Domů
Uhlí
Brabec očekává, že v pátek uhelná komise doporučí datum konce uhlí
Paroplynová elektrárna Počerady. Zdroj cez.cz

Brabec očekává, že v pátek uhelná komise doporučí datum konce uhlí

Uhlí
3 komentáře
3. prosinec 2020, 15:30
ČTK

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) očekává, že v pátek uhelná komise doporučí konkrétní datum konce využívání uhlí v České republice. Zvažuje podporu let 2033 a 2038, což považuje za nejzazší termín. Řekl to dnes novinářům ve Sněmovně. Nepředpokládá, že by nedávná slova premiéra Andreje Babiše (ANO) o možném posunutí tendru na nový jaderný blok v Jaderné elektrárně Dukovany výrazně ovlivnila páteční hlasování, uvedl na dotaz ČTK.

Uhelná komise pracuje se scénáři konce využívání uhlí v letech 2033, 2038 a 2043. Podle informací ČTK je pro konec uhlí v ČR stále nejpravděpodobnější rok 2038. Termín má být možné po několika letech případně revidovat, a to především v případě, že situace na trhu způsobí rychlejší přirozený ústup od tohoto zdroje, shodují se zdroje obeznámené s jednáními komise.

Stoprocentní shoda všech členů komise na určitém termínu není podle Brabce pravděpodobná. Jsou v ní zastánci nejbližšího termínu a možná i roku 2043, řekl. „Komise ale pak hlasuje a je to doporučení vládě. Vláda pak ve finále bude na základě doporučení komise rozhodovat a nikde není řečeno, že si nevyžádá od komise další podklady,“ poznamenal ministr. Nemá signály o tom, že by větší množství členů komise zastávalo názor, že by se v pátek o datu nemělo hlasovat.

Brabec nechtěl prozradit, který rok preferuje. „Chtěl bych ten rok napřed říct členům komise, ale už jsem se k tomu vyjadřoval, takže rovnou to zúžím na dva. Pro mě je nejzazším datem rok 2038, zvažuji i rok 2033,“ uvedl.

Nemá zprávy o tom, že by Babišovo nedávné vyjádření, že tendr na nový jaderný blok v Dukovanech zatím není připravený, dramaticky ovlivnilo členy komise v rozhodování o podpoře termínu konce uhlí. „Pokud si to někdo nechává jako tajemství a zítra (v pátek) řekne většina členů komise, že na základě tohoto si to nepřeje, tak je to také možné a bude to pak demokratické rozhodnutí uhelné komise jako celku. Osobně si to nemyslím. Myslím, že se navrhne nějaký datum bez ohledu na tohle,“ dodal Brabec.

Výběrové řízení na nový blok má vypsat polostátní společnost ČEZ, která je investorem stavby. Letos několikrát zopakovala, že tak plánuje učinit do konce letošního roku.

Babišova slova rozsypala plánované scénáře útlumu uhlí podle akademika a energetika Františka Hrdličky z Českého vysokého učení technického v Praze, který je členem komise. O odkladu rozhodnutí se hovoří také podle Jiřího Koželouha z Hnutí Duha, který je v komisi za asociaci ekologických organizací Zelený kruh. Důvody ale podle něj jsou zejména chybějící analýza sociálních dopadů, návrh kompenzací krajům a zaměstnancům z uhelného průmyslu a jízdní řád odstavování uhelných elektráren.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) na twitteru uvedla, že požádala resorty průmyslu a životního prostředí o zpracování plánu sociálních dopadů a strategii teplárenství. „Tohle musí být jasné dřív, než se bude hlasovat o datu ukončení těžby. MPSV je připraveno pomoci,“ poznamenala.

Piráti chtějí do roku 2025 uzavřít uhelné elektrárny, ze kterých jde elektřina na vývoz, zbytek pak do roku 2030, uvedl v dnešní tiskové zprávě předseda strany Ivan Bartoš. „Na základě odborných analýz, požadujeme ukončení spalování uhlí k roku 2030, nejpozději však do roku 2033. Spravedlivý rozměr transformace je zásadním kritériem pro tento proces, a proto podporujeme také zavedení kompenzačních prostředků pro horníky, abychom spravedlivý rozměr transformace naplnili,“ doplnila předsedkyně sněmovního výboru pro životní prostředí Dana Balcarová.

Česká uhelná komise byla zřízena loni, je poradním orgánem vlády. Má 19 členů, mezi kterými jsou zástupci těžařů, akademici i ekologové. Mimo jiné mezi ně patří generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Rostislav Palička nebo vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský. Vedou ji Brabec s ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem (za ANO).

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
T
3. prosinec 2020, 16:20

TV SEZNAM to uz urcite vi,nejak se pod nim houpe zidle...

Jaroslav Novák
4. prosinec 2020, 00:23

uhlí může skončit až se dotěží zásoby, jinak se znehodnotí a zatopení může začít až po vyuhlení lomu, jinak se zásoba zničí a odepíše, zatím se nikde neukončila těžba před dotěžením, pouze naši vládci obětují naše černé zlato ekologům a ještě výrazně zdraží teplo, to je výsledek zoufalců u moci!!!

Carlos
4. prosinec 2020, 01:24

Zoufalec jste tu možná tak vy.

Nerozumíte modernímu světu, nerozumíte moderní ekonomice a technice. Vaše návrhy jsou právně a technologicky nerealizovatelné. To co tu neustále navrhujete jsou technicky a morálně zastaralá řešení která dávají smysl jen za použití ultrafangličkářství.

To teplo u uhlí je drahé už teď, na každou spálenou tunu si napočítejte nějakých 25€ škod, které tím vznikají. To platíme, akorát to není na účtech. Za co? No za škody na životním prostředí, za poškozené majetky za škody na zdraví.

VVER 1000 Vám nikdo soudný stavět nedovolí, to je překonaný design. Řídící systém... víte Vy vůbec jak složitá je to elektronika? Jak se takové systémy licencují a jak vyvíjejí? Co to musí plnit? Na to tu nejsou lidi ani prostředky. Respektive ti lidi co by to mohli udělat mají mnohem výnosnější práci v jiném oboru.

Za kritickou infrastrukturu tu bezhlavě prohlašujete vše, všechno takové byste nejraději kontroloval. To jsou sny pološílených generálů Čistců a plánovačů minulého století. Napokládáate si fundamentální otázku jestli to tak musí být, nekriticky opakujete to co vzniklo ze dvou zcela odporných válek kdy byl rituál boje změněn ve strojové zabíjení. Ta vaše kritická infrastruktura je kritická jen a pouze z důvodu že se navrhla tak aby byla kritická. Přitom se tak vůbec dělat nemusela.

Chápu, jste frustrovaný že svět nehraje podle vašich fangličkářských představ,naštěstí. Protože jinak bychom byli v permanentní zákopové válce a neefektivním systému který by zdaleka nebyl s to, ani při totálním nasazení, poskytnout tu úroveň jakou máme dnes. Nehledě na to že systém fangličkářský je systém nepřirozený a napáchal tu za posledních dvě stě let neskutečné škody.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se