Domů
Uhlí
Ceny uhlí v Evropě nadále rostou, nejbližší roční kontrakt se blíží 100 USD/t

Ceny uhlí v Evropě nadále rostou, nejbližší roční kontrakt se blíží 100 USD/t

Uhlí
2 komentáře
25. září 2018, 07:43
Jan Budín

Ceny černého energetického uhlí v Evropě pokračují v růstu, který by podle zahraničního serveru Montel mohl nadále pokračovat i díky situaci na ostatních energetických trzích. Cena nejbližšího ročního kontraktu se v pondělí přiblížila již k hranici 100 USD/t.

Kontrakt na černé energetické uhlí z přístavu v Rotterdamu s dodávkou v roce 2019 se v pondělí během dne obchodoval za 99,3 USD/t, což je nejvyšší hodnota nejbližšího ročního kontraktu na černé energetické uhlí z přístavu v Rotterdamu od února 2013.

Vývoj ceny (USD/t) futures kontraktu na černé energetické uhlí z přístavu v Rotterdamu s dodávkou v roce 2019. Zdroj: ICE
Vývoj ceny (USD/t) futures kontraktu na černé energetické uhlí z přístavu v Rotterdamu s dodávkou v roce 2019. Zdroj: ICE

„Situace na trhu se zemním plynem zůstává napjatá, což vede k prudkému růstu jeho ceny a v důsledku k umístění uhlí před zemním plynem v merit orderu,“ uvedl serveru Montel nejmenovaný analytik.

Oslovený analytik dodal, že růst ceny uhlí je podporován také rostoucí cenou ropy a omezenou dostupností jaderných elektráren v Belgii, která vede ke zvýšení poptávky po elektřině z uhelných elektráren.

Vedoucí technických analýz serveru Montel Tom Hovik uvedl, že očekává pokračující růst ceny uhlí minimálně v krátko až střednědobém horizontu.

„Je pravděpodobné, že uvidíme 100 USD/t tento týden, možná již v pondělí,“ řekl Hovik ohledně dalšího možného vývoje ceny nejbližšího ročního kontraktu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
frank
25. září 2018, 12:39

Jestli si někdo na tomhle bude mnout ruce, tak jsou to australští a američtí exportéři, časem třeba i Kolumbie :) Australanům vzrostl export uhlí za posledních pár měsíců o 25 procent . Nyní je v podstatě nemožné , za rozumnou cenu, si najmout cargo lodě, všechny jsou plně zadané tím, jak fedrují uhlí do Evropy a do Číny. V Austrálii jsou dokonce k vidění " nevídané fronty" lodí k naložení uhlím, začátkem září tam stálo 59 lodí :) s čekací dobou až dva týdny, přesto se to vyplatí

Martin Hájek
25. září 2018, 16:33

Neříkal tu náhodou tak před dvěma lety nějaký pan Veselý, že cena uhlí už bude pořád jenom nízká? Teď je ta správná chvíle nasypat si popel na hlavu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se