Domů
Uhlí
Export uhlí z USA by letos mohl být nejvyšší od rekordního roku 2012
Vlak vezoucí uhlí
Vlak vezoucí uhlí. Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Union_Pacific_Coal_Train_Douglas_WY.JPG

Export uhlí z USA by letos mohl být nejvyšší od rekordního roku 2012

Uhlí
10 komentářů
12. říjen 2018, 08:16
Jan Budín

Export koksovatelného a energetického černého uhlí z USA nadále roste, a letos by tak mohl být nejvyšší od rekordního roku 2012, kdy dosáhl 114,2 milionů tun. Vysoký export je zapříčiněn vyšší globální poptávkou, která tlačí cenu uhlí nahoru.

Export černého uhlí z USA stabilně roste od roku 2016, kdy na světových trzích spadly ceny uhlí na dlouholetá minima. To se podepsalo i na americkém exportu, který ve zmíněném roce 2016 dosáhl pouze necelých 50 milionů tun uhlí.

Zcela jiná situace panuje na trhu s uhlím v letošním roce. Díky rostoucí poptávce zejména v Asii atakují aktuálně ceny uhlí na světových trzích několikaletá maxima, a producenti uhlí tak opět zažívají lepší časy.

Podle zahraniční agentury Platts by Spojené státy letos mohly vyvést 106 milionů tun koksovatelného a energetického černého uhlí. Více než polovinu amerického exportu (58 milionů tun) by mělo tvořit koksovatelné uhlí, necelou polovinu (41 milionů tun) bituminové uhlí a zbylých sedm milionů poté sub-bituminové uhlí.

Nejvíce amerického uhlí míří do Indie, Brazílie a Nizozemska

Za prvních osm měsíců letošního roku vyvezly Spojené státy 38,3 milionů tun koksovatelného uhlí, 27 milionů tun bituminového uhlí a a 4,8 milionů tun sub-bituminového uhlí.

Největším dovozcem amerického uhlí je Indie, která za prvních osm měsíců letošního roku dovezla 4,1 milionů tun koksovatelného uhlí a 6,8 milionů tun bituminového uhlí.

Mezi další největší dovozce uhlí z USA patří Brazílie, do které od ledna do srpna letošního roku mířilo 5 milionů tun koksovatelného uhlí, a Nizozemsko, které dovezlo 3,9 milionů tun koksovatelného uhlí a 2,7 milionů tun bituminového uhlí.

Nejvíce sub-bituminového uhlí mířilo letos do Jižní Koreje (3 miliony tun) a Mexika (1,3 milionů tun).

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Martin Hájek
12. říjen 2018, 12:04

Nepsal tu náhodou někdo, že se uhelný průmysl v USA už nikdy nevzpamatuje?

Jan Veselý
12. říjen 2018, 14:16

Jen pro vaše info:

Celkový vývoz energetického uhlí z USA se čeká okolo 48 milionů tun celkem. Podle EIA ovšem zároveň meziročně za období prvních sedmi měsíců v roce klesla výroba uhelných elektráren v USA o ~44 TWh oproti roku 2017, tj. celková výroba uhelných elektráren klesne meziročně o ~70-80 TWh, tj. spotřeba uhlí v USA klesne o 70-80 milionů tun. A zavírání uhelných elektráren jde v USA stále utěšeným tempem.

frank
12. říjen 2018, 14:46

právě proto dává americkým těžařům smysl to fedrovat ven a je s podivem, že to dává smysl Holandsku a Německu :)

Martin Hájek
12. říjen 2018, 18:52

Ovšem z pohledu ekonomiky uhelného průmyslu je důležitější koksovatelné uhlí, které je podstatně dražší.

Jan Veselý
12. říjen 2018, 22:54

Je 2x dražší, tvoří 10% produkce. Fakt je to tak důležité?

Petr
12. říjen 2018, 19:06

No jasně, protože mají levný domácí plyn a ve staré zástavbě je neporovnatelně jednoduší stavět nově plynové elektrárny.

Jenže s reindustrializací USA se navrátí i veškerá výroba ocely, takže budou vznikat nové obří ocelárny u největších nalezišť uhlí těžených nově velikášskou metodou Mountaintop removal. To vše v relativních pustinách.

A pak kolem těchto uhelně-ocelářských supercenter s i obří výrobou přebytečného tepla budou vyrůstat skleníky, chemičky a další průmysl, plus v dojezdové vzdálenosti nová města pro veškeré zaměstnance a jejich rodiny.

Globalisté to chtěli dělat po velké krizi a levném skoupení v bankrotu o 5-10 let později.

Ale díky vítězství Trumpa uhlí zůstalo většinou původním vlastníkům, těžba uhlí zůstane bez přerušení, a staří poctiví horníci získají víc peněz na penzi a při prodeji pozemků v případě stěhování na Floridu za dalšími důchodci z privilegovanějších tříd jako třeba nejpřeplácenějších židovských právníků, doktorů a mediálních manipulátorů v primární službě reklamy na nekonečný konzum, kteří nejvíce prodražují život obyčejným lidem v USA.

Jan Veselý
12. říjen 2018, 22:42

Reindustrializace USA? To klidně může nastat, ale s uhelně-ocelářskými centry se pohybujete tak v čase Julese Verna, ne v 21. století.

Petr
12. říjen 2018, 22:54

Zjistěte si kolik oceli musí už nyní USA dovážet, a to s jejich rozpadající se přestárlou infrastrukturou tu spotřebu budou potřebovat do 10ti let nejspíš znásobit.

frank
12. říjen 2018, 13:33

Ona je to taková legrační informace, samotné Holandsko je zároveň největším evropským překladištěm uhlí a zhruba 36-40 procent spotřeby EU se překládá zde (holanské přístavy přijaly 50 milionů tun roku2017 , nejvíc Rotterdam s 25 miliony tun rok)

Ještě zajímavější je, kam pak to uhlí jde , většina se totiž dodá do Německa :)

Petr
12. říjen 2018, 19:46

Jediní z hlavních průmyslových hráčů, co bojovali za skutečně definitivní rychlý konec uhlí, byli Francie a Japonsko.

Takže asi tak :)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se