Vývoz uhlí z USA loni kvůli slabší globální poptávce poklesl o 20 %

21. březen 2020, 08:50
DomůUhlíVývoz uhlí z USA loni kvůli slabší globální poptávce poklesl o 20 %

Spojené státy americké jsou stále jedním z hlavních světových vývozců uhlí, v loňském roce nicméně export s ohledem na slabší globální poptávku výrazně poklesl. Nejvíce se propadl vývoz energetického uhlí, více než o desetinu však poklesl i export koksovatelného uhlí.

Spojené státy v roce 2019 exportovaly přibližně 84 milionů tun uhlí, tedy zhruba o 20 % méně než v roce 2018. Podle dat vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) zaznamenaly pokles jak energetické uhlí, tak i uhlí užívané pro metalurgické procesy.

V případě energetického uhlí, které slouží jako palivo pro výrobu elektrické energie a tepla, vývoz z USA loni klesl o 30 % na přibližně 34 milionů tun. V případě koksovatelného uhlí, které je využíváno například jako palivo a redukční činidlo při výrobě surového železa, export meziročně klesl o 12 % na 50 milionů tun.

Vývoj exportu uhlí z USA mezi lety 2001 až 2019. Zdroj: EIA

Nejvíce uhlí ze Spojených států loni směřovalo do Indie, Japonska, Nizozemska, Brazílie či Jižní Koreje, které se na dovozu podílely z více než poloviny. V případě Indie, Nizozemska či Jižní Koreje převažovalo uhlí energetické, naopak Brazílie importuje z USA z většiny koksovatelné uhlí.

Oproti ostatním předním odběratelům amerického uhlí se v Nizozemsku spotřebuje pouze malá část z dovozu, a to zhruba 30 %. Většina uhlí totiž následně směřuje do dalších evropských zemí, a to především do Německa.

Největší dovozci uhlí z USA v roce 2019. Zdroj: EIA