Domů
Uhlí
Zeman: Transformace uhelných regionů ano, ale těžit se má dál
hnědouhelný důl

Zeman: Transformace uhelných regionů ano, ale těžit se má dál

Uhlí
14 komentářů
21. březen 2019, 21:03
ČTK

Prezident Miloš Zeman dnes podpořil vznik transformačního fondu, ze kterého by se platila restrukturalizace regionu, v nichž se blíží konec těžby uhlí. Uvedl ale také, že v těžbě by se mělo dál pokračovat. Řekl to dnes novinářům na závěr své návštěvy Karlovarského kraje.

„Proti tomu nic nemám. Sám jako premiér jsem zřídil obdobný fond jak pro kraj Karlovarský tak Ústecký. Byl to formálně fond revitalizace krajiny, ale mohu souhlasit s termínem restrukturalizační fond. Ale jak jsem již řekl, jsem optimističtější, pokud jde o těžbu uhlí,“ uvedl Zeman.

Uvedl, že také u OKD se uvažovalo o ukončení těžby a nyní se počítá s další těžbou a OKD navíc je v zisku.

„Já bych nestahoval kalhoty před brodem,“ dodal.

S iniciativou, aby stát vytvořil fond, z něhož by se v regionech, kde se těží uhlí, hradil například vznik nových kvalifikovaných pracovních míst, přišla Sokolovská uhelná. Postupně se k tomuto záměru přihlásil kraj, starostové i poslanci a senátoři z Karlovarského a Ústeckého kraje.

Uhelný lom
Ilustrační foto

Jako zdroj peněz pro takový fond navrhují peníze, které stát dostává z emisních povolenek. Jen Sokolovská uhelná zaplatí za povolenky nyní okolo dvou miliard ročně. A právě tyto peníze by podle názoru těžařské firmy i politiků z regionu měly v regionu zůstat.

„Dělali jsme ke konci roku inventuru zásob. Máme jich asi na 20 let při současné těžbě. A bude to záležet na tom, jestli budeme těžit rychleji, pak útlum přijde dřív, nebo budeme těžit méně, tak později. A nebo to bude řízený proces, který bude počítat s tím, že se nevytěží všechny zásoby, ale bude se na restrukturalizaci intenzivně pracovat,“ řekl ČTK předseda představenstva Sokolovské uhelné Jiří Pöpperl.

Návrh ekologických organizací, aby se na restrukturalizaci uhelných regionů využily peníze ze zvýšených poplatků za těžbu, podle Pöpperleho nic neřeší.

„Za emisní povolenky dá Sokolovská uhelná asi dvě miliardy, na poplatku z vydobytého nerostu platí asi 120 až 130 milionů korun ročně. A i z nich končí většina ve státním rozpočtu,“ řekl ČTK Pöpperl.

Důl Bílina
Ilustrační foto

Na možnost dřívějšího termínu ukončení těžby upozornila dnes Zemana i hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová (ANO).

„Pokud se neustále bude zvyšovat cena emisních povolenek, může k ukončení těžby dojít dříve. Proto je nutné, aby kraj na to byl připraven, aby měl připravenou strategii a akční plán,“ řekla.

Hejtmanka dnes také ocenila návštěvu prezidenta v kraji, která byla už pátou za dobu jeho působení ve funkci.

„Vaše bonmoty, postřehy a především váš přehled je fascinující a nezapomenutelný. Skláním se před vaší moudrostí a věřím, že opět za čas budu moci říci: ‚Vítejte u nás, pane prezidente‘,“ řekla Mračková Vildumetzová.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
energetik
21. březen 2019, 21:34

Když jsme u toho OKD které prý vydělává, tak to by mohlo už vrátit těch 700 miliónů korun + úrok které jim stát půjčil za podmínek o kterých se může jiným jen zdát.

Těžaři platí emisní povolenky? A ti kdo to uhlí spálí je platí za stejné uhlí také?

Martin Hájek
22. březen 2019, 00:17

Sokolovská uhelná uhlí těží i pálí v elektrárnách Vřesová a Tisová. Čemu na tom nerozumíte?

energetik
22. březen 2019, 10:44

Tak to je potom v pořádku když těží a zároveň to uhlí i spalují , to platí každá uhelná elektrárna, žádné výjimky pro Sokolovskou uhelnou v tomto nejsou nutné.

A co to OKD, kdy tu půjčku vrátí to se Zeman nezmínil?

Honza
21. březen 2019, 23:09

K Zemanovým výrokům je jediný správný přístup a to: Ignorovat je! Jako obvykle, jeho návštěva karlovarského kraje byla jedna velká lobbystická akce za zachování velkých zisků jeho kámošů z let 90. Všude těžbou zničená krajina, zničený vzduch a voda ... on ale bude mluvit o těžbě uhlí jako o Zlatém vejci ...

Vladimír Šťastný
22. březen 2019, 10:11

A čím byste chtěl uhlí nahradit?

Petr
22. březen 2019, 10:24

Česko se 200 let unikátně nepřetržitě nejvíc ze všech na světě soustředí na průmysl. Tak zrovna v tomto klíčovém období které je určující pro nejvyspělejší robotický průmysl, kde zakotví na minimálně další století, je pro nás nejvýhodnější ještě 20 let s naším nejdostupnějším uhlím vydržet, a díky nejlevnější průmyslové elektřině v regionu tady nejrychleji na roboty modernizovat. A zvítězit nad třeba Británií a podobnými bývalými velmocemi, co teď plánují do reindustrializace a konečné robotizace narvat bilióny, ale mají dražší elektřinu, generační diskontinuitu a odborné pracovníky musí přetahovat jiných státům.

Jarda
22. březen 2019, 08:05

EK patrně rychle zvýší cenu emisních povolenek a přísnost kontroly emisí tak, že provoz uhelných elektráren bude již brzy nerentabilní.

Vladimír Šťastný
22. březen 2019, 10:13

A jak si představujete, že bude jejich produkce nahrazena?

Petr
22. březen 2019, 10:49

Tahle nejistota pouze ukazuje, že byla správná naše střednědobá právě dokončená modernizace uhelných elektráren podle ideologie 80% snížení emisí s 99% jistotou než ten zápaďácké uhelný recept na seperkritické, superdrahé a supernejisté 90% snížení s 89% jistotou.

Zvláště když se ukažuje, že hlavní úlohou uhelných elektráren v přístím desetiletí EU bude s maximální jistotou držet provoz a maximální flexibilitou poskytovat výkon, pro udržení stability národní přenosové soustavy pod nápory cizí a dotované nepředvídatelně kolísající elektřiny.

Dalibor Fišer
22. březen 2019, 11:38

Postupné zdražení emisních povolenek bude znamenat konec tepláren a rozvodů tepla CZT. To že jsme země s rozsáhlou sítí CZT na západě nikoho netrápí. Oni to mají v menší míře a tak nikoho to tam z vládních činitelů netrápí. Oni mají zájmy prodat co nejvíce plynu z nově budovaných plynovodů a terminálů LNG. Ohledy na zákazníka - nula. Na rozbití tepláren a CZT - nezájem. Ceny el. energie nikoho netrápí. Tiše závidím britům a jejich snahu za nezávislost na EU. Nikde se to nepíše, ale ve finále na tom občané vydělají (byť se píše všude opak)

energetik
22. březen 2019, 12:06

Chytří teplárníci si poradí (a těm hloupým zase pomůže stát, třeba zase snížením daně), třeba já teď řeším projekt už třetí KGJ pro firmu která provozuje CZT v jednom městě, pomalu odstavují kotle a kde končí jejich životnost přecházejí na KGJ. Samy pochopili že když pojedou ve starých kolejích tak jim zákazníci utečou ke konkurenci např. tepelným čerpadlům a výpočetním přímotopům.

Carlos
22. březen 2019, 13:17

Jenže to se pak musí promítnout i do ceny tepelné energie a ne ji ještě navyšovat "protože se přece udělala rekonstrukce", jako to dělají u nás. Možností, které by dávala spolupráce s průmyslem který produkuje dost odpadního tepla, které maří v kondenzátorech, se nevyužívá, přestože by asi TČ, mohla mít na vstupu onu teplou vodu z procesů, se nevyužívá, nevyužívá se možnosti vybudovat výkonnou centrální teplárnu na plyn/biomasu, v dosahu železnice, ale cena za GJ je jedna z nejvyšších v republice, samozřejmě se jim ten systém začal rozpadat.

Petr
23. březen 2019, 11:07

Hovnajs. Centrální teplárny musí mít co nejlevnější cenu minimálně do doby než se zdaní CO2 pro domácnosti u dodávek uhlí a plynu, jinak nemají šanci se udržet, už teď se začínají lidé od tepláren čím dál rychleji odhlašovat.

Petr
22. březen 2019, 10:10

Předčasné. Teď bych aspoň 10 let soustředil peníze z povolenek na zateplování a nahrazování uhlí v domácnostech nejvýhodnější formou elektrického topení, případně centrálního na plyn, odpad a biomasu.

Jinak jediný skutečně drahou restrukturalizaci vyžadující region u nás je Ostravsko-Jesenicko, severozápad ČR může jednoduše dojíždět za vysokými platy do Německa, stavět u sebe nadále nekonečné levné skladové kapacity pro Západ, nebo pro ty nenávidějící dlouhé štreky je tam dost míst při rozvíjení místního zemědělství a turistiky.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se