Domů
Trh s elektřinou
Růst cen elektřiny nelze podle ČEZ řešit odchodem ze společného evropského trhu
přenosové vedení

Růst cen elektřiny nelze podle ČEZ řešit odchodem ze společného evropského trhu

Současnou situaci kolem růstu cen elektřiny nelze podle energetické skupiny ČEZ řešit odchodem ze společného evropského trhu s energiemi. Působení na společném trhu je vázáno smlouvami, řekl ČTK mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Navíc podle analytika společnosti ENA Jiřího Gavora pomáhá propojení energetických trhů ke stabilitě a bezpečnosti elektrické sítě v Česku. Vystoupení ze společného trhu navrhuje Spolek pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín v čele s lokální jihočeskou političkou Ivanou Kerlesovou, která dříve působila v hnutí Trikolóra a letos neúspěšně kandidovala do Sněmovny za hnutí Přísaha.

Kolem 900.000 odběratelů energetické skupiny Bohemia Energy, která v polovině října ukončila činnost, si nyní musí hledat nového dodavatele energií. Její klienti se tak dostali do režimu dodavatele poslední instance, což pro ně může znamenat i několikanásobný nárůst plateb za energie. Kerlesová dnes novinářům řekla, že stát by mohl snížit vysoké ceny elektřiny tím, že dá pokyn firmě ČEZ, aby se vyvázala z obchodování na německé burze. Česko má podle spolku dost vlastní dostupné elektřiny. „Cena silové elektřiny pro Českou republiku ale bohužel vzniká na energetické burze v německém Lipsku,“ prohlásila Kerlesová.

Mluvčí ČEZ Kříž však řekl, že tento postup je nereálný. „Přistoupili jsme ke všem dohodám při vstupu do Evropské unie a náš trh musí být součástí trhu EU. Tyhle záležitosti (navrhované spolkem) možné nejsou,“ uvedl.

Analytik společnosti ENA Jiří Gavor má stejný názor jako mluvčí ČEZ. „Fungujeme na propojeném evropském trhu a máme z toho užitek. Koneckonců je výhoda ve zvýšené bezpečnosti, je to větší systém, lépe drží stabilitu sítě, lépe odolává mimořádným výpadkům. Ale je to také propojený obchodní systém,“ řekl.

Spolek pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín na svém webu mimo jiné uvádí, že je dobrovolným spolkem fyzických a právnických osob a jeho účelem je podpora urychlení rozhodnutí o dostavbě temelínské elektrárny a podpora rozvoje jaderné energetiky v České republice.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Jakub Ševčík
3. listopad 2021, 19:57

Přiznám se, že jako laika, který se zajímá o energetiku mne v první době též napadla taková myšlenka.. Proč si nepostavit jaderné bloky pro vlastní občany a odstřihnout se? Pro EU a tržní filosofii je to, co se teď děje, debakl! Někteří lidé si ani nechtějí zatopit, nejspíš ze strachu, jestli to vůbec zaplatí. Jsem liberál, demokrat, ale nevím, že by za minulé éry nastala éra energetické chudoby.. Energetika má daleko třaskavější potenciál než migrace. Pokud se podobná situace bude opakovat, pak to bude problém jako hrom. Příčiny? Vysoká závislost na surovinách, nejednotná EU (ani nelze). Musíme investovat do decentralizace(OZE), ale i soběstačnosti(jádro). Zdrojem problémů jsou aktuálně hlavně kšefty s plynem. To má být to palivo dalších dvou dekád? :-D.

energetik
3. listopad 2021, 21:23

Když si postavíte vlastní elektrárnu, tak si prodávejte komu chcete za cenu jakou chcete. Ale stát nebo firma a zvláště akciová nemůže prodávat energii vybraným spotřebitelům pod cenou. Jak by jste to vysvětlit vlastníkům, akcionářům, atd.., že zisk bude nižší? Co péče řádného hospodáře?

A to ty nové jaderné bloky budeme ještě více skrytě dotovat přes daně aby se vůbec zaplatili? To už tu bylo, byla by to cesta zpět ke komunizmu.

Josef
3. listopad 2021, 21:40

Víte energetiku nemáte pravdu, USA měla ještě před pár lety zákaz vývozu ropy to není o komunismu to je o nezávislosti vyvážíme to co je výhodné vyvážet přebytky a ne abychom se nechali vysávat. V praxi se se to nedělá tak, že zakážete něco vyvážet, ale uděláte na to exportní clo, takže pro domácí trh máte energii levnou a pro vývoz drahou. Dělají to téměř všechny suverénní země když vyvážejí energie.

energetik
3. listopad 2021, 22:44

Které státy v USA mají mezi sebou exportní cla?

Tomáš
3. listopad 2021, 22:05

S vašim vyjádření nesouhlasím, energetiku. Ono názor, že na obchodování na Lipské burze ČR EE zdražuje je správný, rozdíl ceny na EEX a PXE je cca 4 EUR/ MWh, proč je podle vás ten spread tak vysoký? 4 EUR jsou 100Kč/ MWh v BSLD profilu, dost hodně, na to že jsme oproti germánům chudí příbuzní. A o zisku tady nepište, když ČEZ má prodanou výrobu EE za 54 EUR/MWh. Mám další dotaz-na jednom semináři před pár lety jsem se doslechl od pracovníků ČEPS a MPO že Německo chce mít možnost ze své strany regulaci výkonu právě instalovaných transformátorů v Kadani a dalších. Neví někdo, jak to dopadlo?

Ivan Novák
4. listopad 2021, 00:25

Postup ČEPS a 50HzT u svých PST je smluvně koordinovaný, ale, jak ukazují měsíční správy ČEPS o provozu soustavy, v praxi většinou nezávislý, jen občas jsou aktivovány odbočky v obou hraničních rozvodnách najednou, viditelně s cílem rozložit větrem působené velké toky ještě více do německého vnitrozemí.

RC
3. listopad 2021, 22:43

Až nastane v Německu blackout, započne nová epocha bez Lipska. Všechny názory, že se nelze vyvázat ze sevření Evropskou unií vezmou za své při pohledu na rabování.

Odstavení jádra v Německu bude výborný startup!

JD
3. listopad 2021, 23:42

Je třeba za tím vidět pouze potřebu se politicky zviditelnit v této nelehké chvíli. A to i za pomoci hlásání podobných nápadů, které zřejmě nebyly promyšleny do důsledku.

Slepá, hloupá a historicky zkrachovalá ideologie nekompromisního nacionalismu za každou cenu se snaží budovat iluze soběstačnosti a vzdušné zámky nadřazenosti, ve kterých okolní svět nepotřebujeme ke své vlastní existenci. U malých národů s omezenými možnostmi je tato neprozřetelnost o to hloupější.

Po národním procitání v 19. století se během Belle Époque dostavilo všeobecné opojení výjimečností vlastního národa, vedoucí k přeludu jeho nepřemožitelnosti a ztrátě pokory. A toto vědomí dostalo do ruky nové technologie průmyslové revoluce, a zavedlo svět do otřesných světových konfliktů, ve kterých velmi rychle vystřízlivělo.

I prezident Masaryk, který stál u zrodu Československa, chápal velmi dobře otázku naší národní identity v kontextu evropanství. A vysmíval se hloupému pivnímu vlastenectví. Dokonce i to Československo by nevzniklo bez mezinárodní podpory. A o pár let později v okamžiku, kdy jsme to mezinárodní ukotvení a podporu ztratili, dopadlo to špatně.

A už v Benátkách během zrodu moderního kapitalismu věděli, že ne izolace, ale propojení světového obchodu přináší bohatnutí. A to nejen to materiální.

Výsledkem není rezignace na národní uvědomnění, ale nalezení a nalézání rovnováhy, která mu umožní existenci v kontextu těch ostatních.

Jak je v článku správně uvedeno, podobné snahy nám pouze uzavírají bezpečnostní a ekonomické možnosti.

Přitom pořebujeme pravý opak, tedy takové možnosti si otevřít, a udržovat otevřené.

Rezignovat na tyto principy jenom proto, že se v tuto chvíli zrovna nedaří, je velmi krátkozraké.

RC
4. listopad 2021, 08:32

Přeshraniční prodej přebytků či nákup lze realizovat i v případě obchodování české energie v Praze. Není to krátkodobý jev, je to od zavedení liberálního pojetí světa. Liberalismus je chaos.

Tohle není nacionalismus, je to vlastenectví a hájení českých zájmů. To je ta věc na kterou lidé vašeho smýšlení zapomněli a na co naráží každý český obchodník v zahraničí, který zastupuje český kapitál.

petr
4. listopad 2021, 19:24

Dobrý večer, ten základní problém v současné energetice je její cena.

Podívejme se však jak byla (ještě nedávno) vysoká.

Cenu silové elektřiny většina dodavatelů nabízela pro konečného malospotřebitele v rozsahu od 1,1 - 1,5 Kč /kWh, tedy za ceny dost nízké z pohledu nákladů na její výrobu a předně "budoucí investice do zdrojů". Dovolím si trochu zavzpomínat do doby svého mládí. Můj dědeček v Praze v roce 1988 měl důchod okolo 1000 Kčs. Cena elektrické energie tenkrát byla 0,65 Kčs/kWh + platba za elektroměr 18 Kčs/měsíc. Když jsem jej navštívil a byla nepříjemná zima a pustil jsem si eta-viru - elektrická kamínka, tak jsem málem dostal pár facek, protože cena energie z těchto kamínek byla pro dědu šílená. Cena elektřiny tenkrát vycházela v průměru asi na 1 Kčs/kWh, tedy děda měl na cca 1000 kWh.

Moje maminka dnes má důchod (včetně vdovského) cca 15 000 Kč. Cena elektřiny, kterou ji moje firma dodává činí asi 3 Kč/kWh, tedy maminka má za svůj důchod cca 5 krát více proudu než její otec.

Co tedy říci závěrem, že cena elektřiny byla do Bohemia E krize vlastně super levná a tak jsem si na to zvykli a to již nikdy nebude. Současné ceny DPI jsou nesmyslem a příkladem zneužití monopolu, dlouhodobé ceny však už nikdy nebudou jak jsem uvedl výše 1,1 - 1,5 Kč/kWh za silovou energii, počítejme cca s dvojnásobkem a co je tedy nutné, začít myslet jak a kde předně ušetřit, nebo elektřinu nepoužívat pro přímé vytápění, to bude v budoucnu luxus, tedy pro řadu lidí to již je dnes...

Petr Kamenice
7. listopad 2021, 18:58

Mě by zajímalo jak se ty ceny elektřiny tvoří. Co je ovlivňuje a tak. Často lze vidět že cenu tvoří německý trh podle toho jak moc v něm fouká nebo nefouka a to ovlivňuje cenu všech okolních zemí. Dnes se ale třeba cena elektřiny v rakousku cca 130 eur naprosto lišila od ceny v německu 0 eur. Čím to bylo?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se