MMR má ještě 6,3 miliardy na snížení energetické náročnosti domů

DomůÚspory energieMMR má ještě 6,3 miliardy na snížení energetické náročnosti domů

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) má k dispozici ještě 6,3 miliardy korun z evropských dotací na snížení energetické náročnosti bytových domů. Od roku 2016 v současném programovém období přidělil 3,3 miliardy korun, zhruba pětina šla do Moravskoslezského kraje. Na tiskové konferenci to dnes řekl náměstek MMR Zdeněk Semorád. O dotaci mohou žádat vlastníci bytových domů, společenství vlastníků jednotek a bytová družstva.

„Cílem těchto aktivit je snížení konečné spotřeby energie, s tím spojené snížení emisí skleníkových plynů a rovněž také úspory v platbách za energie. Významným přínosem je také prodloužení životnosti budov, zlepšení hygienických podmínek a celkového komfortu bydlení,“ uvedl Semorád.

Minimální dotace na jeden dům je 300.000 korun, maximální 90 milionů korun. Maximální míra podílu evropských dotací na projekt je 40 procent.

„Začínali jsme na 20 procentech, výzvy jsme se postupně snažili vylepšit. Dotaci 40 procent může dostat žadatel, který vlastní dům minimálně s energetickou náročností třídy B. Zájem o dotace postupně roste,“ doplnil Semorád.

Ministerstvo podle něj zároveň připravuje pro žadatele zvýhodněný úvěr na čerpání zbylé částky, kterou evropská dotace nepokryje. Předložit ji chce do konce roku.

Aktuálně je spuštěna výzva za 2,5 miliardy korun, o podporu v ní lze žádat do 29. listopadu 2019, podle Semoráda bude ale o rok prodloužena.

Současné programové období je sice oficiálně vymezeno od roku 2014 do roku 2020, dotace však lze čerpat až do konce roku 2023. Program Energetické úspory v bytových domech v rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) ministerstvo spustilo v roce 2016.

„Podle zájmu budeme vyhlašovat další výzvy nebo prodlužovat ty stávající. Kdybychom viděli, že není zájem, vyjednali bychom s Evropskou komisí přesun dotací do jiných programů. Ale myslím, že to není na pořadu dne,“ dodal Semorád.

Dotace se netýká pouze zateplování polystyrenem, ale například také výměny tepelného zdroje, pořízení solárních ohřevů vody na střechu nebo zavedení systému větrání s rekuperací odpadního vzduchu.

Ilustrační foto

Evropské dotace z IROP mohou čerpat všechny kraje s výjimkou Prahy. Té se týká program Nová zelená úsporám při ministerstvu životního prostředí. MMR zatím podpořilo přes 1500 projektů za 3,3 miliardy korun. Týkalo se to asi 40.000 domácností, MMR jich chce do konce současného období podpořit 123.000. Nejvíce peněz šlo zatím do Moravskoslezského kraje (652 milionů korun), nejméně do Pardubického kraje (160 milionů korun).

Integrovaný regionální operační program (IROP) navazuje na sedm regionálních operačních programů a částečně na Integrovaný operační program z období 2007 – 2013. V současném programovém období z něj mohou příjemci čerpat i s dodatečným navýšením 123 miliard korun z evropských fondů a dalších zhruba 19 miliard korun prostřednictvím národního spolufinancování. Spolu s dalšími devíti operačními programy může Česko celkem čerpat 23,9 miliardy eur (614 miliard korun).