Domů
Elektřina
Akcie ČEZu stále ztrácejí na atraktivitě
logo CEZ holding

Akcie ČEZu stále ztrácejí na atraktivitě

Jedna z největších světových bankovních a finančních institucí HSBC Holdings Plc oznámila, že akcie české energetické společnosti Skupina ČEZ, které jsou již na dvouletém minimu, pro ni momentálně nejsou atraktivní.

Analytická skupina pod vedením Adama Dickense snížila své doporučení pro investory se zájmem o největší českou energetickou společnost z ”kupovat” na “držet” a cílovou cenou na 530 Kč z 690 Kč (snížení o 23 %). Mezi hlavní příčiny patří klesající cena elektřiny a také zájem ČEZu o německá aktiva Vattenfallu.

Kurz akcií společnosti činil 476,9 Kč k poledni 20. října, po 27% propadu v posledních šesti měsících na nejnižší hodnotu od roku 2013.

Politici řeknou „ne“ fosilním zdrojům v elektroenergetice

“Předpokládáme, že takováto akvizice jen těžce přinese nějaké zisky po roce 2018. Investice do stále více neoblíbené a vysoce CO2 intenzivní části německé energetiky by znamenalo zvýšení politického rizika v profilu ČEZ,” bylo uvedeno ve zprávě HSBC.

ČEZ minulý týden oznámil záměr odkoupit lignitové doly, tepelné a vodní elektrárny v Německu, od švédské energetické společnosti Vattenfall. Tato aktivizace má v krátkodobém hledisku zvýšit zisky české společnosti, nicméně v delším horizontu ceny elektřiny indikují, že se tento přínos utlumí. Zároveň však bude sílit politická opozice vůči dolování a potažmo spalování hnědého uhlí, dodali analytikové.

Uhelné elektrárny, které jsou na prodej, mají instalovaný výkon okolo 8 000 MW a vodní přibližně 3 000 MW. Podle odhadu agentury Bloomberg, by Vattenfall za tento značný objem energetických aktiv mohl požadovat okolo 95 mld. Kč. Vodní elektrárny mají být podle agentury prodejné pouze dohromady s uhelnými aktivy.

Propad cen akcií způsobil, že postavení skupiny ČEZ na burze je za posledních šest měsíců nejhorší z šestnácti podobných světových energetických společností.

Komentáře

(1)

Vojtěch Uhlíř

13. srpen 2021, 15:39

Dobrý den. Je možné se s Vámi spojit. Kvůli radě IRR co řeší senát. Je to akutní, ale nevím zda je spojeni možné. Kéž by. Děkuji

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.