá potřebná povolení, tak chce stavbu provozu na výrobu TAP zahájit příští rok a linku zprovoznit v roce 2025. ČTK dnes informaci získala z databáze posuzování vlivu staveb na životní prostředí EIA. Nové technologie využití komunálního odpadu mají nahradit skládkování, které by mělo skončit v roce 2030.

Vedení společnosti Recovera plánovanou výrobu TAP zdůvodnilo tím, že v Olomouckém kraji produkce tohoto paliva výrazně zaostává za potřebou teplárenských firem. „Jedná se o vybudování nového zařízení pro nakládání s odpady, které bude zpracovávat zbytkový směsný komunální odpad, některé biologicky rozložitelné odpady, výměty ze třídění plastového odpadu a některé energeticky využitelné průmyslové odpady. Veškeré zpracovávané odpady budou kategorie ostatní odpad,“ stojí v oznámení firmy Recovera. Plánované zařízení v Přerově má ročně z odpadu vyprodukovat až 80.000 tun TAP.

Teplovod Mělník-Praha
Ilustrační foto

V přerovské teplárně byl už instalován nový multipalivový kotel na biomasu,který může ročně spálit až 114.000 tun TAP. Firma zprovoznila i dva kotle na zemní plyn s nízkoemisními hořáky. Dva starší kotle na uhlí díky tomu odstavila. „Záměr (výroba TAP) je umístěn přímo do areálu Teplárny Přerov, pro kterou je výroba TAP primárně určena. Svým umístěním umožňuje efektivní svoz z regionu Přerovska, Olomouckého a Zlínského kraje v dostupné vzdálenosti,“ uvedli autoři oznámení. Komunální odpad má do areálu teplárny denně přivážet až 39 nákladních vozidel. Výroba TAP ale podle společnosti Recovera nezvýší frekvenci nákladní dopravy v Přerově, jelikož teplárna funguje v průmyslové zóně v okrajové části města a bude napojena na rozestavěnou dálnici D1.

Linku na výrobu TAP z komunálního odpadu plánuje postavit v Prostějově nedaleko vlakového nádraží společnost FCC ČR. Plánovaná technologie má zpracovat až 50.000 tun odpadu za rok. Firma FCC nejdříve chtěla vyrábět TAP v nedalekých Biskupicích a odvážet ho ke spálení do teplárny v Přerově. Obecní zastupitelstvo s tím ale nesouhlasilo. V obci vznikla petice, podepsalo ji přes 2000 lidí. Společnost FCC poté od plánované investice v Biskupicích ustoupila. Chystanou zpracovatelskou kapacitu firma nabídla i prostějovské radnici, která odešla ze Servisní společnosti odpady Olomouckého kraje. Tato krajská firma vlastněná samosprávami zajistí pro města a obce likvidaci odpadu poté, co se zpřísní podmínky pro nakládání s odpady.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Karásek
20. prosinec 2023, 12:54

Aby kvůli potřebě tohoto paliva nebylo rezignováno na recyklaci odpadu. Mimochodem Přerov je už postižen chemikáliemi z jedné velké nejmenované fabriky a teď ještě toxické látky ze spalovny.

intfor
21. prosinec 2023, 08:19

Přije Vám lepší ten odpad zakopat do země, než jej energeticky využít?

Karásek
21. prosinec 2023, 15:13

Recyklovat a předcházet vzniku.

Stanislav Šmakal
23. prosinec 2023, 05:24

I po recyklaci zbyde odpad, ktery lze POUZE bud spalit nebo zakopat. To je presne tento pripad. Chce to si o tom neco nastudovat a neopakovat hnacky jak papouch od ekoteroristů jmenem Arnika

Petr prochaska
21. prosinec 2023, 09:15

Postavit spalovnu blízko města, to chce fištróna, filtry nejsou všemožné.

Baton David
21. prosinec 2023, 09:41

mocná je teplota spalování. Blízko města asi ok, když to může být i přímo ve městě, třeba v Praze

Karel Zeman
21. prosinec 2023, 21:49

Doporučuji nějakou spalovnu navštívit. Byl jsem v Chotíkově u Plzně a je to krásné zařízení, které vyrobí spoustu energie (20 MW tepla či 10 MW elektřiny) a ze 140 tisíc tun (2/3 plzeňského kraje) komunálu se musí skládkovat jen 3000 tun popílku…. Jinak zbyde nějaký šrot a 33 tisíc tun škváru, která se zdělá např do silnic….

Martin Hájek
21. prosinec 2023, 11:31

Když hoří skládky a jako že hoří naprosto pravidelně, tak je těch toxických látek mnohonásobně více. Ale to lidem nevadí, protože skládka nemá komín, tak je čistá, že.

Stanislav Šmakal
23. prosinec 2023, 05:26

Nejvtipnější je, ze kdyz uz hori skladka v kraji, je to vzdy Recovera a vetsinou hrusovany nedaleko prerova??

Pravoslav Motyčka
20. prosinec 2023, 18:52

No tak je to rozhodně krok správným směrem. Skládkovat to co lze spálit je špatně.

Stanislav Šmakal
23. prosinec 2023, 05:28

Krok spravnym smerem ano. Potiz je vtom, ze to bude spalivat Veolie. Tem ku...m francouskych uz platime za vodu, opravdu je potřeba jim platit i za odpad?

Slavomil Vinkler
23. prosinec 2023, 14:19

Spalovat odpad v normální teplárně? No nevím. Asi nemá vícestupňovou filtraci.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se