Domů
Uhlí
Více než polovina elektřiny vyrobená z uhlí vloni připadla na Čínu
Autor: glasseyes view https://www.flickr.com/photos/axelhartmann/11779265075/

Více než polovina elektřiny vyrobená z uhlí vloni připadla na Čínu

Více než polovina elektrické energie vyrobené z uhlí vloni připadla na Čínu. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvolání na studii londýnského ústavu Ember. Výroba elektrické energie z uhlí v Číně vloni rostla, v tamním energetickém mixu ale váha uhelných elektráren postupně klesá.

Výroba elektrické energie z uhelných zdrojů vloni v Číně vzrostla o 1,7 procenta. V absolutních číslech se jednalo o růst o 77 terawatthodin (TWh). To je zhruba dvakrát tolik, co seza rok z hnědého uhlí vyrobí elektřiny v České republice. Tím se podíl Číny na světové výrobě elektrické energie z uhlí zvýšil na 53 procent, v roce 2015 to bylo 44 procent.

V únoru ústav Ember informoval, že v Číně byly otevřeny nové uhelné zdroje s instalovaným výkonem 38,4 gigawattu (GW). To byl třikrát vyšší přírůstek než ve zbytku světa. Roste ale také instalovaný výkon jiných typů elektráren, včetně těch využívajících obnovitelné zdroje. Váha uhlí v energetickém mixu se tak v průběhu deseti let snížila ze 70 na 57 procent. V roce 2019 uhlí představovalo 62 procent čínské výroby elektřiny. Celkový objem výroby mezi lety 2016 až 2020 ale vzrostl o zhruba pětinu, vypočítal ústav Ember.

Ilustrační foto

V rámci opatření proti změnám klimatu si Čína vytyčila cíl dosáhnout uhlíkové neutrality v roce 2060. V pětiletém plánu na léta 2021 až 2025 čínské úřady uvádí, že chtějí racionálně kontrolovat rozvoj uhelných elektráren. Vrchol emisí oxidu uhličitého a dalších plynů, jež se podílí na skleníkovém efektu, by země měla dosáhnout v roce 2030. „Čína je jak velká loď, zabere jí nějaký čas, aby změnila směr,“ uvedl jeden z autorů zprávy Mu I-jang.

jkh

Štítky:čínauhlí

Komentáře

(1)

St

2. duben 2021, 08:47

Tady jde hezky vidět jak jsou vlhké EU sny o snižování CO2 vzdálené realitě. My se tady honíme za každým gramem, stojí nás to ohromné peníze a v Číně na to zvesela kašlou a hezky dělají všechno proto, aby měli dostatek EE. Pak nám tu někteří říkají jak Čína je super, jak všude zavádí elektroauta a OZE.

Někteří se tu bijí v prsa jak máme ekologickou výrobu. Bodejď, když jsme tu špinavou přesunuli jinam. Se všemi negativními důsledky.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.