U Mostu se začala stavět spalovna odpadu, ročně energeticky využije 150.000 tun
V Komořanech u Mostu se začala stavět spalovna odpadu. Roční kapacita zařízení pro energetické využití odpadu (ZEVO) je 150.000 tun. Náklady na stavbu jsou přes pět miliard korun. Při položení základního kamene to dnes řekl ředitel společnosti United Energy Milan Boháček. Polovinu nákladů pokryje firma z holdingu Daniela Křetínského z modernizačního fondu. Se zprovozněním se počítá na jaře roku 2027.
Společnost podepsala memorandum o dodávkách nevytříděného odpadu se všemi největšími městy v Ústeckém kraji a řadou obcí napříč regionem, dodávky má přislíbené také například z Chebu. „Spalovna je dimenzovaná na polovinu odpadu, který vznikne v Ústeckém kraji. Výhoda je, že to bude relativně levný zdroj tepla pro Most a Litvínov,“ uvedl Boháček.
Pro spalovny jsou podmínky provozu podle ředitele velmi přísné. „Nová spalovna bude na desetinách emisních limitů co stávající teplárna,“ uvedl Boháček. Využitím odpadu teplárna ušetří okolo 120.000 tun hnědého uhlí za rok. „V roce 2027 budeme pro výrobu tepla používat už jen odpadky, plyn a stávající biomasu,“ uvedl ředitel.
Větší zátěž pro dopravu podle Boháčka spalovna znamenat nebude. „Doprava se odkloní ze skládek k nám, sídlíme v průmyslovém areálu mimo veřejnou dopravu. Ze vzdálenějších míst uvažujeme o dopravě po železnici,“ řekl. Odpad z Německa ZEVO u Komořan zpracovávat nebude. „Zavázali jsme se, že budeme spalovat odpad jen z Česka,“ uvedl.
Zařízení pro energetické zpracování odpadu se plánuje také v nedalekém Chomutově. „Objem odpadu neklesá, takže se neobáváme, že bychom ho měli nedostatek, možná to bude výhoda pro obce,“ řekl Boháček. Po zpracování odpadků vznikne škvára, kterou bude možné využít na stavbách. Nebezpečný odpad bude vznikat pouze při chemickém čištění kouřových plynů. Spalovat se bude nevytříděný odpad, tedy ten, co lidé hází do černých popelnic.
Obce v Ústeckém kraji stavbu spalovny vítají, protože od roku 2030 začne platit konec skládkování. „Úkolem Ústeckého kraje by teď mělo být koordinovat obce a města a pomoci jim vyjednat se spalovnou co nejlepší podmínky,“ uvedl hejtman Jan Schiller (ANO). „Konec skládkování se blíží a my nemůžeme čekat, až se něco stane. Mým přáním je pomoci obcím v okrese Děčín. Hledáme řešení, nabízelo by se překladiště v blízkosti Děčína, kam by obce vozily svůj odpad, a město Děčín už by bylo partnerem pro ZEVO Komořany,“ řekla ČTK náměstkyně děčínského primátora Anna Lehká (Volba pro Děčín). „Doufám, že poplatek bude snesitelný, vítám iniciativu kraje, abychom se dohodli a vymohli nejlepší ceny pro naše občany,“ uvedla Lehká.
Mohlo by vás zajímat:
Pokud se postaví spalovna i v Chomutově, pak asi ty závazky nebrat odpad z Německa padnou. Spalovny budou potřebovat určitý objem, aby mohly jet a jen z místních zdrojů to nepůjde.
Pokud se bude odpad vozit po železnici, nevidím důvod pro takové omezení. Resp. to už nebude odpad, ale energetická surovina.
I když to pojede vlakem, musí přejet Krušné hory, enviromentální přínos se tak trochu maže.
Přes Krušné hory moc tratí nevede. Zejména ne těch elektrifikovaných a pro nákladní provoz přizpůsobených. Zato labským údolím přes Děčín a Ústí nad Labem, že...
(098, 090, 130 - a jste tam)
Tento způsob je z nouze ctnost na úkor možného tepelného rozkladu pyrolýzou a v následném využitím navíc v chemickém průmyslu. Byla by tím zajištěno efektivnějšího využiti tohoto odpadu. Technologie v tomto směru jsou k dispozici.
Ano, teoreticky ano. Já ale neviděl ekonomicky fungující.
Citát z článku: "Společnost podepsala memorandum o dodávkách nevytříděného odpadu"
Pletete si možnost pyrolýzního rozkladu plastového (tříděného) odpadu a likvidaci netříděného odpadu, případně odpadu z něhož už byl vytříděn (nebo se tam vůbec nedostal) využitelný plastový odpad.
Pyrolýzní rozklad je nadějná technologie, ale nehodí se na likvidaci všeho odpadu.
Nepletu si to, protože ty technologie na pyrolýzu takového odpadu jsou na to přizpůsobené, počítají s tím.
Dejte odkaz
LBG MORAVIA
Zpracování komunálního odpadu pyrolýzou
Tak to je něco trochu jiného. Nicméně také to předpokládá napřed třídění odpadu a nezdá se, že by to už někde fungovalo.
Miloslav Cerny....Svycari byli prvni zemi, ktera zacala tridit odpad a prvni zemi ktera s tim skoncila. To vse pro nas v epose zvane komunisticke. Co kanton to spalovna, nekde dve. To jsou ti co umi pocitat a maji v teritoriu i pod nim poradek
Protože mi jsme na tom jinak, nabízí se nám již dokonalejší technologie, která u nich dříve nebyla. To je ta nadhodnota daná vývojem. Tak to je s každou technologií.
ja jenom, ze vcera bylo pozde
Pouze spalovat hořlavý odpad je jako spalovat fosilní poliva obdobnému uhlí. Emise CO2 budou nadále zatěžovat ovzduší, to jenom pro doplnění.
To ano, ale je to lepší, než to sypat pod zem.
Jeden malý krůček za druhým...
To máte pravdu, taky jsem to hodnotil jako z nouze ctnost. Tím se ale vývoj nezastavý a bude se nadále usilovat o efektivnější využití se snížením emisí. A i v našich končinách si toho můžou leckde všimnout a přehodnotit svůj názor na efektivnější likvidaci s nižšími emisemi a úspor nákladů. Muselo by to projít očima ekologů.
Třeba ještě jednou budeme to nasypané pod zem těžit...
Zlatá slova kolego, tak jako u Chvaletic či Cínovce.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se