Domů
Uhlí
Výstavba polské elektrárny Ostroleka byla pozastavena, místo uhlí možná bude spalovat plyn
Uhelná elektrárna Ostroleka na severovýchodě Polska. Zdroj: Energa
Zdroj: Energa

Výstavba polské elektrárny Ostroleka byla pozastavena, místo uhlí možná bude spalovat plyn

Akcie polských energetických společností Energa a Enea vzrostly poté, co v pátek obě skupiny zastavily financování svého společného projektu na výstavbu nového bloku uhelné elektrárny Ostroleka o instalovaném výkonu 1 GW. Důvodem byly potíže projekt financovat kvůli jeho dopadu na životní prostředí.

Minulý čtvrtek společnosti podle agentury Reuters uvedly, že zastavily financování projektu o hodnotě přibližně 6 miliard polských zlotých (35 mld. Kč). Důvodem jsou finanční potíže i opatření evropské politiky v oblasti klimatu. Jelikož se právě kvůli rozporu s ekologickou politikou EU banky vyhýbají podpoře těchto projektů, neměly společnosti Energa a Enea projekt finančně plně zajištěný, ačkoliv výstavba nového bloku elektrárny Ostroleka již začala.

Společnosti také uvedly, že je nutná další analýza technických a ekonomických parametrů.

„Pokud bude projekt zrušen, bude to mít na obě společnosti pozitivní dopad. Myslím, že se projekt pravděpodobně přeorientuje na spalování zemního plynu, i když by to znamenalo několikaleté zpoždění,“ uvedl Bartlomiej Kubicki, analytik ve společnosti Societe Generale.

Polská státní petrochemická společnost PKN Orlen, která plánuje převzít společnost Energa a mimo jiné je i majitelem českého Unipetrolu, naznačila, že náhrada uhlí za méně ekologicky náročný zemní plyn je možná.

V roce 2016 nově zvolená vládnoucí strana Právo a spravedlnost znovu obnovila tento dlouhodobě stagnující projekt s cílem udržet těžbu uhlí. Plány na výstavbu, která měla být dokončena v roce 2023,  jsou již od počátku terčem kritiky některých organizací, které tvrdí, že by elektrárna prohloubila závislost Polska na uhlí a navíc by byla ekonomicky nerentabilní.

Vedoucí ekologické skupiny ClientEarth pro střední a východní Evropu Marcin Stoczkiewicz k tomu uvedl, že v Polsku je uhelná energetika ostře obhajována, ale ekonomika nově budovaných projektů je stále horší, zejména vzhledem k rostoucím cenám emisních povolenek.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se