TenneT po úspěšných pilotech dál sází na využití blockchainu při poskytování flexibility

DomůTrh s elektřinouTenneT po úspěšných pilotech dál sází na využití blockchainu při poskytování flexibility

Provozovatel nizozemské a části německé přenosové soustavy TenneT bude pokračovat v testování využití technologie blockchain při udržování výkonové rovnováhy v elektrizační soustavě. Po úspěšných pilotních projektech TenneT pro další fázi testování rozšířil počet zúčastněných stran. 

Trh s elektřinou se v důsledku proměny zdrojové základny prudce mění. S budoucím očekávaným růstem výkonu větrných a solárních elektráren a úbytkem výkonu konvenčních zdrojů pracujících v základním zatížení bude růst potřeba po zdrojích poskytujících provozovatelům přenosových a distribučních soustav flexibilitu.

Domácí baterie a elektromobily jako zdroj flexibility

Provozovatel nizozemské a části německé přenosové soustavy TenneT zahájil v loňském roce pilotní projekty zaměřené na využití flexibility decentrálních zdrojů a spotřebičů elektrické energie s využitím technologie blockchain.

V Německu bylo do projektu zahrnuto několik stovek domácích bateriových úložišť od společnosti Sonnen E-services, ze kterých byly vytvořeny virtuální bloky, jež mohl TenneT využívat pro udržení výkonové rovnováhy v elektrizační soustavě.

V Nizozemsku byla poskytovatelem flexibility, takzvaným agregátorem, společnost Vandebron, jejíž řešení „smart charging“ spočívalo v přerušování a následném restartování nabíjení elektromobilů Tesla na pokyn TenneTu.

„Nyní nabízíme TenneTu denně flexibilitu a naše nabídka je využívána. Tímto již nyní přispíváme k udržení výkonové rovnováhy v elektrizační soustavě v reálném čase. Nyní je to možné pouze s vozy Tesla, ale již pracujeme na umožnění chytrého nabíjení i na ostatních dobíjecích stanicích.  Až se to stane, nebudeme závislí na typu vozu a budeme moci dále růst. Umožníme tak využívání chytrého nabíjení každému vlastníkovi elektromobilu,“ uvedla vedoucí oddělení elektromobility ve společnosti Vandebron.

Zdroj: pixabay.com

Rozšíření účastníků projektu

V návaznosti na uvedené pilotní projekty se TenneT rozhodl rozšířit počet zúčastněných stran v další fázi testování. Jako poskytovatel technologického řešení založeného na technologii blockchain byla i pro druhou fázi vybrána společnost IBM.

V roli agregátorů budou v další fázi testování působit společnosti ENGIE, Escozon & Energie Samen, Scholt Energy & Enervalis a Vandebron. Uvedení agregátoři budou poskytovat flexibilitu ve formě podpůrných služeb („aFRR“ – zálohy pro regulaci výkonové rovnováhy s automatickou aktivací) či regulace výkonu s různými typy zařízení.

„Jako provozovatel sítě máme nyní nový prostředek pro začleňování decentrálních zdrojů energie při současném zajišťování dodávek elektřiny. Zároveň nabízíme jednotlivým účastníkům trhu dobrou příležitost k aktivní účasti na proměně energetického sektoru, čímž činíme proměnu energetiky cenově dostupnější,“ uvedla výkonná ředitelka TenneTu Manon van Beeková.

Využití technologie blockchain v energetice bylo také jedním z témat konference Share Your Energy, která proběhla 14. listopadu 2018 v Praze. Shrnutí této konference si můžete přečíst zde.