Může rostoucí poptávka po elektřině kvůli AI udržet uhelné elektrárny na trhu?
Postupná náhrada uhelných elektráren jinými zdroji není tématem pouze v Evropě, ale i v dalších částech světa. K vyřazování starých uhelných zdrojů z provozu dochází v posledních letech postupně i v USA. Tam je z trhu vytlačují obnovitelné zdroje a levný zemní plyn, kterým země ve velkém disponuje. Očekávaný růst poptávky po elektřině by však mohl odchod uhlí z trhu zpomalit. Silná očekávání přináší především rozvoj umělé inteligence, který by měl v USA mimo jiné vést i k oživení jaderných elektráren.
Pokračující elektrifikace a rostoucí využívání umělé inteligence jsou často skloňovanými faktory pro očekávání ohledně budoucí poptávky po elektřině. Další růst poptávky může vést k přehodnocení původních plánů na vyřazování starých zdrojů, především uhlí. Ve Spojených státech podle serveru S&P Global se právě odchod od využívání uhlí postupně zpomaluje.
Letos by měly ukončit provoz uhelné zdroje o instalovaném výkonu pouhé 3 GW, což je nejméně za posledních 10 let. Provozovatelé zdrojů rovněž upravují plány na příští rok, kdy by podle serveru měly být v USA vyřazeny z provozu uhelné zdroje o výkonu 14,1 GW. Ke konci loňského roku přitom analytici S&P Global Market Intelligence očekávali v roce 2025 vyřazení 16,6 GW uhlí.
Jedním z klíčových důvodů je budování nových datových center pro umělou inteligenci. Nová poptávka ze strany datových center by se měla v USA během let 2024-2025 zdvojnásobit na 47,5 TWh, do konce desetiletí by přitom měla vzrůst více než osminásobně na téměř 200 TWh.
"Určitě existuje velká šance, že mnoho stávajících uhelných elektráren poběží déle, než se očekávalo před nynějšími očekáváními o prudkém růstu poptávky po elektřině v datových centrech nebo kvůli elektrifikaci," uvedl pro S&P Global Commodity Insights Nick Moglia, analytik společnosti CreditSights.
Provozovatelé uhelných zdrojů podle původní analýzy S&P Global z konce roku 2023 plánovali mezi lety 2025 a 2027 uzavřít elektrárny o výkonu 34,2 GW. V současné době nicméně tento výhled snížili o více než desetinu na 29,9 GW.
Datová centra jako tahoun spotřeby elektřiny
Očekávání ohledně spotřeby datových center ve Spojených státech mohou znít velmi ambiciózně. Předběžná studie Národní laboratoře Lawrence Berkeley spadající pod americké ministerstvo energetiky podle S&P Global ukazuje, že by podíl datových center na spotřebě elektřiny v USA mohl již letos dosáhnout 9 %. Podobně Institut pro elektroenergetický výzkum uvedl, že by se datová centra mohla do roku 2030 podílet na spotřebě 4,6 až 9,1 %.
"Odvětví čelí regulačnímu mandátu uzavřít uhelnou flotilu do roku 2032, nebo ji modernizovat pomocí technologií, které ještě nejsou komerčně ověřené v širokém měřítku nebo dostupné za rozumnou cenu,“ uvedl pro S&P Global Conor Bernstein, mluvčí obchodní organizace National Mining Association. "Tento mandát naráží na energetickou realitu země, kterou je prudce rostoucí poptávka po nové energii, rychle klesající spolehlivost sítě a obrovské problémy při skutečném budování a efektivní integraci obnovitelných zdrojů energie," dodal.
Budoucnost provozu uhelných zdrojů je otázkou nejen pro jejich provozovatele, ale také pro těžaře uhlí. Těm v posledních letech stabilně ubýval velký počet zákazníků, nyní však někteří z nich spoléhají na rostoucí poptávku po elektřině.
"Když se podíváte na situaci, ve které se nacházíme, zjistíte, že poptávka po elektřině je rekordně vysoká a stále roste díky datovým centrům, elektrifikaci, výrobě a dalším věcem, které budou vyžadovat více elektřiny, nikoliv méně. Tak moc spěcháme s přechodem na obnovitelné zdroje a s odstavením uhelných elektráren, že by to mohlo mít vážné nezamýšlené důsledky," řekl Jimmy Brock, generální ředitel pensylvánského těžaře uhlí Consol Energy Inc.
Ne každý vidí budoucnost uhlí pozitivně
Institut pro ekonomiku energetiky a finanční analýzy zpochybňuje názory, že prudký nárůst poptávky po elektřině dokáže udržet uhelné elektrárny ve hře. Na základě ohlášeného uzavírání zdrojů, stáří uhelné flotily a stálého klesajícího využívání provozovaných bloků se institut domnívá, že uhelný výkon zbývající v USA ke konci roku 2030 by mohl být uzavřen do roku 2040.
"Výhled se nezlepší, zejména proto, že rychlé budování solárních zdrojů a bateriových úložišť, další větrné elektrárny a plynové zdroje nadále podkopávají ekonomickou a technologickou životaschopnost uhlí," uvedli podle S&P Global analytici institutu.
Mohlo by vás zajímat:
Uhelné elektrárny nevytlačuje z trhu nedostatek poptávky po jejich elektřině, ale ideologicky podložené poltické rozhodnutí. Takže titulek je nesmyslný.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se