Dotace pro uhelné regiony jsou netransparentní, míní organizace
Fungování dotačního programu pro uhelné regiony je netransparentní a hrozí, že peníze nebudou využity účelně, tvrdí organizace Centrum pro dopravu a energetiku a Transparency International. Podle nich stát rozhoduje o podpořených projektech zbrkle s cílem vyčerpat všechny dostupné peníze, aniž by důkladněji řešil jejich reálný přínos. Zároveň tím podle organizací rostou korupční rizika v programu. Reakci ministerstva životního prostředí (MŽP) ČTK shání.
Dotační program Spravedlivá transformace, v němž jsou peníze z evropských fondů určeny na podporu rozvoje tzv. uhelných regionů, byl spuštěn loni na podzim. Peníze tak míří do Moravskoslezského, Karlovarského a Ústeckého kraje, které se potýkají s přeměnou regionální ekonomiky, která byla dlouhodobě spojená s těžbou uhlí. Celkem je pro Česko v programu zhruba 41 miliard korun. Ministerstvo životního prostředí dosud vyhlásilo výzvy za 30,2 miliardy korun, přičemž regiony zatím zažádaly o více než 20 miliard korun.
Podle organizací je ovšem dosavadní výběr podpořených projektů netransparentní a zbrklý. Ministerstvo podle nich dosud dostatečně nevyjasnilo, které projekty mohou uspět. První dotační výzva přitom skončí už letos v prosinci. Nejasný je podle organizací také transformační potenciál regionů, neboť k nim chybí řada důležitých informací, které by byly veřejně dostupné.
„Hlavním problémem s přípravou fondu spočívá v tom, že jeho plánování probíhalo zbrkle a bez komunikace s občanskou společností. Zvyšují se tak nejen korupční rizika, ale i nebezpečí, že prostředky nebudou využity účelně a v souladu se strategickými cíli,“ řekl ředitel Transparency International Ondřej Kopečný.
Státu vyčítá, že mu chybí dlouhodobá strategie, jak se vypořádat s koncem využití uhlí.
Podle Zuzany Vondrové z Centra pro dopravu a energetiku je hlavní zaměření programu správné, jeho nastavení v praxi v Česku však neřeší řadu klíčových témat. „Má-li být transformace férová, potřebujeme se postavit příčinám sociální nestability a zároveň maximální finanční a legislativní podporu sdílené a obnovitelné energie včetně dekarbonizovaného teplárenství,“ podotkla. Zásadní chyby se podle ní staly už na začátku přípravy programu, tehdy ještě pod vedením ministerstva pro místní rozvoj.
Organizace dále připomněly, že program měl původně podporovat hlavně malé a střední podniky, Česko však až polovinu vyčleněných peněz rozděluje velkých strategickým podnikům. To podle nich nemusí být primárně špatně, projekty a jejich výběr však musí být transparentní a účelný. Podle Transparency International se ale zatím nenaplnily obavy, že peníze dostanou velké firmy, které jimi pak zaplatí své sanační programy. Většinou totiž byly vybrány projekty veřejnoprávních institucí, nikoli soukromých subjektů.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se