Záporných cen elektřiny bylo v ČR v loňském roce meziročně téměř dvakrát více

DomůTrh s elektřinouZáporných cen elektřiny bylo v ČR v loňském roce meziročně téměř dvakrát více
Zdroj: Flickr @williamismael https://www.flickr.com/photos/williamismael/

V roce 2017 vzrostl počet hodin, ve kterých se v České republice obchodovala cena elektřiny na denním trhu v záporných hodnotách téměř na dvojnásobek. Na významném nárůstu počtu hodin se podepsala zejména podzimní vichřice Herwart nebo větrné počasí v době Vánočních svátků.

Ohledně významného nárůstu počtu hodin s negativními cenami elektřiny bylo do jisté míry jasno již v průběhu loňského října kvůli již zmiňované vichřici Herwart. Nicméně od té doby se ceny elektřiny ocitly v záporných hodnotách ještě ve dvou případech: o Vánočních svátcích a při nadměrné výrobě elektřiny větrných elektráren v Německu v průběhu listopadu.

I tyto dvě události přispěly k tomu, že se negativní ceny objevily na denním trhu celkem v 109 případech, zatímco v loňském roce se jednalo pouze o 58 hodin.

Celkově se dá na denním trhu hovořit meziročně o podstatně vyšší volatilitě. Ta byla způsobena nejenom vyšším výskytem záporných cen elektřiny, ale i cen extrémně vysokých, které se objevovaly na denním trhu zejména na počátku roku ve spojitosti s minimalní produkci větrných elektráren a nedostatkem výkonu jaderných elektráren ve Francii. Jaderné elektrárny ve Francii mají svůj vliv na trh v ČR díky částečnému propojení trhu Francie, Německa a ČR.

Nepřekvapující je, že celkem 3/4 dní, kdy se negativní ceny objevily, připadly na víkendové dny nebo svátky. Tyto dny jsou totiž typické především nižší spotřebou elektrické energie. V souladu s očekáváním byly i hodiny, kdy se negativní ceny objevovaly nejčastěji – mezi 2:00-5:00 hodinou ranní, tedy opět v době nízké spotřeby energie.

Současně, vzhledem ke korelaci cen elektřiny na německém a českém denním trhu, je možné přičítat část vlivu na ceny v ČR německým větrným elektrárnám.

Z dat uvedených na energostatu totiž vyplývá, že průměrný výkon německých větrných elektráren (onshore i offshore) při záporných cenách elektřiny v loňském roce dosahoval 28,5 GW, což je více než celkový instalovaný výkon všech elektráren v ČR. Oproti roku 2016 se jedná o nárůst o 3,2 GW.

Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují