Ceny uhlí v Evropě nadále rostou, nejbližší roční kontrakt se blíží 100 USD/t

25. září 2018, 07:43
DomůUhlíCeny uhlí v Evropě nadále rostou, nejbližší roční kontrakt se blíží 100 USD/t

Ceny černého energetického uhlí v Evropě pokračují v růstu, který by podle zahraničního serveru Montel mohl nadále pokračovat i díky situaci na ostatních energetických trzích. Cena nejbližšího ročního kontraktu se v pondělí přiblížila již k hranici 100 USD/t.

Kontrakt na černé energetické uhlí z přístavu v Rotterdamu s dodávkou v roce 2019 se v pondělí během dne obchodoval za 99,3 USD/t, což je nejvyšší hodnota nejbližšího ročního kontraktu na černé energetické uhlí z přístavu v Rotterdamu od února 2013.

Vývoj ceny (USD/t) futures kontraktu na černé energetické uhlí z přístavu v Rotterdamu s dodávkou v roce 2019. Zdroj: ICE

„Situace na trhu se zemním plynem zůstává napjatá, což vede k prudkému růstu jeho ceny a v důsledku k umístění uhlí před zemním plynem v merit orderu,“ uvedl serveru Montel nejmenovaný analytik.

Oslovený analytik dodal, že růst ceny uhlí je podporován také rostoucí cenou ropy a omezenou dostupností jaderných elektráren v Belgii, která vede ke zvýšení poptávky po elektřině z uhelných elektráren.

Vedoucí technických analýz serveru Montel Tom Hovik uvedl, že očekává pokračující růst ceny uhlí minimálně v krátko až střednědobém horizontu.

„Je pravděpodobné, že uvidíme 100 USD/t tento týden, možná již v pondělí,“ řekl Hovik ohledně dalšího možného vývoje ceny nejbližšího ročního kontraktu.

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...