Domů
Uhlí
Závěry komise k odklonu od uhlí byly staženy z jednání vlády a poputují do meziresortního řízení

Závěry komise k odklonu od uhlí byly staženy z jednání vlády a poputují do meziresortního řízení

Uhlí
22 komentářů
1. únor 2021, 17:38
ČTK

Materiál s doporučením Uhelné komise ukončit využívání uhlí pro výrobu tepla a elektřiny v roce 2038 byl stažen z dnešního jednání vlády. Resorty ho budou připomínkovat, napsali ČTK vicepremiéři Jan Hamáček (ČSSD) a Karel Havlíček (za ANO). Termín vládu rozděluje – pro dřívější odklon od uhlí v roce 2033 jsou ministři za sociální demokracii, podobně se vyjádřil i ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Pro bližší datum se na prosincovém zasedání Uhelné komise vyslovil i jeden z jejích předsedů a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Naopak podle druhého z předsedů Havlíčka by kabinet neschválením harmonogramu popřel jedenapůlroční činnost komise.

„Tento bod jsme po dohodě s ministrem Brabcem stáhli a dáme jej ještě do meziresortního řízení. I když se na dnešní tripartitě zástupci podniků i odborů jednoznačně a jednohlasně shodli, že má vláda přijmout závěry Uhelné komise, rozhodli jsme se, že materiál dáme ještě všem členům vlády k připomínkování. Nejsme pod časovým tlakem,“ sdělil ČTK Havlíček.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) dnes uvedl, že kolem konce uhlí je řada otazníků, na které není dosud odpověď. „Chceme vědět, co bude s lidmi postiženými útlumem těžby uhlí a útlumem uhlí v energetice. Nevidíme ve výstupech Uhelné komise plán, jak jim pomoci,“ uvedl. Vzniknout by měl dříve než na konci roku, jak se navrhuje, doplnil. Česku podle něj chybí i jasná představa, jak využít evropské fondy. ČSSD podle Petříčka chce znát také způsob zajištění energetické bezpečnosti ČR a nahrazení výpadku uhlí v teplárenství.

Podmínkami útlumu jsou podle usnesení Uhelné komise zejména včasná náhrada uhelných zdrojů jinými a právě zajištění energetické bezpečnosti. Komise se zmínila o dostavbě nových jaderných zdrojů podle stávajícího harmonogramu či úspěšné transformaci teplárenství.

Vláda by podle komise také měla minimálně každých pět let provádět přezkum rozhodnutí v závislosti na vnějších faktorech. Orgán se zároveň v prosinci usnesl, že by do Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje mělo v příštích letech jít téměř 100 miliard korun, které jim pomůžou vypořádat se s koncem využívání uhlí.

Komise by též ráda pokračovala v práci, aby mohla podrobněji rozpracovat harmonogram útlumu, definovat regulatorně-legislativní nástroje a detailně zhodnotit ekonomické a sociální dopady útlumu těžby. Podle přílohy materiálu by tak měla učinit do konce letošního roku.

Havlíček v prosinci rozhodnutí Uhelné komise označil za kompromis, z 19 členů komise hlasovalo 15 pro, dva byli proti a dva se zdrželi. S usnesením nesouhlasili oba zástupci ekologů v komisi – Jan Rovenský a Jiří Koželouh, oba komisi následně opustili.

„Termín konce uhlí 2038 je příliš pozdě a mimo realitu z hlediska ochrany klimatu i ekonomického výhledu uhlí. Chtěl bych poděkovat všem členům vlády, kteří žádají zkrácení alespoň na rok 2033,“ uvedl v dnešní tiskové zprávě Koželouh.

„Otázku, jestli má smysl prodlužovat předsmrtnou agónii uhelného průmyslu až do roku 2038, nebo zda je lepší naplánovat útlum uhlí v příštích deseti letech, tak zřejmě vláda rozsekne až za několik týdnů, či dokonce měsíců,“ doplnil mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek.

Komise pracovala se scénáři konce využívání uhlí v letech 2033, 2038 a 2043. Hnědé uhlí má v současnosti největší podíl na výrobě elektřiny v ČR. Podle dat Energetického regulačního úřadu na ně předloni připadalo asi 40 procent výroby, následovaly jaderné elektrárny s podílem zhruba 35 procent. Černé uhlí mělo předloni podíl na celkové výrobě elektřiny 2,5 procenta, poprvé méně než fotovoltaické elektrárny. Provozovatelem uhelných elektráren je v ČR polostátní společnost ČEZ nebo soukromé společnosti Sev.en Energy a Sokolovská uhelná.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(22)
T
1. únor 2021, 18:44

Nahrada uhli v teplarenstvi? Nove moderni spalovny komunalniho odpadu,ktereho bude v budocnu stale dost!V Brne maji povolenou stavet dalsi linku,vcetne vyroby EE

Chemik
1. únor 2021, 19:27

Jen aby to nebyla nakonec jenom z nouze ctnost, když se začínají zatahovat mraky ve formě chystaného postupného zdražování emisních povolenek. Navíc se v budoucnu komunální odpad může snadno proměnit ve vyhledávanou surovinu.

Pravda
1. únor 2021, 19:55

Zařízení na energetické využití odpadu povolenky odvádět nemusí, takže tady bych problém neviděl. Horší je to s dostupností paliva. Současnou spotřebu uhlí v teplarenstvi to nenahradí ani z 20 %.

Vinkler
1. únor 2021, 20:22

Topit nebude čím.

Plyn je také špatně jak jsme si přečetli, slunečníky jen v létě, větrníky jen někdy, baterie jen na krátkou dobu, jádro se k topení nehodí a stejně do 10 let nebude postaveno, mikroreaktory budou (pokud kdy) tak za 30 let, fúze taky.

Chemik
2. únor 2021, 09:54

Co je dnes nemusí platit zítra. Jakmile se stane účelově a ekonomičtější jiné využiti, lze snadno předpokládat, že tím ušetřeno nebude.

Jaroslav Studnička
1. únor 2021, 21:13

Pokud se nepletu, nebo nedošlo ke změně, tak s novým odpadovým zákonem bylo specifikováno max. možné množství odpadů, které bude možné spalovat (20%). Tedy i spalovny budou mít své limity z pohledu dostupnosti paliva

ijn
2. únor 2021, 00:54

už se rýsuje jediné řešení: co nejdříve zahájit stavbu ETE34=ETE12 + EDU56 vše české průmyslové podniky a stavíme osvědčené bloky ETE12 bez bezpečnostního rizika, politici tahanicemi marní čas ke startu naší ČESKÉ JADERNÉ OFENZÍVY a plnění dekarbonizece energetiky!

ČEŠI za 500 mld.Kč 4 bloky = 30 000 PRACOVNÍCH MÍST a vše domácí české výroby, dopravy na stavby, montáže + zkoušky + uvedení do provozu, stavby, obsluhy, kromě paliva, které lze nakoupit předem na několik let!!!

Doufám, že politici ČR promarněný čas zachrání ještě letos a můj návrh krizi energetiky ČR odvrátí! Jiné cesty není!!!!!!!!

blaha.p
2. únor 2021, 07:09

500 miliard = 4 bloky, totálně mimo, realistická cena cca 1,5 bilionu Kč. Dle posledních událostí je jasné, že i stavba jednoho bloku je finančně komplikovaná. ČEZ na to peníze nemá ani náhodou a když vidím, rozpočty ČR na další léta, a rychlý růst úroků, začíná být jasné, že možná cely projekt skončí na penězích, prostě nato stát nebude mít. A na rozdíl od FVE a VTE nám s financováním EU nepomůže.

Vladimír Šťastný
2. únor 2021, 07:48

Totálně mimo jsou vaše bilióny. Jasně že ČEZ na to nemá peníze v šuplíku ale jak tedy financoval Temelín? Kombinoval vlastní prostředky, s nízko úročenými úvěry se zárukou státu a emitoval dluhopisy. Nebojte se, pokud bude politická vůle stavět, prostředky se najdou docela snadno.

blaha.p
2. únor 2021, 08:31

za 4 bloky je to ještě velice konzervativní odhad. Financování Temelína je dávná minulost, kterou nelze zopakovat ani náhodou. Varianta, že to bude financovat samotný ČEZ vůbec není na stole = kvůli vysokému úroku by znamenalo extrémně vysokou výrobní cenu, už se opouští i varianta 30% ČEZ + 70% stát = také příliš vysoká garantovaná cena. Havlíček minulý týden poprvé připustil, že to kvůli snížení nákladů zafinancuje celé stát, ale tady je problém, že ani stát už si nepůjčuje levně, díky katastrofálnímu hospodaření, nám rostou úroky nejvíce v Evropě, co je ještě horší rychle porostou dál = i tato nejlevnější varianta bude znamenat, že v roce 2040 bude stát dorovnávat cenu min. 10 miliard/rok.

energetik
2. únor 2021, 08:57

Tak to je jednoduché, zvýší se daně. Zřejmě po volbách s výmluvou na covid. A tak ty peníze na stavbu z lidí dostane. Stát si řešení vždycky najde.

Jiří Kelnar
2. únor 2021, 14:20

Jojo oni někteří prostě nechápou, že nejde postavit znovu úplně stejně Temelín tak, jako nejde opět postavit Apolo 11 a poslat v něm člověka na Měsíc. Prostě se musí vše řešit pomocí BAT a také jsou prostě nové normy, které se musí dodržet.

Stát tady neustále plánuje megalomanské projekty typově z minulého století místo toho, aby se vsadilo aspoň částečně i na menší, lokální řešení získávání energie. Pak nebudeme muset posílat elektřinu stovky KM.

T
2. únor 2021, 15:13

S nsi ekonomikou se vracime hodne zpet po covidu.Dane a zdrazeni muzeme ocekavat brzy,ale za tu vyplatu bude obrazne na zivobyti a ostatni zbozi asi bude ,,neprodejne,,,proste na to kazdy mit nebude.A cena JE ,ta se vyplha na horentni sumu.Benzin ,nafta ,cigarety, EE uz nikdy tak ,,levne ,,nebudou...

pr
2. únor 2021, 11:06

Tak ze způsobu financování Temelína vypusťte jakékoli záruky státu, navyšte o ty záruky emisi dluhopisů a jděte do stavby DII v ČEZu prsama. To je férový přístup. Za toto budu hlasovat všemi deseti. Ale nekoupím si dluhopis ani za korunu.

Vladimír Šťastný
2. únor 2021, 13:05

Já jsem si je tenkrát koupil a bohatě se mi to vyplatilo.

pr
2. únor 2021, 22:13

No vidíte. Tak do toho! Houšť a větší kapky. Jednou prověřená cesta má šanci na opáčko. Tahat do takového kšeftu bábu Dymákovou opravdu nic dobrého nepřinese.

Michmir
2. únor 2021, 11:02

Docela demagog ten koželuh, český odklon od uhlí nedělá pro klima nic, než se uhlí ukončí, vyrostou stovky nových uhelných elektráren ve světě, asi ty elektrárny chrání to klima místo té bezvýznamné české :D, navíc, modely co si myslely, že lze klima řídit poze co2 se všechny mýlily ve svých předpovědích, emise škodlivého H2O :) mají na klima zcela zásadní vliv, jenž se ignoruje.

pr
2. únor 2021, 11:13

Neřešte co dělají druzí. Pokud nesouhlasíte že staví na huhlí, tak od nich nic nekupujte a vysvětlete mu proč od něj nenakupujete. Na to máte ale malé koule.

Řešte co s tím smradlavým hovnem na Vašem prahu. Přísloví praví, že každý si má na svém prahu zamést. Ne že má po bolševicku udávat souseda, který má práh zaprášený.

Vladimír Šťastný
2. únor 2021, 13:06

Co vaše fotovoltaika na střeše? Na té není nic Čínského?

Jiří Kelnar
2. únor 2021, 14:16

Však Čína taky půjde do emisní nuly, sám velkotajemník to říkal.

pr
2. únor 2021, 22:15

Nechápu souvislost. Zase eristická dialektika?

T
2. únor 2021, 23:09

Nekteri opravdu maji KRATKE VEDENI!!!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se