Domů
Elektřina
Propojení trhů s elektřinou ušetří podle europoslanců miliardy eur ročně

Propojení trhů s elektřinou ušetří podle europoslanců miliardy eur ročně

Úplná integrace všech trhů s elektrickou energií v rámci zemí Evropské unie by mohla podle poslanců Evropského parlamentu přinést do roku 2030 úsporu až 2 EUR na každé MWh a tím ušetřit odběratelům až 40 miliard EUR ročně.

Kompletní propojení trhů a následné úspory by si však vyžádaly rozsáhlé investice, které by se mohly vyšplhat až ke 150 miliardám EUR, dodávají europoslanci. Dostatečné investice, které zajistí, aby alespoň 10 % elektrické energie vyprodukované každou zemí mohlo být prodáno na trzích sousedních zemí, by vytvořily více zabezpečenou a robustní síť, uvádí rezoluce poslanců.

„Lepší propojení evropské elektrizační soustavy je klíčové a umožní jak větší využívání obnovitelných zdrojů, které povede k plnění klimatických cílů, tak i Evropě stát se konkurenceschopnější díky nižším cenám elektrické energie.“

Peter Eriksson, švédský europoslanec za Stranu zelených

Největší obavy dělají europoslancům Baltské země, které jsou stále silně závislé na importu elektřiny z ruské soustavy, se kterou pracují v synchronním režimu. Tato překážka v cestě ke zcela integrovanému evropskému trhu musí být dle poslanců odstraněna urychlenou synchronizací jejich soustav se systémem kontinentální Evropy.

Společná obchodní zóna mezi Německem a Rakouskem, která dlouhodobě působí díky velkým přetokům elektřiny nesnáze mnohým provozovatelům přenosových soustav včetně ČEPS, je dle europoslanců příkladem úspěšného modelu a mělo by dojít k jejímu dalšímu rozšíření.

V oblasti střední a jihovýchodní Evropy musí spolupráce pokračovat i za rámec unie, aby mohlo dojít k připojení nečlenských balkánských zemí a Turecka.

Komentáře

(1)

nikdo

31. prosinec 2015, 22:33

Propojovat trhy pokrivene dotacemi s trhy nepokrivenymi je nesmysl asi chteji pokrivenost a neefektivitu rozsirit po cele evrope.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.