Domů
Teplárenství
Topolánek: Modernizace tuzemských tepláren bude do roku 2030 stát 180 mld. Kč
rozvody tepla

Topolánek: Modernizace tuzemských tepláren bude do roku 2030 stát 180 mld. Kč

Teplárenství
4 komentáře
26. duben 2023, 16:39
ČTK

Náklady na modernizaci tuzemských tepláren, jejichž provozovatelé budou muset do roku 2030 nahradit staré technologie spalující uhlí novými zdroji tepla i jeho rozvody, se budou pohybovat kolem 180 miliard korun. Projekty jsou financovány pomocí dotací z modernizačního fondu, teplárny v něm mají k dispozici 87,5 miliardy korun. Na dnes zahájené dvoudenní konferenci Dny teplárenství a energetiky to v Olomouci řekl předseda Teplárenského sdružení Mirek Topolánek.

Teplárny do roku 2030 přejdou z uhlí, které je nyní hlavním palivem, převážně na zemní plyn, pevnou biomasu a biometan. „Celkové investice do roku 2030 odhadujeme na 180 miliard korun,“ uvedl Topolánek, podle kterého úspěšná transformace tuzemského teplárenství je podmíněna přijatelnou podobou legislativy EU a zajištěním odpovídajících prostředků v programu zaměřeném na podporu modernizace soustav zásobování tepelnou energií.

S EU je podle Topolánka kvůli mnohamiliardovým investicím tepláren nutné jednat o výši jejich přiměřeného zisku, která zohlední náklady na modernizaci a tržní úrokové sazby. Topolánek upozornil, že při modernizaci tuzemského teplárenství bude důležitá také podpora tepla vyráběného z obnovitelných zdrojů a zařízení na kombinovanou výrobu elektřiny a tepla. V roce 2030 by měl mít hlavní podíl v tuzemského teplárenství zemí plyn, poté jeho váha v energetickém mixu bude postupně klesat, naopak se z výší podíl pevné biomasy, geotermální energie a biometanu.

Ilustrační foto

Cena zkapalněného zemního plynu, který loni po ruském útoku na Ukrajinu a následných sankcích EU nahradil ruský zemní plyn, loni podle analytika Blahoslava Němečka ze společnost EY několikanásobně vzrostla a dostala se na historické maximum. V předchozích letech se pohybovala mezi 20 až 30 euro za MWh, v roce 2022 ale Evropa soupeřila s asijskými státy o jeho dodávky, což mělo za následek rychlý růst cen. Evropu od ještě vyšších cen zkapalněného plynu zachránila recese v Číně. „Díky tomu, že klesla spotřeba Asie, tak cenový vrchol nebyl tak vysoký,“ podotkl Němeček, podle kterého se situace na trhu už uklidňuje a cena zkapalněného plynu klesá.

Topolánek upozornil, že cena zkapalněného plynu z podstaty nikdy nebude na úrovni levnějšího pevninského zemního plynu, který teplárny dříve nakupovaly. „Jsou tam prostě tři procesy navíc. Bude (zkapalněný plyn) vždy zhruba o 15 eur dražší, takže ceny kolem 20 eur (za MWh) jsou nenávratně pryč. Počítejme s cenami, které tady při velkém přetlaku nabídky už byly, a to je někde kolem 38 eur za MWh. Na ty se můžeme dopracovat,“ uvedl Topolánek.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Slavomil Vinkler
26. duben 2023, 21:13

v ČR se spotřebovalo 74 Pj tepla. Veškerá roční těžba dřeva je 20 milionů tun tj. 200 Pj tepla.

Petr Turek
26. duben 2023, 22:36

Dovolím si nesouhlasit s panem Vinklerem. V ČR se mimo kůrovcovou kalamitu těží asi 15 mil. m3 dřeva což asi je okolo 7 mil. tun. 1 tuna suchého dřeva má výhřevnost okolo 12 GJ. Tedy součin teoretických 7,5 mil * 12 = 90 mil GJ a to veškeré dřevo jen spálíme, což je nesmysl.

Dále si dovolím tvrdit, že spotřeba tepla v ČR je vyšší než uvádí pan kolega Vinkler....

Slavomil Vinkler
27. duben 2023, 19:39

Nechci se hádat, je to google z internetu I. Uvádí sice 2 hodnoty 74 a 150 TJ. Já vzal ten optimističtější, jako teplo z centrálních tepláren tj. Topolánkovo. . Dřeva uvádí 35 mil. m3. Vy jste větší pesimista než já.

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/2343156https://www.silvarium.cz/lesnictvi/tezba-drivi-v-roce-2020-35-8-mil-m3

Slavomil Vinkler
28. duben 2023, 05:38

Bohužel mi to típlo vyjádření s odkazy na strýčka googla. Váš odhad je pesimistický. Já udělal optimistický. Teplo 74 PJ je jen teplárenské, ale spotřeba tepla je uváděna 150 PJ. No a 30 milionů m3 dřeva je za rok 2020, tj. optimistické i s kůrovcem. Ale ono je to jedno, je jasné že biomasa je nesmysl.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se