Domů
Trh s elektřinou
TenneT po úspěšných pilotech dál sází na využití blockchainu při poskytování flexibility

TenneT po úspěšných pilotech dál sází na využití blockchainu při poskytování flexibility

Provozovatel nizozemské a části německé přenosové soustavy TenneT bude pokračovat v testování využití technologie blockchain při udržování výkonové rovnováhy v elektrizační soustavě. Po úspěšných pilotních projektech TenneT pro další fázi testování rozšířil počet zúčastněných stran. 

Trh s elektřinou se v důsledku proměny zdrojové základny prudce mění. S budoucím očekávaným růstem výkonu větrných a solárních elektráren a úbytkem výkonu konvenčních zdrojů pracujících v základním zatížení bude růst potřeba po zdrojích poskytujících provozovatelům přenosových a distribučních soustav flexibilitu.

Domácí baterie a elektromobily jako zdroj flexibility

Provozovatel nizozemské a části německé přenosové soustavy TenneT zahájil v loňském roce pilotní projekty zaměřené na využití flexibility decentrálních zdrojů a spotřebičů elektrické energie s využitím technologie blockchain.

V Německu bylo do projektu zahrnuto několik stovek domácích bateriových úložišť od společnosti Sonnen E-services, ze kterých byly vytvořeny virtuální bloky, jež mohl TenneT využívat pro udržení výkonové rovnováhy v elektrizační soustavě.

V Nizozemsku byla poskytovatelem flexibility, takzvaným agregátorem, společnost Vandebron, jejíž řešení „smart charging“ spočívalo v přerušování a následném restartování nabíjení elektromobilů Tesla na pokyn TenneTu.

„Nyní nabízíme TenneTu denně flexibilitu a naše nabídka je využívána. Tímto již nyní přispíváme k udržení výkonové rovnováhy v elektrizační soustavě v reálném čase. Nyní je to možné pouze s vozy Tesla, ale již pracujeme na umožnění chytrého nabíjení i na ostatních dobíjecích stanicích.  Až se to stane, nebudeme závislí na typu vozu a budeme moci dále růst. Umožníme tak využívání chytrého nabíjení každému vlastníkovi elektromobilu,“ uvedla vedoucí oddělení elektromobility ve společnosti Vandebron.

Zdroj: pixabay.com

Rozšíření účastníků projektu

V návaznosti na uvedené pilotní projekty se TenneT rozhodl rozšířit počet zúčastněných stran v další fázi testování. Jako poskytovatel technologického řešení založeného na technologii blockchain byla i pro druhou fázi vybrána společnost IBM.

V roli agregátorů budou v další fázi testování působit společnosti ENGIE, Escozon & Energie Samen, Scholt Energy & Enervalis a Vandebron. Uvedení agregátoři budou poskytovat flexibilitu ve formě podpůrných služeb („aFRR“ – zálohy pro regulaci výkonové rovnováhy s automatickou aktivací) či regulace výkonu s různými typy zařízení.

„Jako provozovatel sítě máme nyní nový prostředek pro začleňování decentrálních zdrojů energie při současném zajišťování dodávek elektřiny. Zároveň nabízíme jednotlivým účastníkům trhu dobrou příležitost k aktivní účasti na proměně energetického sektoru, čímž činíme proměnu energetiky cenově dostupnější,“ uvedla výkonná ředitelka TenneTu Manon van Beeková.

Využití technologie blockchain v energetice bylo také jedním z témat konference Share Your Energy, která proběhla 14. listopadu 2018 v Praze. Shrnutí této konference si můžete přečíst zde.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.