Domů
Uhlí
Uhelná komise připraví scénáře konce uhlí v ČR po roce 2030. Hotové mají být v lednu
elektrarna počerady
Zdroj: ČEZ

Uhelná komise připraví scénáře konce uhlí v ČR po roce 2030. Hotové mají být v lednu

Uhlí
11 komentářů
25. listopad 2019, 16:28
ČTK

Pracovní skupiny takzvané uhelné komise připraví scénáře pro konec uhlí v České republice v jednotlivých letech od roku 2030 dále. Hotové by měly být v lednu. Novinářům to po dnešním jednání komise řekli ekologové Jan Rovenský z Greenpeace ČR a Jiří Koželouh z Hnutí Duha. Znovu se uhelná komise sejde 16. prosince. Zástupci české komise dnes také jednali s představiteli komise v Německu.

„Pracovní skupiny si zadaly úkoly a analytické materiály, které budou v nejbližším měsíci a půl předkládat. Osobně považuji za velmi důležité, že v těch letech, která se budou modelovat, ve kterých by mohlo skončit uhlí, je rok 2030. Myslím, že to je poměrně ambiciózní a správný krok,“ řekl Rovenský.

Scénáře by měly být vytvořeny pro roky 2030 až 2050. „Deadline pro zpracování analýz je leden, v rámci jednotlivých pracovních skupin si myslím, že některé věci budou hotové už v prosinci,“ dodal.

„Podle toho, co doporučují vědci, abychom předešli katastrofickým dopadům změn klimatu, tak už by Česká republika, ale i ostatní vyspělé země, měly skončit s uhlím někdy kolem roku 2030,“ doplnil Koželouh.

„Chceme-li dospět k omezování uhelné energetiky, musíme mít nějakou náhradu,“ řekl poslanec a člen komise Jan Zahradník (ODS). Uvedl, že náhrada je v jaderné energetice. Podle něj je reálný konec uhlí až mezi lety 2040 a 2050.

„Útlum uhlí musí probíhat v souladu se zajištěním nových zdrojů na bázi jádra a obnovitelných zdrojů energie. Shoda na dnešní uhelné komisi,“ napsal na twitteru ministr průmyslu a předseda komise Karel Havlíček (za ANO).

Předsedové české komise, kromě Havlíčka také ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), dnes společně s dalšími zástupci resortů jednali také s představiteli německé uhelné komise, mimo jiné s jejími bývalými předsedy Barbarou Praetoriusovou a Stanislawem Tillichem. Praetoriusová následně novinářům řekla, že německá komise musela zejména nalézt řešení pro regiony, kterých se nejvíce dotkne zavírání uhelných dolů. Podle Havlíčka česká komise s německou zahájila úzkou spolupráci.

Německá komise se v lednu usnesla, že země přestane používat energii z uhlí nejpozději do konce roku 2038. V případě souhlasu všech stran bude možné termín předsunout už na rok 2035. Komise počítá s tím, že regiony, na které bude mít ústup od uhelné energie největší dopad, v příštích 20 letech dostanou 40 miliard eur (přes bilion korun) ve formě strukturální pomoci.

„V regionech, jako je Ústecký, Karlovarský, ale i Moravskoslezský kraj, jsou ta řešení zejména v tom, aby se současná energetika měnila a v těchto krajích začaly růst třeba obnovitelné zdroje. Ale jsou to i další průmyslové sektory a další firmy, které mohou ta pracovní místa nahradit. Koneckonců i Státní energetická koncepce počítá s tím, že výhledově bude více pracovních míst v obnovitelných zdrojích než v uhelném průmyslu,“ řekl Koželouh.

Před úřadem vlády při jednání komise demonstrovalo zhruba 50 aktivistů převážně z hnutí Extinction Rebellion. Požadovali co nejrychlejší konec uhelných elektráren v ČR, například v roce 2025. Toto datum Zahradník považuje za fantasmagorické. Podle Koželouha je ale důležité, že klimatické hnutí roste.

Uhelná komise má řešit útlum těžby uhlí v Česku, ale také celkový energetický mix ČR včetně obnovitelných zdrojů či jádra. Devatenáctičlenná komise se schází rámcově každý měsíc. První zásadní výstupy lze podle ministra Brabce očekávat koncem příštího roku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Martin Hájek
25. listopad 2019, 18:27

Škoda že tam chybí jiný citát Jana Rovenského, který považuji za velmi pozoruhodný. Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR a člen Uhelné komise, řekl:

“Skončit v České republice v roce 2030 se spalováním uhlím v elektrárnách je nejen nutné, ale i zcela realistické. Na rozdíl o Německa, které se zavázalo zavřít poslední uhelnou elektrárnu v roce 2038, nepočítá ČR se zavíráním existujících jaderných reaktorů před koncem jejich technické životnosti. S uhlím tak můžeme skončit výrazně dřív než naši sousedé.”

Je to docela zajímavý argument v kontextu toho, že zavření jaderných bloků pomohly v Německu prosadit právě zelené nevládky. Tímto se nepřímo přiznávají k tomu, že se tím prodloužila životnost uhelných bloků a tedy klima dostalo pořádně zabrat.

Milan Vaněček
25. listopad 2019, 18:49

Pane Hájek, co to znamená: "klima dostalo pořádně zabrat?" To je přece Gretenismus.

A teď neco z reality i pro pana Koželuha:

Nesnažme se předhonit bohaté Němce, jejich hospodářství funguje mnohem líp než naše. My jsme Němce předhonili v roce 2010 s počtem instalovaných kW fotovoltaiky na jednoho obyvatele. byli jsme prví na světě. Co z toho máme: jen obrovský tunel a nepotrestané viníky.

Proč bychom se měli snažit Němce předběhnout i v odstavování uhlí???

I když, a v tom má pan Rovenský pravdu, bylo by to pro nás technicky snažší protože nikdo nechce v ČR zavřít JE v roce 2022. Ale bohužel u nás nemáme německou ekonomiku.

Zakázal bych stanovit u nás termín ukončení uhlí před rokem 2040. Ale samozřejmě, ihned můžeme uzavřít takovou kapacitu uhelných elektráren (2-3 GW), jejichž produkci vyvážíme (a ekologické a zdravotní škody si ponecháváme doma). Ano, to můžem udělat a měli bychom udělat hned.

Josef
25. listopad 2019, 23:15

Víte co si myslím ,že se nám ty uhelné el. budou v roce 2030 velmi hodit. Ono je totiž třeba se dívat do budoucnosti ne přes zelené náboženství , ale realisticky. Čeká nás klimatická změna , jenže ne taková jak si mnozí myslí. Slunce směřuje k nízké aktivitě a naše země k ochlazení o cca 1,5°C proti současnosti. Člověk nemusí být moc inteligentní , aby na to přišel stačí se podívat jak země reagovala v na podobnou situaci v minulosti. Bude to trvat jen 30 max 40 let. Ono totiž klima není nic stabilního a kupodivu největší vliv na něj má slunce. V tomto kontextu to bude znamenat nárůst spotřeby energie všeho druhu , alespoň přechodně než se zvedne izolace budov a to povede k potřebě provozu elektráren v našem případě uhelných. Samozřejmě vyšší poptávka bude znamenat i vyšší cenu a to zejména plynu , proč ? protože největším dovozcem plynu k nám je Rusko a tam bude také větší zima , takže poptávka po jejich plynu poroste prudce jak doma tak v zahraničí a tím i ceny. Jinak předpověď sluneční aktivity je dílem profesorky Valentiny Žarkovové , která pomocí svého modelu slunce nasimulovala téměř přesně změřené minulé sluneční cykly stejně úspěšně předpovídají její modely budoucnost. V normálním světě by za to byla nobelova cena jenže ty její modely dokazují že ze změnami klimatu je do docela jinak než říká zelená propaganda

https://www.youtube.com/watch?v=M_yqIj38UmY

Carlos
25. listopad 2019, 19:47

Nebo jenom důkaz realpolitik zelených organizací. Podívejme se na to z jejich pohledu, mají dva systémové nepřátele,, tři, pokud vezmeme ty nejlevější, ale zůstaňme u dvou. Těmi jsou JE a uhlí. Oba v jejich očích představují akutní ohrožení životního prostředí, ne-li života na zemi jako takového, v případě uhlí je to přímo škodami z ejho používání, v případě JE strachem z havárie a jistým spojením s jadernými zbraněmi, což je i není správné.

Zde nastupuje ona realpolitik, zatímco v Německu bylo jednodušší v roce 2011 dosáhnout eliminace jaderek, v ČR se to i z důvodu existence jaderné lobby a vysoké podpory JE u obyvatelstva (myslím je to někde kolem 60%), tak snadno nedá, tedy se zaměří prvně na likvidaci uhlí. Ale jsem si celkem jistý že v momentě kdy se nám buď státu navzdory rozjedou OZE nebo plyn, eventuálně se ČEZ/stát ztrapní s další JE, tak se opět zaměří v nemalé míře i na JE.

Martin Hájek
25. listopad 2019, 20:41

Myslím, že to píšete docela dobře. Zelené organizace ve skutečnosti prostě nechtějí uhlí a jádro, boj s klimatem je jen záminka tam, kde se to zrovna hodí. Kde se to nehodí, najdou se hned jiné důvody a klima nevadí. No a odtud už je jen malý krůček. Když nechcete uhlí a jádro a je jasné, že OZE nestačí, tak ve skutečnosti chcete PLYN. A odtud také vítr ve skutečnosti fouká.

Vinkler
26. listopad 2019, 06:40

V neděli u tratě kdesi v Chuchli jsem viděl nápis:

KLIMA JE VÍCE NEŽ NÁROD.

Otázka: Co s neklimakterním národem?

Bizon
26. listopad 2019, 19:35

100% souhlasím s tím že buď uhlí nebo jádro je v dohledné době nenahraditelné. OZE při určitém podílu v mixu narazí, elektřina bude potřeba pořád, skladování ještě dlouho bude iluze a plyn jako base-load je blbost. Země které si politicky jádro nezabily se k němu můžou částečně vrátit, a ty co jádro politicky zabily budou muset prodloužit/navýšit kapacitu z uhlí.

Pokud vím tak ČR snížila od začátku Energiewende emise více než Německo (a za znatelně méně peněz). Uznávám že jádro je poněkud dražší zdroj, ale boj proti němu znamená ve výsledku podporu uhlí, které je suveréně nejvíc smrtonosný způsob výroby energie...

PE
25. listopad 2019, 20:06

Zacneme kazdy u sebe,ale ne takovym zpusobem jako viz dnesni Cerne ovce na CT1 ,navratnost FVE!!!!

Energetik 007
26. listopad 2019, 06:22

Tak to jde dobře dohromady v 2030 začne platit přísná legislativa na emise aut která povede k nárůstu počtu elektromobilů, EDU odstavíme, uhlí odstavíme a z čeho budeme dobíjet když bude počasí jako letos v listopadu zataženo a bez větru.

Soudruzi v Německu udělali někde chybu jako už v minulosti mnohokrát u Stalingradu v Berlíně...

Michal
26. listopad 2019, 10:46

Pěkná demagogie ty "katastrofické dopady změn klimatu".

Hurikánů spíše ubylo, požárů ubylo masivně, obětí živlů ubylo, věk dožití se prodloužil. Planeta se celá zazelenala a omezuje to pouště díky CO2, stejně jako zvýšená produkce potravit a omezení hladomorů.

Bojuje se proti něčemu co není problém, ale spíš to nejlepší co jsme mohli pro přírodu a hladové udělat.

PE
26. listopad 2019, 11:02

Jeste jste zapomel jakou mate uhlikovou stopu a kolik produkujete plastu,pokud se vam dobre dycha, tak si puste vyfuk na 5 minut do obyvaku a budete hned vylecen,,,,

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se