Domů
Úspory energie
V EU probíhá pilotní fáze projektu zelených hypoték

V EU probíhá pilotní fáze projektu zelených hypoték

Několik bank v Evropě nabízí v pilotní fázi hypotéky na energeticky efektivní stavby či opatření. Energy Efficient Mortgages Initiative je financována EU a cílí na vytvoření hypotéky, skrze kterou jsou kupující domu pobízeni k vylepšení energetické efektivity jejich budovy, nebo k získání již energeticky efektivní budovy. Pilotní fáze této iniciativy je zacílena na otestování kritérií této hypotéky.

V Evropě již 37 bank nabízí v pilotní fázi tzv. zelených hypoték v Energy Efficient Mortgages Initiative (EEMI), jež je financovaná EU. Tyto banky společně reprezentují více než 3 biliony euro (asi 76,8 bilionů korun) možných půjček. To je přibližně 20 % HDP EU. Pilotní fáze je přitom zacílena na otestování nových kritérií hypoték energetické efektivity.

Skrze takovéto hypotéky jsou majitelé či kupující nemovitostí pobízeni k vylepšení energetické efektivity svých budov nebo k získání již energeticky efektivních staveb. Pobídky jsou zprostředkovány příznivými finančními podmínkami navázanými na hypotéky, jako jsou například nižší úrokové míry nebo další kapitál.

„Evropané si jsou vědomi rizik týkajících se jejich znečisťujících aut, ale stále nám chybí dostupné finance, které by pomohly majitelům modernizovat jejich znečišťující domovy.“

James Drinkwater, ředitel evropské sítě World Green Building Council

Budovy jsou klíčové v boji proti změnám klimatu

Rezidenční i komerční budovy mají na svědomí 40 % primární spotřeby energie v EU a 36 % emisí CO2. Jsou tedy považované za klíčový aspekt v boji proti změnám klimatu. Podle odhadů Evropské komise by při současném tempu renovace 1 % budov ročně trvalo století dekarbonizovat všechny budovy v EU.

 „Miliony vlastníků domů promeškávají úspory, vyšší hodnotu majetku a pohodlnější bydlení z důvodu nedostatku snadno a cenově dostupných financí k investování do vylepšení energetické efektivity. Hypotéky energetické efektivity mají potenciál být významným hybatelem.“

Michael Lewis, CEO britského E.ON

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se