Záporných cen elektřiny bylo v ČR v loňském roce meziročně téměř dvakrát více
V roce 2017 vzrostl počet hodin, ve kterých se v České republice obchodovala cena elektřiny na denním trhu v záporných hodnotách téměř na dvojnásobek. Na významném nárůstu počtu hodin se podepsala zejména podzimní vichřice Herwart nebo větrné počasí v době Vánočních svátků.
Ohledně významného nárůstu počtu hodin s negativními cenami elektřiny bylo do jisté míry jasno již v průběhu loňského října kvůli již zmiňované vichřici Herwart. Nicméně od té doby se ceny elektřiny ocitly v záporných hodnotách ještě ve dvou případech: o Vánočních svátcích a při nadměrné výrobě elektřiny větrných elektráren v Německu v průběhu listopadu.
I tyto dvě události přispěly k tomu, že se negativní ceny objevily na denním trhu celkem v 109 případech, zatímco v loňském roce se jednalo pouze o 58 hodin.
Celkově se dá na denním trhu hovořit meziročně o podstatně vyšší volatilitě. Ta byla způsobena nejenom vyšším výskytem záporných cen elektřiny, ale i cen extrémně vysokých, které se objevovaly na denním trhu zejména na počátku roku ve spojitosti s minimalní produkci větrných elektráren a nedostatkem výkonu jaderných elektráren ve Francii. Jaderné elektrárny ve Francii mají svůj vliv na trh v ČR díky částečnému propojení trhu Francie, Německa a ČR.
Nepřekvapující je, že celkem 3/4 dní, kdy se negativní ceny objevily, připadly na víkendové dny nebo svátky. Tyto dny jsou totiž typické především nižší spotřebou elektrické energie. V souladu s očekáváním byly i hodiny, kdy se negativní ceny objevovaly nejčastěji – mezi 2:00-5:00 hodinou ranní, tedy opět v době nízké spotřeby energie.
Současně, vzhledem ke korelaci cen elektřiny na německém a českém denním trhu, je možné přičítat část vlivu na ceny v ČR německým větrným elektrárnám.
Z dat uvedených na energostatu totiž vyplývá, že průměrný výkon německých větrných elektráren (onshore i offshore) při záporných cenách elektřiny v loňském roce dosahoval 28,5 GW, což je více než celkový instalovaný výkon všech elektráren v ČR. Oproti roku 2016 se jedná o nárůst o 3,2 GW.
Mohlo by vás zajímat:
Vyvíjí se to celkem dobře. Škoda jen že tyto pozitivní zprávy z trhu mají minimální vliv na tu největší skupinu spotřebitelů - maloodběratele. Co jsme si zvolili to tu máme.
Maloodběratelům to může být jedno, ti už byli donuceni zaplatit miliardy za ochranu hranic, tak ať ta nová zařízení při záporných cenách pokaždé okamžitě naši soustavu od Německa odpojují.
Jste se zbláznil, nebo trollíte? Naopak mělo by se udělat všechno abychom plně využili možnosti nákupu levné elektřiny a tu buď spotřebovali, nebo uložili a prodali ji zpátky za draho.
PST jsou, no řekněme, MEGAWattrouter, budou se do budoucna hodit, myslím. Odpojovat ČR při levné elektřině je totální pitomost.
Vy jste pi.....
Německo dosud vůbec neuznává naši přenosovou trasu a neplatí nám za ni poctivě. Oni raději vymysleli volnou obchodní zónu s Rakouskem, kdy se jejich elektřina často zdarma "teleportuje" z Německa do Rakouska, i když na to nemají dostatek drátů.
Na tom vydělává i to "čestné" Rakousko.
My na tom vydělávat teď šanci nemáme, dokud nepostavíme v Krušných horách opravdu, ale opravdu velké přečerpávačky.
To se mýlíte , pokud si přenos objednají pak za něj zaplatí a pokud ne , pak impedanční transformátory zamezí přenosu přes naše území.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se