Domů
Uhlí
Výstavba polské elektrárny Ostroleka byla pozastavena, místo uhlí možná bude spalovat plyn

Výstavba polské elektrárny Ostroleka byla pozastavena, místo uhlí možná bude spalovat plyn

Akcie polských energetických společností Energa a Enea vzrostly poté, co v pátek obě skupiny zastavily financování svého společného projektu na výstavbu nového bloku uhelné elektrárny Ostroleka o instalovaném výkonu 1 GW. Důvodem byly potíže projekt financovat kvůli jeho dopadu na životní prostředí.

Minulý čtvrtek společnosti podle agentury Reuters uvedly, že zastavily financování projektu o hodnotě přibližně 6 miliard polských zlotých (35 mld. Kč). Důvodem jsou finanční potíže i opatření evropské politiky v oblasti klimatu. Jelikož se právě kvůli rozporu s ekologickou politikou EU banky vyhýbají podpoře těchto projektů, neměly společnosti Energa a Enea projekt finančně plně zajištěný, ačkoliv výstavba nového bloku elektrárny Ostroleka již začala.

Společnosti také uvedly, že je nutná další analýza technických a ekonomických parametrů.

„Pokud bude projekt zrušen, bude to mít na obě společnosti pozitivní dopad. Myslím, že se projekt pravděpodobně přeorientuje na spalování zemního plynu, i když by to znamenalo několikaleté zpoždění,“ uvedl Bartlomiej Kubicki, analytik ve společnosti Societe Generale.

Polská státní petrochemická společnost PKN Orlen, která plánuje převzít společnost Energa a mimo jiné je i majitelem českého Unipetrolu, naznačila, že náhrada uhlí za méně ekologicky náročný zemní plyn je možná.

V roce 2016 nově zvolená vládnoucí strana Právo a spravedlnost znovu obnovila tento dlouhodobě stagnující projekt s cílem udržet těžbu uhlí. Plány na výstavbu, která měla být dokončena v roce 2023,  jsou již od počátku terčem kritiky některých organizací, které tvrdí, že by elektrárna prohloubila závislost Polska na uhlí a navíc by byla ekonomicky nerentabilní.

Vedoucí ekologické skupiny ClientEarth pro střední a východní Evropu Marcin Stoczkiewicz k tomu uvedl, že v Polsku je uhelná energetika ostře obhajována, ale ekonomika nově budovaných projektů je stále horší, zejména vzhledem k rostoucím cenám emisních povolenek.

Potřebujete být v obraze ohledně uhelné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti uhelné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Kauza Adularya: Turecko chce na prodeji elektrárny vydělat, Česko přišlo o 12 miliard
27. červen 2022, 08:27
Německý návrat k uhlí? Tragikomická fraška s absurdní pointou
26. červen 2022, 23:01
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se