Domů
Elektřina
Analýza: Češi mají nejdražší elektřinu ze zemí V4, paliva naopak tankují levněji
Úspěšnost predikcí obchodníků s elektřinou a plynem je podstatným faktorem, který ovlivňuje hospodářské výsledky těchto společností.
Zdroj: Pixabay

Analýza: Češi mají nejdražší elektřinu ze zemí V4, paliva naopak tankují levněji

Elektřina
2 komentáře
23. červenec 2025, 12:35
ČTK

Češi mají nejdražší elektřinu v regionu visegrádské čtyřky (V4). Zatímco většina okolních zemí využívá regulaci cen nebo další státní zásahy k omezení růstu velkoobchodních cen energií, Česko je výjimkou. Naopak ceny pohonných hmot v ČR patří v současné době k nejlevnějším v Evropě. Všechny země mají také problémy s dostupnosti vlastního bydlení, v Česku vázne výstavba. Vyplývá to z analýzy, kterou dnes představila novinářům skupina Creditas.

Hlavním důvodem vyšších cen elektřiny v tuzemsku oproti ostatním zemím V4 je podle analýzy přímý vliv velkoobchodní cen. Polsko, Maďarsko, Slovensko totiž podle Creditas tento vliv omezují regulací cen a nastavením maximální ceny. Regulovaná cena je přitom většinou nižší než ta tržní. Maďaři a Slováci navíc podle studie využívají další státní zásahy k ochraně zákazníků.

"Důsledkem je, že Češi platí za kilowatthodinu elektřiny 0,33 eura, tedy třikrát víc než Maďaři, dvakrát víc než Slováci a téměř stejně jako Němci," řekl obchodní ředitel skupiny UCED Václav Skoblík.

Česko vychází nejhůř i při porovnání ceny ke kupní síle.

O něco lépe Česko z analýzy vychází při porovnání cen pohonných hmot. V současnosti má totiž ČR nejnižší ceny benzinu v regionu. Stabilní daňové zatížení a silná měna pomáhají podle Creditas držet ceny dole. V poměru ke kupní síle už ale podle analýzy není situace tak příznivá a tuzemské ceny paliv jsou téměř dvojnásobné oproti těm německým.

Analýza zároveň upozornila, že současný stav může v budoucnu výrazně proměnit chystaný nový systém emisních povolenek ETS 2 pro dopravu a vytápění budov.

Studie se zabývala také dostupností vlastního bydlení, s čímž má podle ní problém celý region V4. Extrémem je ale v tomto ohledu Praha, která je z pohledu cen a příjmů městem s nejnižší dostupností vlastního bydlení. Situace v Česku se navíc kvůli slabé výstavbě dál zhoršuje. Zatímco loni se v Polsku na 100.000 obyvatel postavilo 4,4 bytu, na Slovensku 2,8 a v Německu 2,6, v Česku to bylo 2,4 bytu. Horší situace byla v Maďarsku s 1,6. Česko si naopak oproti dalším zemím V4 stojí lépe při srovnání nákladů na bydlení v nájmu.

"Velkou překážkou pro rozvoj bytové výstavby je v Česku extrémní délka stavebního řízení, to je osmkrát delší než v Polsku a čtyřikrát oproti Maďarsku či Slovensku,“ uvedl obchodní ředitel Creditas Real Estate Borek Simandl.

Skupina Creditas se zaměřuje především na dlouhodobé investice v konzervativních odvětvích. Hlavními pilíři jejího podnikání jsou finanční služby, energetika a nemovitosti. Zakladatelem a akcionářem je Pavel Hubáček s rodinou.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Vladimír Krteček
23. červenec 2025, 13:23

A tak my si tu zijem …

Jiří Svoboda
23. červenec 2025, 21:18

Vždyť to není pravda, platí se podle sazby. v Nízké sazbě je cena

0,157 Eur/kWh.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se