Domů
Evropská Unie
Němci platí nadále nejvyšší cenu elektřiny v Evropě. České podniky platí 4. nejnižší cenu z celé EU

Němci platí nadále nejvyšší cenu elektřiny v Evropě. České podniky platí 4. nejnižší cenu z celé EU

Evropská komise ve středu zveřejnila statistiku cen elektřiny v jednotlivých členských zemích Evropské unie za rok 2017.  Na čele se již tradičně drží Německo. České domácnosti jsou výrazně pod průměrem EU a český průmysl platí v EU za elektřinu 4. nejnižší cenu.

Domácnosti

Koncové ceny elektřiny pro domácnosti v EU v roce 2017 poprvé od roku 2008 poklesly, což bylo způsobeno zastavením trendu růstu síťových poplatků, poplatků na podporu OZE a dalších daní a poplatků, které jsou součástí koncové ceny elektřiny. Ty bez zahrnutí síťových poplatků v průměru tvoří 40 % z průměrné koncové ceny elektřiny v EU.

Nejvíce za elektřinu již tradičně platí německé domácnosti, kde průměr dosahuje 0,305 EUR/kWh (7,8 CZK/kWh), v těsném závěsu jsou domácnosti z Dánska a Belgie. Česká republika se s 0,144 EUR/kWh (3,7 CZK/kWh) drží výrazně pod průměrem EU28, který činí 0,204 EUR/kWh (5,2 CZK/kWh).

Koncové ceny elektřiny pro domácnosti v Evropě v roce 2017. Zdroj: DG Energy

Například česká domácnost se spotřebou 3,5 MWh zaplatí za roční účet za elektřinu zhruba 12 800 korun, o 5 400 korun méně než průměrná evropská domácnost a o 14 400 korun méně než domácnost v Německu.

Výše uvedené výdaje v případě přepočtu na průměrný roční příjem domácnosti tvoří v ČR 6,1 % celkových příjmů, v případě průměrné domácnosti v EU 4,2 % a pro německou domácnost 4,9 %.

Podniky

I v případě cen pro podniky si za elektřinu zaplatí nejvíce německé firmy. Zatímco cena za silovou elektřinu je v Německu nejnižší z celé EU, síťové poplatky a další poplatky a daně, které pro průměrný podnik tvoří více než 80 % konečné ceny za elektřinu, vyšvihnou Německo na nelichotivé první místo.

Je však nutné podotknout, že nejvíce energeticky náročná průmyslová odvětví  v Německu ale i některých dalších zemích mají pro zachování své konkurenceschopnosti zavedeny úlevy z daní a poplatků.

Ceny pro podniky od roku 2015 do 2017 klesaly zejména díky klesající ceně silové elektřiny. Tento trend se však otočil a především loni zaznamenaly ceny silové elektřiny velmi významný nárůst zejména z důvodu rostoucích cen emisních povolenek. Cena elektřiny na lipské burze s dodávkou v následující rok na konci roku 2018 zaznamenala  oproti svému minimu v roce 2016 nárůst o 180 %, a vyšplhala se tak na své 10leté maximum.

Koncové ceny elektřiny pro podniky v Evropě v roce 2017. Zdroj: DG Energy

Při porovnání průměrné ceny pro podniky s ostatními světovými ekonomikami lze říci, že historický trend zůstává stejný. Maloobchodní ceny elektřiny v EU jsou vyšší než v USA, Kanadě, Rusku, Číně a Turecku, ale nižší než v Japonsku a Brazílii. Maloobchodní ceny jsou obecně méně volatilní než velkoobchodní trhy, neboť obchodníci poskytují většinou smlouvy s pevnými cenami a pouze malou část smluvních kontraktů tvoří tarify s dynamickými cenami odvislými od vývoje ceny na velkoobchodních trzích.

Koncové ceny elektřiny pro evropské podniky v roce 2017 (průměr EU28) v porovnání s Čínou, USA a Japonskem. Zdroj dat: Eurostat, CEiC, IEA

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.