Domů
Uhlí
Více než polovina elektřiny vyrobená z uhlí vloni připadla na Čínu
Těžba uhlí RWE
Autor: glasseyes view https://www.flickr.com/photos/axelhartmann/11779265075/

Více než polovina elektřiny vyrobená z uhlí vloni připadla na Čínu

Uhlí
1 komentář
29. březen 2021, 10:15
ČTK

Více než polovina elektrické energie vyrobené z uhlí vloni připadla na Čínu. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvolání na studii londýnského ústavu Ember. Výroba elektrické energie z uhlí v Číně vloni rostla, v tamním energetickém mixu ale váha uhelných elektráren postupně klesá.

Výroba elektrické energie z uhelných zdrojů vloni v Číně vzrostla o 1,7 procenta. V absolutních číslech se jednalo o růst o 77 terawatthodin (TWh). To je zhruba dvakrát tolik, co seza rok z hnědého uhlí vyrobí elektřiny v České republice. Tím se podíl Číny na světové výrobě elektrické energie z uhlí zvýšil na 53 procent, v roce 2015 to bylo 44 procent.

V únoru ústav Ember informoval, že v Číně byly otevřeny nové uhelné zdroje s instalovaným výkonem 38,4 gigawattu (GW). To byl třikrát vyšší přírůstek než ve zbytku světa. Roste ale také instalovaný výkon jiných typů elektráren, včetně těch využívajících obnovitelné zdroje. Váha uhlí v energetickém mixu se tak v průběhu deseti let snížila ze 70 na 57 procent. V roce 2019 uhlí představovalo 62 procent čínské výroby elektřiny. Celkový objem výroby mezi lety 2016 až 2020 ale vzrostl o zhruba pětinu, vypočítal ústav Ember.

Uhelná elektrárna
Ilustrační foto

V rámci opatření proti změnám klimatu si Čína vytyčila cíl dosáhnout uhlíkové neutrality v roce 2060. V pětiletém plánu na léta 2021 až 2025 čínské úřady uvádí, že chtějí racionálně kontrolovat rozvoj uhelných elektráren. Vrchol emisí oxidu uhličitého a dalších plynů, jež se podílí na skleníkovém efektu, by země měla dosáhnout v roce 2030. „Čína je jak velká loď, zabere jí nějaký čas, aby změnila směr,“ uvedl jeden z autorů zprávy Mu I-jang.

jkh

Štítky:čína
uhlí

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
St
2. duben 2021, 08:47

Tady jde hezky vidět jak jsou vlhké EU sny o snižování CO2 vzdálené realitě. My se tady honíme za každým gramem, stojí nás to ohromné peníze a v Číně na to zvesela kašlou a hezky dělají všechno proto, aby měli dostatek EE. Pak nám tu někteří říkají jak Čína je super, jak všude zavádí elektroauta a OZE.

Někteří se tu bijí v prsa jak máme ekologickou výrobu. Bodejď, když jsme tu špinavou přesunuli jinam. Se všemi negativními důsledky.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se