Španělsko chce shodu na reformě evropského trhu s elektřinou do dvou týdnů
S ohledem na dění na evropských energetických trzích v posledních dvou letech se reforma evropského trhu s elektřinou dostala do popředí pozornosti. Jednání mezi zástupci EU a jednotlivými členskými státy nicméně v posledních měsících váznou na mrtvém bodě. Španělská ministryně energetiky nicméně v tomto týdnu uvedla, že by země chtěla dosáhnout shody ohledně reformy do příštího zasedání ministrů energetiky zemí EU, které proběhne v polovině října.
Jedním z primárních cílů diskutované reformy evropského trhu s elektřinou je větší ochrana spotřebitelů před extrémními výkyvy cen na trzích. Těm byl evropský trh vystaven především v průběhu loňského léta poté, co dodávky zemního plynu z Ruska poklesly na zlomek běžného objemu. Klíčovou částí je také model výkupu elektřiny z výrobních zdrojů, včetně jaderných elektráren, a případné přerozdělení finančních prostředků průmyslu, na kterém jednání v poslední době váznou.
Španělsko v průběhu minulého týdne sestavilo návrh kompromisního řešení, které měla k nahlédnutí agentura Reuters. Návrh vyzývá země EU ke zvážení celkem tří možností, kdy jedna z nich z reformy zcela odstraňuje sporné části ohledně pravidel podpory elektráren a odběratelů elektřiny.
"Zcela upřímně, chtěla bych ukončit tuto schůzi dohodou," uvedla španělská ministryně energetiky k plánům pro příští schůzi ministrů energetiky EU na začátku tohoto týdne během mezinárodního summitu ministrů energetiky v Madridě.
Francie vs. Německo
Přestože je reforma evropského trhu s elektřinou zásadním krokem pro budoucí směřování evropského energetického sektoru, jednání dlouhodobě váznou. Jedním z hlavních předmětů sporu je případný model výkupu elektřiny ze stávajících zdrojů, a to především jaderných elektráren ve Francii.
Otázkou zůstává, zda by vlády členských zemí EU měly mít možnost s výrobci uzavírat dvoustranné rozdílové kontrakty (CfD) a případné zisky z prodeje této elektřiny na trhu poté využívat na podporu domácích odběratelů. Německo prozatím této možnosti není nakloněno, jelikož by francouzský průmysl mohl získat konkurenční výhodu nad jeho.
Kromě zmiňované možnosti úplného vypuštění těchto sporných pasáží z reformy jsou podle Reuters na stole další dvě kompromisní možnosti. Ty zahrnují omezení pro využití případného zisku z prodeje elektřiny na podporu domácích odběratelů, stejně jako pravomoc EU zakročit v případě, kdy by nadměrná podpora narušovala jednotný evropský trh.
Podle jednoho nejmenovaného zdroje z diplomatických kruhů EU jsou nyní obě strany od dosažení dohody ještě dále, než tomu bylo na začátku léta. Zástupci francouzské vlády, včetně prezidenta Macrona, již dříve uvedli, že v případě nezdaru reformy na evropské úrovni budou s reformou pokračovat na lokální úrovni.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se