Domů
Uhlí
Spotřeba uhlí při výrobě elektřiny v Indonésii by mohla do roku 2050 vzrůst na čtyřnásobek
Zdroj: Wikimedia Commons

Spotřeba uhlí při výrobě elektřiny v Indonésii by mohla do roku 2050 vzrůst na čtyřnásobek

Podíl uhelných elektráren na výrobě elektřiny v Indonésii dosáhl v loňském roce 38 %. Přestože by měl do roku 2050 klesnout k 25 %, spotřeba uhlí při výrobě elektřiny má za stejné období vzrůst ze 105 mil. tun na 439 mil. tun. S odkazem na data zveřejněná indonéským ministerstvem energetiky to uvedl zahraniční server Argus.

Největší světový exportér uhlí si jako střednědobý cíl stanovil pokles podílu uhelných elektráren na výrobě elektřiny na 30 % do roku 2025. K tomuto roku by měl klesnout také podíl elektráren spalujících topné oleje z 32 % na 25 %. Naopak růst má podíl obnovitelných zdrojů, a to z loňských 11 % na 23 %, a také podíl elektráren spalujících zemní plyn (z 19 % v roce 2020 na 22 % v roce 2025).

Vzhledem k tomu, že Indonésie očekává poměrně prudký růst spotřeby elektřiny vyvolaný hospodářským růstem a elektrifikací, má i přes klesající podíl uhelných elektráren poměrně zásadně růst spotřeba uhlí při výrobě elektřiny.

Podle zahraničního serveru Argus by spotřeba uhlí při výrobě elektřiny v Indonésii měla vzrůst z loňských 105 mil. tun na 205 mil. tun do roku 2025 a následně na 439 mil. tun do roku 2050.

V letošním roce by měla spotřeba uhlí při výrobě elektřiny dosáhnout 113 mil. tun. I s ohledem na tuto skutečnost navýšilo indonéské ministerstvo energetiky letošní cíl pro produkci uhlí o 75 mil. tun na 625 mil. tun.

Vývoj objemu vyvezeného uhlí největšími světovými exportéry uhlí. Zdroj: IEA

Komentáře

(8)

Jan Veselý

18. duben 2021, 18:42

V tropech? Uvěřím až uvidím, ale moc šancí tomu nedávám.

Petr

19. duben 2021, 09:55

Typická naivita v přímém přenosu. Už teď tak 38% elektřiny vyrábějí.

Mají extrémní množství uhlí, a exportovat ho půjde čím dál složitěji. Naproti tomu postavit elektrárnu na břehu ostrova podle převládajících větrů, a chladit okolní vodou, půjde poměrně snadno a hlavně v masovém měřítku s minimálním záborem plochy.

energetik II

18. duben 2021, 23:19

Indonésie má obyvatel skoro jako USA , takže zajistit na těchto ostrovech obří výrobu elektřiny je složité. A protože Indonésie těží obří množství uhlí, letos to má být 625 milionů tun, pak počítá s domácím zdrojem energie. Vzhledem k častým zemětřesením nemůžou všude stavět vodní elektrárny. Ovšem nevyhýbají se ani jiným OZE, vítr,slunce.

Josef

19. duben 2021, 00:12

K tomu lze dodat jen to, že spotřeba uhlí jim roste asi o 9% ročně (20% v roce 2019 ale to byl extrém) , přitom spotřebu el. energie mají zatím jako Itálie, pokud by měly slušnou životní úroveň, pak veškeré uhlí co dnes vyváží by uplatnily doma. Jinak samozřejmě jsou to tropické státy, což ale lze říci i o Indii, která má druhou největší spotřebu uhlí na světě. Ono to vypadá že by měly mít velký podíl OZE jenže chyba lávky základem pro rozvoj OZE je plocha , to znamená zalidnění. Indonesie to jsou ostrovy, ono celkové zalidnění není vysoké, jenže mnoho ostrovů není vůbec osídleno a když se podíváte na Javu kde žije polovina populace Indonesie, pak zalidnění je 1030 obyvatel /km2 to snad nejvíce na světě je to jako kdyby se do ČR přestěhovali všichni Němci, OZE jsou v tomto místě zcela bez šance a zásobovat 140 mil lidí z venčí jaksi nelze... proto koncentrované zdroje.

Jan Veselý

19. duben 2021, 16:21

Akorát, že uhlí se těží na Borneu a na Sumatře. Takže buď máte elektrárny na Jávě a k nim potřebujete lodní dopravu z Bornea a Sumatry, k tomu uhelné terminály na překládku uhlí a zvláštní železniční tratě z dolů do přístavu, nebo postavíte elektrárny přímo u dolů a elektřinu na Jávu vedete podmořskými kabely. To první tu uhelnou elektřinu pěkně prodraží, to druhé znamená, že je úplně jedno jakou elektřinu z oněch podstatně řídčeji obydlených ostrovů exportujete. A samozřejmě, i na Jávě je spousta střech.

Asd

19. duben 2021, 06:32

Doufám, že někdo z místních "odborníků" už balí kufry, aby jim poradil ?

energetik II

19. duben 2021, 07:31

Není třeba jim radit, sami se rozhodli pro své domácí uhlí !

Vinkler

19. duben 2021, 11:30

Jen pro procentáře. Inzerují pokles spotřeby uhlí z 35% na 24%. Cha.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.