Domů
Uhlí
Elektrárna Počerady chce prodloužit emisní výjimku pro rtuť do dubna 2027
elektrarna počerady
Zdroj: ČEZ

Elektrárna Počerady chce prodloužit emisní výjimku pro rtuť do dubna 2027

Uhlí
13 komentářů
8. leden 2024, 17:21
ČTK

Provozovatel hnědouhelné elektrárny Počerady na Lounsku žádá o prodloužení současné emisní výjimky pro rtuť do konce dubna 2027. Výjimka má skončit u dvou kotlů 30. června, u dalšího na konci roku a u zbylých dvou 30. června 2025. Podle ekologických organizací Greenpeace a Hnutí DUHA i advokátní kanceláře Frank Bold je udělení výjimky v rozporu se zákonem. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek. V žádosti o výjimku stojí, že elektrárna potřebuje delší čas na realizaci opatření k dosažení hodnot emisních limitů.

Elektrárna Počerady patří pod skupinu Sev.en Česká energie finančníka Pavla Tykače. Původně ji měla od bývalého majitele, Skupiny ČEZ, převzít v letošním roce. Firmy se podle Greenpeace domluvily na předání ke konci roku 2020 právě kvůli přípravě na včasné splnění emisních limitů.

První emisní výjimka pro Počerady byla udělena s tím, že v době jejího trvání provozovatel nainstaluje filtrační technologii, aby limity splnil. „Již tehdy jsme upozorňovali, že rozhodnutí o výjimce neobsahuje dostatečné záruky, které by provozovatele opravdu vedly k úpravám elektrárny v požadovaném časovém úseku. To se nyní plně projevilo – provozovatel po dobu trvání výjimky nic nedělal a nyní pouze žádá o delší výjimku,“ uvedla právnička Eliška Beranová z expertní skupiny Frank Bold. „Takový postup je zjevně v rozporu se smyslem zákona o integrované prevenci,“ dodala.

Hnědouhelná elektrárna Počerady. Zdroj: ČEZ
Ilustrační foto

Pokud teď provozovatel prodloužení výjimky nezíská, bude muset na dvou blocích snížit emise a zajistit tak splnění limitů. O prodloužení výjimky rozhodne Krajský úřad Ústeckého kraje, proti jeho rozhodnutí však mohou účastníci řízení podat odvolání k ministerstvu životního prostředí. Organizace Greenpeace se proto do správního řízení o výjimce přihlásí.

Emisní limity, které platí od roku 2021, nařizují znečišťovatelům nevypouštět více než sedm mikrogramů rtuti na metr krychlový spalin. V současnosti může elektrárna Počerady kvůli udělené výjimce vypouštět 28 mikrogramů rtuti na metr krychlový, reálně však v letech 2021 a 2022 elektrárna dosahovala emisní koncentrace ve výši 15 až 17 ug/m3. Nová výjimka má mít limit v rozmezí 22 a 26 ug/m3. „Takže pokud úředníci výjimku udělí, může se dokonce stát, že v budoucnu bude elektrárna vypouštět více rtuti než nyní,“ vyslovil obavy Hrábek. Absolutní množství emisí rtuti se ročně pohybovalo v rozmezí 338 až 339 kilogramů za rok, což je více než trojnásobek maximálního množství, které by Počerady mohly vypouštět, kdyby limity plnily.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Petr
8. leden 2024, 17:38

K čemu jsou limity, když se na ně kašle? Tykač měl dost času na instalaci potřebné technologie. Výjimka netřeba.

Jaroslav Studnička
8. leden 2024, 18:26

Ano, tak dokáže reagovat někdo o tom nemá ani ponětí.

Gumidek 007
8. leden 2024, 19:25

joo presne nemá ponětí a asi taky ekolog

intfor
8. leden 2024, 18:28

Vzhledem k tomu, že uhelné elektrárny během pár let skončí kvůli povolenkám, tak se možná investice do plnění limitů ani nevyplatí. Nevím jak to cenově vychází. Tak se na to vykašlal a zkusí to na výjimku, když ji nedostane, tak to zavře o pár let dříve. Uvidíme.

Petr Hariprasad Hajič
8. leden 2024, 18:33

Já si také myslím, že když už je nutné provozovat tyhle uhelné smraďochy, tak ať mají nejnovější technologie. Rtuť je opravdu hodně jedovatá a dost zákeřná. Zpočátku se nic neděje. Chronické problémy přijdou později.

Gumidek 007
8. leden 2024, 19:27

Další chytrolin co rozumí energetice a ještě zeleném?

Gumidek 007
8. leden 2024, 19:29

Kupce si svíčky a budete mít pokoj asi tomu rozumíte jak koza Petrželii

Honza Nedvěd
8. leden 2024, 20:10

Pan Gumidek se te rtuti už dost nadýchal a podle toho jeho příspěvky vypadají. Příznaky otravy rtuti : poruchy reprodukce a nervové soustavy, mentální retardace, ochrnutí a další symptomy. Rtuť je z lidského organismu odbourávána velmi pomalu, má kumulativní charakter a ukládá se především ve vnitřnostech, kde může vydržet až desítky let. Zdravíme Petrzelii

Pravoslav Motyčka
8. leden 2024, 21:19

Víte co je problém , že ty emise jsou prostě marginální , největším problémem současnosti není uhelná el. , ale spalování tuhých paliv v malých zdrojích a to včetně dřeva. Stát by měl ukončit všechny podpory pro tyto zdroje. Dotovat pálení dřeva bylo správné tak před 20 ti lety , dnes při možnostech tepelných čerpadel to nemá smysl.

Jaroslav Studnička
8. leden 2024, 20:24

Zajímalo by mě, jak by dle "experta" Hrábka dokázali v Počeradech zvýšit aktuálně dosahované emisní koncentrace Hg.

Petr Zelený
8. leden 2024, 21:49

Jestliže je limit 7ug a vypouštěli 15-17 už tak podle experta vypustili trojnasobek. Nějak se k tomu nemůžu dopočítat ... A možná by pomohlo stanovit i maximální množství za rok. Nebudou tak muset instalovat drahou technologii - stejně elektrárna brzy už na uhlí nebude moci jet vůbec. Ale rtuti se vypustí méně, prostě sníží produkci. A rypavá otázka proč zrovna 7 ug ? Jak moc od stolu je to číslo... Proc ne třeba 15 ... A rtuť stejně nezmizí, ta co zůstane v nespáleném a nevytěženém uhlí může kontaminovat vody apod. Není ideální ji dávat do vzduchu to ale je jasné

Jaroslav Studnička
8. leden 2024, 22:50

Chápu to tak, že když reálně dosahují hodnot 15 - 17 ug/Nm3, tak že by mohli při nové výjimce 22 - 26 ug/Nm3, nově těchto hodnot v Počeradech dosahovat. Tedy to uvažované zhoršení oproti současnosti.

Což je ovšem ten zásadní nesmysl.

Emisní koncentrace se uvádí v normálových m3 nikoliv skutečných m3 a dále bez nějaké zásadní změny výši koncentrace Hg provozem uhelného kotle nezměníte. Musel byste např. změnit palivo, což je v případě Počerad nepravděpodobné. Provozem kotle výstupní emise Hg taky nezměníte jako tomu je např. při emisích NOx.

Láďa
9. leden 2024, 10:03

20 mikrogramů je limit pro koncentraci ve vzduchu a pracovní prostředí. V tom komínu nikdo nepracuje. Pracoval jsem se rtutí celý život a žádný z těch problémů já ani kolegové nemaji. Tím však nechci říct že je v pořádku Hg emitovat. A samozřejmě platí že čím méně ji je v ovzduší tím lépe. Důležité je ale neblbnout.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se