Studie: Splnění klimatických cílů Číny vyžaduje zákaz nových uhelných elektráren
Podle nové studie, která vznikla spoluprací čínského Centra pro výzkum životního prostředí Draworld (DERC) a Centra pro výzkum energie a čistého ovzduší (CREA), musí Čína okamžitě přestat s výstavbou nových uhelných elektráren a zdvojnásobit instalace větrných a solárních elektráren, pokud chce dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2060.
Svůj cíl dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2060 oznámil čínský prezident Si Ťin-pching ve svém projevu před Valným shromážděním OSN. Do roku 2030 chce země dosáhnout vrcholu vypouštění emisí oxidu uhličitého. Přesný plán na dosažení ambiciózního cíle ale zatím není známý. Indikátorem čínského odhodlání k uhlíkové neutrální budoucnosti budou cíle a opatření formulované v 14. čínském pětiletém plánu pro roky 2021 až 2025. Ten by podle studie měla Čína finalizovat koncem příštího roku. Aby svého cíle dosáhla, bude muset země zavést přísná opatření a to co nejdříve.
Podle studie vzrostl podíl Číny na světových emisích z méně jak 20 % v roce 2010 na 26 % v roce 2019. Největším emitentem skleníkových plynů v Číně jsou tamní uhelné elektrárny. Jejich celkový instalovaný výkon v současnosti činí přibližně 1100 GW, podle studie je ale v současnosti 130 GW nadbytečných. Studie proto předpovídá, že i pokud by Čína nezavedla systém pro zpoplatnění emisí uhlíku, mohl by instalovaný výkon uhelných elektráren klesnout do roku 2030 na 1020 GW.
Některé zainteresované subjekty z energetického sektoru přitom plánovaly nárůst instalovaného výkonu na 1300 GW. Podle studie měly uhelné zdroje v průběhu 13. pětiletky (2016-2020) průměrné roční využití maxima kolem 4200 hodin.
Podle studie je optimální výše instalovaného výkonu v uhelných elektrárnách pro rok 2030 680 GW. Pro dosažení takového poklesu by podle studie bylo zapotřebí zavést efektivní zpoplatnění vypouštěných emisí uhlíku. Cena za tunu CO2 by měla být přibližně ve výši 200 jüanů za tunu (přibližně 677 korun). Takovéto zpoplatnění by tak bylo přibližně srovnatelné s aktuálními cenami emisních povolenek obchodovaných v rámci EU ETS.
Žádný prostor pro nové fosilní zdroje s dlouhou životností
Čína si sama stanovila cíl dosáhnout 50% podílu nefosilních zdrojů elektrické energie ve svém energetickém mixu do roku 2030. V současnosti podíl nefosilní energie činí 32 %. Pro splnění tohoto cíle je dle studie zapotřebí zdvojnásobit růst solární a větrné energie ve srovnání s průměrem za posledních 10 let a dosáhnout tak alespoň 20% podílu těchto zdrojů v energetickém mixu. Studie ale navrhuje, aby tento podíl byl stanoven výš – na 25 %, pro případ, že by se potvrdilo pravděpodobné zpomalení růstu podílu jaderné a vodní energie. Každý rok by tak muselo být instalováno přibližně 100 GW nových solárních a větrných zdrojů.
„Není žádný prostor pro výstavbu nové fosilní infrastruktury s dlouhou životností, jakou jsou uhelné zdroje, které by musely být předčasně uzavřeny, aby došlo k naplnění čínské vize dosáhnout nulových čistých emisí.“ – ze zveřejněné studie
Zdroj úvodního obrázku: Frans Berkelaar
Mohlo by vás zajímat:
Pokud chci dosáhnout 50% podíl nefosilních zdrojů do roku 30 přece to neznamená, že bych musel odstavit byť jedinou uhelnou elektrárnu, v Číně roste poptávka po el. energii o 7,4% za 10 let vzroste poptávka o 74%. Pokud mají dnes 32% podíl nefosilních zdrojů a 68% fosilních tak to znamená , že Čína splní svůj závazek 50 na 50 pokud nezvýší výrobu el. energie z fosilních paliv do roku 30 více než o 28%. Takže ne jen ,že tento cíl nevyžaduje odstavování uhelných el ale naopak předpokládá jejich další výstavbu. Čína totiž chce masivně využívat el. energii na úkor ropy, plynu a přímého spalování uhlí, zajistí si tak menší závislost na dovozech a prudce zvýší kvalitu ovzduší ve městech. Proto také Číně porostou emise CO2 až do roku 2030 a těchto 10 let jim umožní jednak zbohatnout na úroveň blízkou průměru evropské unie a dále pak také čas na vývoj mnohem lepších a levnějších technologií, které povedou ke snížení emisí CO2 v dalších dekádách a to bez sociálních a ekonomických otřesů. Je to stejné jako kdyby se u nás dnes rozhodlo o začátku podpory FV panelů při dnešních cenách a ne při těch před 11 lety a o tom to je....
Ano, životní úroveň v Číně již dnes překonala životní úroveň těch největších žebráků EU = třeba Bulharsko a příštích 10 let Čínu katapultuje někam do úrovně ČR, Portugalska, Řecka ,... tedy na "vyšší level" od těch skutečných patlalů, jako jsou Bulhaři nebo Rumuni.
Co mám informace, tak v civilizovanych částech země jsou co se týče životní úrovně lépe, než my. Prumer je složitější stejne tak je rozdíl mezi orlickymi horami a prahou.
Cina jede systémově díky AI a vsechny stranx tahnou za jeden provaz. Demoblok u nás je parta zlatokopů z klondike.
Takže to uvedeme na pravou míru:
"vsechny stranx tahnou za jeden provaz" - ve skutečnosti diktatura jedné strany.
"Cina jede systémově díky AI"- Sociální kredit - Orwellův systém, ze kterého není úniku. Zoufalství na druhou. Snad mají ještě obyčejní Číňané naději, že jim to nebude pořádně fungovat, jinak je to naprostá šílenost.
"Demoblok u nás je parta zlatokopů z klondike." To je zvláštní double thinking. Vládne u nás Babiš, ne opozice. A Babiš si přiděluje miliardy dotací svému na oko schovanému agrofertu. Ne opozice.
(upraveno, asi se nelíbil link na "social credit")
No nevím to "zoufalství na druhou" u obyvatel Číny. Ve velkých městech jsou již bohatší jak průměrný Čech a letos nám zase o pěkný kus utečou, jejich HDP + 2 %, naše mínus 8 % a podle toho i vývoj platů. Čínu nesmíte posuzovat dle středoevropských měřítek na která jsme zvyklí. Obyčejného Číňana vůbec nezajímá nějaká politika , sjezdy, komentáře, projevy, zkoumání historie před 70 lety, usnesení, .....jako je to u nás na denním pořádku , kdy zkoumáme zda byli Mašínové před 70 lety dobří či špatní a nebo kolik je ještě nutné pojmenovat ulic, náměstí či laviček po Horákové nebo Havlovi. Tam přenechali nejvyššímu vedení řízení země, nepletou se do toho a věří, že vedení pro ně maká jak nejlépe umí. Sami se věnují svým životům = podnikání, cestování, nákupy, zábava,.... a jsou celkem v pohodě. Loni u nás v ČR byli občané Číny po Němcích a Slovácích nejčastějšími návštěvníky. Ze všech turistů u nás utráceli největší peníze.
Energetik II. Ti čínští turisté, co si můžou dovolit dovolenou v Evropě si asi stěžovat nebudou. Ale přečtěte si něco od Tomáše Etzlera, třeba. Rozhodně Čínani vědí, že udělají líp, když budou držet ústa. A to nemluvě o situaci Ujgurů.
"v Číně roste poptávka po el. energii o 7,4% za 10 let vzroste poptávka o 74%" - spíše o 104 %?!
No ano, já jsem si to uvědomil, počítal jsem lineární trend tedy růst o stále stejnou hodnotu tedy o 74% za 10 let proti aktuálnímu základu, skutečná procenta tedy budou postupně klesat. Předpoklad zdvojnásobení spotřeby jako v letech 2009-19 by byl nadsazený.
"v Číně roste poptávka po el. energii o 7,4% za 10 let vzroste poptávka o 74%" - spíše o 104 %?!
No určitě, Číňané budou vyklízet trhy, kde jsou nejlepší.
Ještě 10 let můžou ziskově stavět doma a globálně na rozvojových trzích je místo pro pár elektráren ročně na mnohem déle.
Jo, dobrý vtip. Něco jako Čína a Montrealský protokol.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se