Domů
Uhlí
Šéf OSN vyzval asijské státy, aby ukončily svou závislost na uhlí
Těžba uhlí v Číně

Šéf OSN vyzval asijské státy, aby ukončily svou závislost na uhlí

Uhlí
4 komentáře
3. listopad 2019, 08:31
ČTK

Generální tajemník OSN António Guterres v sobotu v Thajsku vyzval asijské státy, aby ukončily svou závislost na uhlí. Země v regionu jsou podle něj jedny z nejvíce ohrožených globálním oteplováním, a měly by tak být v první linii při boji za jeho zmírnění. Šéf OSN rovněž prohlásil, že klimatická změna je „určující otázkou naší doby,“ informoval zpravodajský web BBC.

Guterres citoval výsledky studie zveřejněné v úterý v prestižním časopise Nature. Podle ní bude do roku 2050 v důsledku globálního oteplování ohroženo záplavami u pobřeží o miliony lidí více, než se původně předpokládalo. Nejvíce postižené přitom budou rozvojové státy v Asii.

Generální tajemník uvedl, že „ačkoliv mohou lidé diskutovat o přesnosti těchto čísel, je patrné, že je tu určitý trend“. Problém je podle něj naléhavý v Asii také kvůli tomu, že se tam v současnosti plánuje výstavba „významného počtu“ uhelných elektráren.

„Musíme uhlíku určit cenovku. Musíme přestat dotovat fosilní paliva. A musíme do budoucna zabránit vzniku nových uhelných elektráren,“ prohlásil Guterres.

Podle studie vědecké a mediální organizace Climate Central zabývající se změnami klimatu bude žít v roce 2100 pod hladinou přílivu 190 milionu lidí. I v případě, že se podaří celosvětově mírně snížit produkce skleníkových plynů, bude řada oblastí v šesti asijských státech čelit každoročním záplavám pobřeží. Celkově bude vysokou hladinou oceánů ohroženo na 237 milionů lidí. Varování se týká konkrétně Číny, Bangladéše, Indie, Vietnamu, Indonésie a Thajska.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
energetik II
3. listopad 2019, 13:40

Čína sama zvládla přestěhování asi 400 milionů lidí během posledních 40 let z vesnic do měst. Jestliže tedy za 80 let roku 2100 má žít pod hladinou oceánů 190 mil. lidí, pak má svět dvojnásobnou dobu splnit jen 50 % toho, co zvládla přestěhovat sama Čína. 190 milionů lidí během 80 let ?? Nemá smysl to nějak nafukovat, není to nic hrozného. Takové státy jako Čína nebo Vietnam těžko můžou z uhlí "vycouvat" podle přání pana gen. tajemníka OSN. Co dokázal tento ukecaný pan tajemník ?? Řídil už někdy stát s miliardou nebo alespoň 100 miliony obyvateli ? Ne on jen poletuje skoro každý den ve svém tryskáči po celé Zeměkouli a jeho osobní uhlíková stopa je patrně 1000 krát větší než stopa průměrného obyvatele Číny nebo Vietnamu.

Lukáš
3. listopad 2019, 14:28

On se možná nebude muset stěhovat skoro nikdo. Ty řádově decimetry růstu hladiny se dají technicky vyřešit a není to ani tak drahé. Čína například dokázala vytvořit pevninu na 13500 km2 bývalých vodních ploch, Nizozemí 7000 km2 a třeba UAE 470 km2. Pobřeží se stejně musí pravidelně upravovat kvůli erozi. Jde jen o to, zda na to budou peníze.

https://en.wikipedia.org/wiki/Land_reclamation

energetik II
3. listopad 2019, 16:49

TO : Lukáš

Ano, také si myslím, že je to jen záležitost peněz. Když bude voda stoupat třeba o 2 mm ročně, tak je času na přípravu spousty. Viděl bych minimálně dvě možné varianty. Buď se část města přímo u moře přestěhuje dále do vnitrozemí na vyšší polohy a pobřeží se ponechá na pospas moři a nebo se může ohrožená část města prostě "zvednout" navážkou zeminy a kamení třeba o 5 metrů a prostě přestat užívat přízemní patra domů , z 8 patrového domu by se tak stal 7 patrový. Zkušenosti se stěhováním velkého počtu lidí jsou ,třeba Čína vystěhovala z oblasti přehrady Tři soutěsky do nových měst 1,3 mil. lidí, což je právě naše Praha. A nebo je možné užít variantu Nizozemí, tedy před ohroženým pobřežím postavit obří betonové hráze , které stoupající vodu zadrží. V různých městech a zemích může zvítězit různá tato varianta : 1. Stěhování lidí, 2. Zvedání úrovně vozovky ve městě navážkou nového patra . 3. Stavba hrází. Jako nejlepší variantu vidím stěhování třeba touto metodou : Stát oznámí lidem žijícím v "záplavovém pásmu" toto : Vážení, dle výpočtu vědců se stanou vaše domy za 25 let díky moři neobyvatelné, budou zaplaveny. Připravili jsme pro vás speciální "stěhovací dotaci" , kdo se vystěhuje ze svého bytu do 5 let, tak obdrží dotaci 500 000 Kč, kdo do 10 let tak 250 000 Kč , kdo zůstane napořád nedostane nic a až přijde za 25 let moře, tak může jít spát pod most. Majitel bytu v záplavové zóně ho jistě ještě dokáže prodat třeba za 60 % běžné ceny a když si přihodí těch 500 000 , tak si dokáže najít bydlení jinde. Když můžou být u nás dotace na kotle 150 000, tak proč nedat 500 000 na stěhování ?

Michal
4. listopad 2019, 06:45

Klasické strašení eko fanatiků, pokud zrovna nebue konec světa, tak aspoň bude svět pod vodou. Hladiny moří se mění požád stejně, někde o pár milimetrů stoupají, jinde klesají, ale žádná potopa nehrozí, proč? Protože globální oteplování během římské říše a středověkého optima bylo silnější než dnes, tak co neroztálo tehdy, těď během konce malé doby ledové neroztaje určitě. To nám ale nepoví, přeci jen miliardy z uhlíkových daní jsou o mnoho důležitější.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se