Domů
Uhlí
Postupný útlum těžby uhlí na lomu ČSA pokračuje, zrušeny budou desítky pracovních pozic

Postupný útlum těžby uhlí na lomu ČSA pokračuje, zrušeny budou desítky pracovních pozic

Uhlí
Bez komentáře
4. únor 2019, 15:56
ČTK

Na lomu Československé armády (ČSA) na Mostecku pokračuje útlum těžby. Další technologický celek skončí na jaře. V souvislosti s tím se zruší zhruba 80 pracovních míst. Části zaměstnanců těžař nabídne práci jinde. ČTK to řekla mluvčí skupiny Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová. Lom spravuje Severní energetická, která je členem skupiny. Uhlí se na ČSA přestane dolovat v roce 2024.

O zachování limitů těžby uhlí v lomu ČSA rozhodl v roce 2015 kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD). Hlavní podíl vytěženého uhlí zajišťuje povrchová těžba. Menším dílem se na celkové těžbě v lokalitě podílí hlubinná těžba v bočních svazích.

„Ta probíhá metodou stěnování a její budoucnost těsně souvisí s těžbou na povrchu. Potrvá tedy maximálně do ukončení těžby uhlí povrchovým způsobem v rámci platných limitů těžby,“ uvedla mluvčí.

Uhlí z lomu ČSA míří nejprve na Úpravnu uhlí v Komořanech, kde se využije pro výrobu tříděného uhlí pro domácnosti a pro přípravu energetických směsí pro české teplárny, elektrárny a průmyslové energetiky. Těžba v lomu ČSA se podle Sáričkové v posledních letech pohybuje nad třemi miliony tun ročně. „Podobně tomu bude i letos,“ uvedla.

Korečkové rypadlo v lomu ČSA. Autor: Jirka Dl
Ilustrační foto

Před dvěma lety horníci vytěžili poslední metr krychlový skrývky, čímž skončilo odkrývání uhelné sloje i práce obřího rypadla.

„Korečkové rypadlo RK 5000 je odstaveno na montážním místě a o jeho budoucnosti zatím nebylo rozhodnuto,“ uvedla Sáričková.

Severní energetická zaměstnává zhruba 800 pracovníků. „Dalších několik stovek pracuje v obslužných firmách a na hlubinné těžbě. Části zaměstnanců, jejich místa budou zrušena, se pokusíme nabídnout práci v některé ze společností skupiny,“ uvedla mluvčí.

Lom po vytěžení by měl být v budoucnosti zaplaven. Podobně vzniklo jezero Most a jezero Milada na Ústecku. Rekultivační a sanační práce na lomu ČSA mají skončit v roce 2041.

Na práci horníků, kteří v mrazech dostávají vitamíny či horké nápoje, se může podívat i veřejnost v rámci tzv. uhelného safari. Předprodej v rámci letošního jubilejního desátého ročníku zahájí těžař v dubnu, na výběr mají zájemci ze tří tras.

„Tradičně je o exkurze veliký zájem a zveřejněné termíny jsou vždy rychle rozebrané. Ročně nás navštíví více než 3000 návštěvníků z celé ČR i zahraničí,“ uvedla mluvčí.

Sev.en Energy zastřešuje firmy finančníka Tykače sdružené dříve ve skupinách Czech Coal a Sev.en. V Česku skupina provozuje dva hnědouhelné doly a čtyři uhelné elektrárenské bloky.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se