Domů
Uhlí
Útlum dolů v ostravsko-karvinském revíru už přišel na 37 miliard

Útlum dolů v ostravsko-karvinském revíru už přišel na 37 miliard

Náklady na útlum dolů v ostravsko-karvinském revíru dosáhly od roku 1991 do loňska 37 miliard korun. Zhruba dvě třetiny z toho tvoří takzvané mandatorní sociálně zdravotní náklady, tedy příspěvky pro bývalé horníky, renty a deputáty. Třetinu představují náklady na technickou likvidaci dolů a zahlazování následků hornické činnosti. ČTK to dnes řekla Jana Dronská, mluvčí státního podniku Diamo, který má zahlazování následků dolování na starosti.

Společnost OKD, která jediná v Česku těží černé uhlí, zaměstnávala v revíru ještě v roce 1990 více než 100.000 lidí. Uhlí se tehdy těžilo ve 13 dolech. Po listopadu 1989 ale přišlo postupné zavírání neefektivních provozů a propouštění. Nyní v OKD pracuje okolo 9000 lidí a uhlí se těží v pěti dolech na Karvinsku. V Ostravě skončila těžba přesně před 25 lety: poslední vozík s uhlím vyjel 30. června 1994 z Dolu Odra.

Pod ostravský odštěpný závod Odra podniku Diamo patří 15 důlních areálů. Závod v minulosti převzal 647 objektů, z nichž zhruba polovinu postupně zlikvidoval, protože byly ve špatném stavu nebo o ně nebyl zájem. Přes 300 objektů našlo nové uplatnění: 167 si například koupili noví majitelé, 40 dostaly obce. Z některých budov jsou dnes vyhledávané památky, například Důl Michal v Ostravě-Michálkovicích. „Ve správě podniku Diamo zůstává 92 objektů, které buď využívá pro své činnosti, nebo je pronajímá,“ uvedla Dronská.

V areálech bývalých šachet nyní podniká 200 firem, které zaměstnávají zhruba 3300 lidí. „Převažuje strojírenská výroba, stavební činnost, logistická činnost a skladování. Mezi nejúspěšnější areály z pohledu nového využití patří Důl Jan Šverma v Ostravě, kde pracuje v různých firmách přes 1000 lidí. Vytížený je také Důl Jeremenko, kde kromě závodu Odra působí dvě desítky firem, které zaměstnávají 500 lidí,“ uvedl odborný pracovník závodu Odra Libor Jalůvka.

Diamo také provozuje systém pro udržování stálé hladiny v zatopených dolech, kterým zajišťuje bezpečnost dosud činných dolů na Karvinsku, aby se tam voda neprovalila nebo nepřetekla. Voda se čerpá ve dvou vodních jámách – v Dole Jeremenko v Ostravě a v Dole Žofie v Orlové. „Průměrné množství vyčerpaných důlních vod v posledních letech je 6,3 milionu metrů krychlových za rok. Celkem bylo vyčerpáno už přes 100 milionů krychlových metrů,“ uvedla Dronská.

Podnik rovněž deset let pracuje na systému opatření, kterými oblast chrání před nekontrolovanými výstupy důlních plynů na povrch. Metan se vzduchem tvoří výbušnou směs, jeho nekontrolované výstupy v minulosti dělaly velké problémy a ohrožovaly i životy lidí. Podnik vybudoval například 194 odplyňovacích vrtů nebo 15 drenážních systémů (šikmých odplyňovacích vrtů pod základy staveb). Na dispečink je napojeno více než 500 čidel.

Diamo má na starosti také sanaci a rekultivaci pozemků dotčených těžbou. „Od roku 2002 závod Odra uskutečnil 41 sanačně-rekultivačních staveb na ploše 207,5 hektaru. Mezi největší a nejnáročnější projekty patřila sanace a rekultivace odvalu Dolu Václav a bývalé koksovny v Orlové, kde se našly nebezpečné látky charakteru dehtů a dalších odpadů z koksochemického procesu,“ uvedla Dronská.

Diamo zaměstnává zhruba 2200 lidí. Závod Odra, který v Ostravě zajišťuje také práce na lagunách po chemičce Ostramo, má 290 pracovníků, 130 z nich jsou bývalí zaměstnanci šachet.

Štítky:uhlíOKD

Komentáře

(1)

Petr

28. červen 2019, 14:52

Úspěšným brown fieldem by šel označit i bývalý důl František v Horní Suché (HE3DA, BEFRA)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.