Domů
Trh s elektřinou
Záporných cen elektřiny bylo v ČR v loňském roce meziročně téměř dvakrát více
Německé větrné elektrárny s přenosovým vedením
Zdroj: WILLPOWER STUDIOS / Creative Commons / CC BY 2.0

Záporných cen elektřiny bylo v ČR v loňském roce meziročně téměř dvakrát více

V roce 2017 vzrostl počet hodin, ve kterých se v České republice obchodovala cena elektřiny na denním trhu v záporných hodnotách téměř na dvojnásobek. Na významném nárůstu počtu hodin se podepsala zejména podzimní vichřice Herwart nebo větrné počasí v době Vánočních svátků.

Ohledně významného nárůstu počtu hodin s negativními cenami elektřiny bylo do jisté míry jasno již v průběhu loňského října kvůli již zmiňované vichřici Herwart. Nicméně od té doby se ceny elektřiny ocitly v záporných hodnotách ještě ve dvou případech: o Vánočních svátcích a při nadměrné výrobě elektřiny větrných elektráren v Německu v průběhu listopadu.

I tyto dvě události přispěly k tomu, že se negativní ceny objevily na denním trhu celkem v 109 případech, zatímco v loňském roce se jednalo pouze o 58 hodin.

Celkově se dá na denním trhu hovořit meziročně o podstatně vyšší volatilitě. Ta byla způsobena nejenom vyšším výskytem záporných cen elektřiny, ale i cen extrémně vysokých, které se objevovaly na denním trhu zejména na počátku roku ve spojitosti s minimalní produkci větrných elektráren a nedostatkem výkonu jaderných elektráren ve Francii. Jaderné elektrárny ve Francii mají svůj vliv na trh v ČR díky částečnému propojení trhu Francie, Německa a ČR.

Nepřekvapující je, že celkem 3/4 dní, kdy se negativní ceny objevily, připadly na víkendové dny nebo svátky. Tyto dny jsou totiž typické především nižší spotřebou elektrické energie. V souladu s očekáváním byly i hodiny, kdy se negativní ceny objevovaly nejčastěji – mezi 2:00-5:00 hodinou ranní, tedy opět v době nízké spotřeby energie.

Současně, vzhledem ke korelaci cen elektřiny na německém a českém denním trhu, je možné přičítat část vlivu na ceny v ČR německým větrným elektrárnám.

Z dat uvedených na energostatu totiž vyplývá, že průměrný výkon německých větrných elektráren (onshore i offshore) při záporných cenách elektřiny v loňském roce dosahoval 28,5 GW, což je více než celkový instalovaný výkon všech elektráren v ČR. Oproti roku 2016 se jedná o nárůst o 3,2 GW.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
energetik
2. únor 2018, 10:36

Vyvíjí se to celkem dobře. Škoda jen že tyto pozitivní zprávy z trhu mají minimální vliv na tu největší skupinu spotřebitelů - maloodběratele. Co jsme si zvolili to tu máme.

Petr
2. únor 2018, 12:01

Maloodběratelům to může být jedno, ti už byli donuceni zaplatit miliardy za ochranu hranic, tak ať ta nová zařízení při záporných cenách pokaždé okamžitě naši soustavu od Německa odpojují.

C
2. únor 2018, 12:27

Jste se zbláznil, nebo trollíte? Naopak mělo by se udělat všechno abychom plně využili možnosti nákupu levné elektřiny a tu buď spotřebovali, nebo uložili a prodali ji zpátky za draho.

PST jsou, no řekněme, MEGAWattrouter, budou se do budoucna hodit, myslím. Odpojovat ČR při levné elektřině je totální pitomost.

Petr
2. únor 2018, 14:38

Vy jste pi.....

Německo dosud vůbec neuznává naši přenosovou trasu a neplatí nám za ni poctivě. Oni raději vymysleli volnou obchodní zónu s Rakouskem, kdy se jejich elektřina často zdarma "teleportuje" z Německa do Rakouska, i když na to nemají dostatek drátů.

Na tom vydělává i to "čestné" Rakousko.

My na tom vydělávat teď šanci nemáme, dokud nepostavíme v Krušných horách opravdu, ale opravdu velké přečerpávačky.

Josef
3. únor 2018, 00:23

To se mýlíte , pokud si přenos objednají pak za něj zaplatí a pokud ne , pak impedanční transformátory zamezí přenosu přes naše území.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se