Domů
Uhlí
Šéf OSN vyzval asijské státy, aby ukončily svou závislost na uhlí

Šéf OSN vyzval asijské státy, aby ukončily svou závislost na uhlí

Generální tajemník OSN António Guterres v sobotu v Thajsku vyzval asijské státy, aby ukončily svou závislost na uhlí. Země v regionu jsou podle něj jedny z nejvíce ohrožených globálním oteplováním, a měly by tak být v první linii při boji za jeho zmírnění. Šéf OSN rovněž prohlásil, že klimatická změna je „určující otázkou naší doby,“ informoval zpravodajský web BBC.

Guterres citoval výsledky studie zveřejněné v úterý v prestižním časopise Nature. Podle ní bude do roku 2050 v důsledku globálního oteplování ohroženo záplavami u pobřeží o miliony lidí více, než se původně předpokládalo. Nejvíce postižené přitom budou rozvojové státy v Asii.

Generální tajemník uvedl, že „ačkoliv mohou lidé diskutovat o přesnosti těchto čísel, je patrné, že je tu určitý trend“. Problém je podle něj naléhavý v Asii také kvůli tomu, že se tam v současnosti plánuje výstavba „významného počtu“ uhelných elektráren.

„Musíme uhlíku určit cenovku. Musíme přestat dotovat fosilní paliva. A musíme do budoucna zabránit vzniku nových uhelných elektráren,“ prohlásil Guterres.

Podle studie vědecké a mediální organizace Climate Central zabývající se změnami klimatu bude žít v roce 2100 pod hladinou přílivu 190 milionu lidí. I v případě, že se podaří celosvětově mírně snížit produkce skleníkových plynů, bude řada oblastí v šesti asijských státech čelit každoročním záplavám pobřeží. Celkově bude vysokou hladinou oceánů ohroženo na 237 milionů lidí. Varování se týká konkrétně Číny, Bangladéše, Indie, Vietnamu, Indonésie a Thajska.

Komentáře

(4)

energetik II

3. listopad 2019, 13:40

Čína sama zvládla přestěhování asi 400 milionů lidí během posledních 40 let z vesnic do měst. Jestliže tedy za 80 let roku 2100 má žít pod hladinou oceánů 190 mil. lidí, pak má svět dvojnásobnou dobu splnit jen 50 % toho, co zvládla přestěhovat sama Čína. 190 milionů lidí během 80 let ?? Nemá smysl to nějak nafukovat, není to nic hrozného. Takové státy jako Čína nebo Vietnam těžko můžou z uhlí "vycouvat" podle přání pana gen. tajemníka OSN. Co dokázal tento ukecaný pan tajemník ?? Řídil už někdy stát s miliardou nebo alespoň 100 miliony obyvateli ? Ne on jen poletuje skoro každý den ve svém tryskáči po celé Zeměkouli a jeho osobní uhlíková stopa je patrně 1000 krát větší než stopa průměrného obyvatele Číny nebo Vietnamu.

Lukáš

3. listopad 2019, 14:28

On se možná nebude muset stěhovat skoro nikdo. Ty řádově decimetry růstu hladiny se dají technicky vyřešit a není to ani tak drahé. Čína například dokázala vytvořit pevninu na 13500 km2 bývalých vodních ploch, Nizozemí 7000 km2 a třeba UAE 470 km2. Pobřeží se stejně musí pravidelně upravovat kvůli erozi. Jde jen o to, zda na to budou peníze.

https://en.wikipedia.org/wiki/Land_reclamation

energetik II

3. listopad 2019, 16:49

TO : Lukáš

Ano, také si myslím, že je to jen záležitost peněz. Když bude voda stoupat třeba o 2 mm ročně, tak je času na přípravu spousty. Viděl bych minimálně dvě možné varianty. Buď se část města přímo u moře přestěhuje dále do vnitrozemí na vyšší polohy a pobřeží se ponechá na pospas moři a nebo se může ohrožená část města prostě "zvednout" navážkou zeminy a kamení třeba o 5 metrů a prostě přestat užívat přízemní patra domů , z 8 patrového domu by se tak stal 7 patrový. Zkušenosti se stěhováním velkého počtu lidí jsou ,třeba Čína vystěhovala z oblasti přehrady Tři soutěsky do nových měst 1,3 mil. lidí, což je právě naše Praha. A nebo je možné užít variantu Nizozemí, tedy před ohroženým pobřežím postavit obří betonové hráze , které stoupající vodu zadrží. V různých městech a zemích může zvítězit různá tato varianta : 1. Stěhování lidí, 2. Zvedání úrovně vozovky ve městě navážkou nového patra . 3. Stavba hrází. Jako nejlepší variantu vidím stěhování třeba touto metodou : Stát oznámí lidem žijícím v "záplavovém pásmu" toto : Vážení, dle výpočtu vědců se stanou vaše domy za 25 let díky moři neobyvatelné, budou zaplaveny. Připravili jsme pro vás speciální "stěhovací dotaci" , kdo se vystěhuje ze svého bytu do 5 let, tak obdrží dotaci 500 000 Kč, kdo do 10 let tak 250 000 Kč , kdo zůstane napořád nedostane nic a až přijde za 25 let moře, tak může jít spát pod most. Majitel bytu v záplavové zóně ho jistě ještě dokáže prodat třeba za 60 % běžné ceny a když si přihodí těch 500 000 , tak si dokáže najít bydlení jinde. Když můžou být u nás dotace na kotle 150 000, tak proč nedat 500 000 na stěhování ?

Michal

4. listopad 2019, 06:45

Klasické strašení eko fanatiků, pokud zrovna nebue konec světa, tak aspoň bude svět pod vodou. Hladiny moří se mění požád stejně, někde o pár milimetrů stoupají, jinde klesají, ale žádná potopa nehrozí, proč? Protože globální oteplování během římské říše a středověkého optima bylo silnější než dnes, tak co neroztálo tehdy, těď během konce malé doby ledové neroztaje určitě. To nám ale nepoví, přeci jen miliardy z uhlíkových daní jsou o mnoho důležitější.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.