Domů
Elektřina
Ceny elektřiny pro domácnosti v EU meziročně vzrostly o 2,9 %

Ceny elektřiny pro domácnosti v EU meziročně vzrostly o 2,9 %

Podle dat evropského statistického úřadu Eurostat dosáhl meziroční nárůst cen elektrické energie pro domácnosti v rámci EU v průměru 2,9 %. Posuzováno bylo období mezi druhou polovinou let 2013 a 2014. Od roku 2008 se ceny za elektřinu v Evropské unii zvýšily v průměru o více než 30 %.

Cenové rozdíly v jednotlivých členských zemích jsou výrazné – nejlevnější elektřinu s cenou 9 euro centrů za kWh odebírají obyvatelé Bulharska, přičemž nejvíce zaplatili odběratelé v Dánsku a to 30 euro centů za každou spotřebovanou kWh.

Největšího meziročního nárůstu se dočkala Francie (+10,2 %) následovaná Lucemburskem (+5,6 %), Irskem (+5,4 %), Řeckem (+5,2 %) a Portugalskem (+4,7 %).

Naopak k významnému poklesu ceny elektrické energie došlo na Maltě (-26,2 %). Z nižších plateb za spotřebovanou elektřinu se mohou těšit i české domácnosti (-10,2 %), dále pak občané Maďarska (-9,9 %), Nizozemska (-9,6 %) a Slovenska (-9,2 %).

Nejnižších cen za kWh elektrické energie využívali obyvatelé Bulharska (9 € centů), Maďarska (11,5 € centů) a Malty (12,5 € centů), naopak s nejdražší elektřinou se potýkali v Dánsku (30,4 € centů), Německu (29,7 € centů) a Irsku (25,4 € centů).

Veškeré uvedené ceny zahrnují poplatky a daně, nejedná se tedy o cenu samotné silové elektřiny. V evropském průměru tvoří daně a poplatky 32 % koncové ceny elektrické energie pro domácnosti. Právě v zemích s nejdražší elektrickou energií, Dánsku a Německu, tvoří tyto odvody více než polovinu finální ceny. Naproti tomu na Maltě a ve Velké Británii odvádí domácnosti pouze 5 %.

Zdroj úvodní fotografie: informfact.com

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.