Domů
Úspory energie
Nová legislativa EU má podpořit renovace budov
Radlický Dřevák a klasické budovy vpravo. Foto: poskytnuto společností Skanska
Zdroj: poskytnuto společností Skanska

Nová legislativa EU má podpořit renovace budov

Na konci roku 2021 navrhla Evropská komise revizi směrnice bloku o energetické náročnosti budov (EPBD) s cílem zvýšit skomírající míru renovací a vyřešit problém třetiny emisí oxidu uhličitého v EU.Směrnice byla nyní přijata členskými zeměmi, což otevřelo cestu k vnitrostátním plánům renovací.

Směrnice o energetické náročnosti budov slouží jako prostředek k přípravě evropského fondu budov na bezemisní provoz do roku 2050. Předepisuje renovace špatně fungujících veřejných a soukromých budov. Po dlouhém a nejasném projednávání ji členské státy schválily v pátek, píše Euractiv.
„Konečně! Někdy jsem pochyboval, zda se sem vůbec dostaneme," řekl Adrian Hiel z městské lobbistické skupiny Energy Cities.

Snižování spotřeby

Země EU budou vyzvány, aby do roku 2026 předložily své plány, jak do roku 2035 dosáhnout 20% až 22% snížení spotřeby energie v obytných budovách, přičemž 55 % zisků by mělo pocházet ze 43 % budov s nejhoršími parametry.

Pravidla pro veřejné budovy a kanceláře jsou přísnější. Do roku 2030 musí být renovováno 16 % nejhorších budov a do roku 2033 26 % nejhorších budov.

Itálie a Maďarsko hlasovaly proti, zatímco Chorvatsko, Česko, Švédsko, Slovinsko a Polsko se zdržely hlasování.

Od roku 2030 by měly být nové budovy již svým designem šetrné ke klimatu - energeticky účinné a napojené na čistý zdroj tepla.

Národní plány

Národní plány, které je nyní třeba vypracovat, mohou také zahrnovat cestu k postupnému vyřazení fosilních paliv při vytápění do roku 2040 a od roku 2025 povinné solární panely na střechách, pokud je to ekonomicky proveditelné.

Eva Brardinelliová, která se v nevládní organizaci CAN Europe, jež se zabývá politikou v oblasti klimatu, stará o budovy, zdůraznila snahy členských států o "erozi" nové reformy.

„Nyní je v rukou vlád a národních aktérů, aby překročili nízkou referenční hodnotu stanovenou v rámci legislativy a pracovali na budování lepšího života," uvedla Brardinelliová.

Stavební sektor

Pro stavební sektor, od výrobců izolací až po dodavatele inteligentních regulátorů teploty, přináší zákon vítané změny.

Sdružení pro energetickou účinnost Deneff označilo přijetí směrnice za „naléhavě očekávaný krok správným směrem, a to jak pro ochranu klimatu, tak pro odvětví renovací, které je pod tlakem."

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
Martin Prokš
16. duben 2024, 09:00

Dobrý den,

To je oslavný článek jak z Rudého práva o tom jak strana skvěle řeší bytovou krizi a jak zadefinovala bytový výměr m2 na osobu...

Takže soukromé budovy co jsou dle zákona ve špatném stavu zákonem zateplit. A co když na to majitel nemá, nebo je nějaký právní nebo technický problém, nebo to nedává z nějakého důvodu naprosto smysl? Správní řízení -> pokuty -> soud -> exekuce -> propadnutí majetku? Ordnung muss sein! Jednotlivec mimo stát není nic! V jednotě je síla! Strana ví co je správné pro každého! Kupředu levá, zpátky ni krok!

Heil Gréta!

Petr
16. duben 2024, 10:29

Použijte stejnou argumentaci pro spalovací auta: co na tom, že to jeho auto neprošlo technickou, čadí jako spalovna a odpadávají z něj kusy. On na jeho opravu majitel nemá…

Emil
16. duben 2024, 11:40

Pokud auto neprošlo technickou, znamená to že již nesplňuje normy platné v době uvedení do provozu, proto nemůže dál jezdit. Dům ale normy platné v době získání stavebního povolení dál splňuje, nesplňuje jen ty nově vymyšlené. Nejde tedy o "stejnou argumentaci" ale o pěknou demagogii.

Auto bez technické přestane jezdit. Co se stane s domem? Obyvatele byste kvůli nedostatečnému zateplení z moci úřední vystěhoval pod most?

Bob
16. duben 2024, 13:34

Úspora energie budov zateplováním je v pořádku. Akorát ten způsob vynucováním příkazy a zákazy je velmi diskutabilní.

Už vůbec se mi nelíbí povinná FVE. Ať si ji tam dá, kdo chce a může. U opravdu dobře zatepleného domu ani moc nedává smysl. Respektive jedině malého výkonu a spíše s velkou akumulací jen pro ohřev TV a elektrospotřebiče.

Například stavíte nájemní dům. Bez povinné FVE Vám to ale nepovolí. Vy osobně z toho nebudete mít nic. Zvýší to cenu bytů (málokdo si to bude moci dovolit), přestane se stavět, pokud adekvátně zvýšíte nájmy (aby se vše alespoň dodatečně zaplatilo), budou ty byty pro většinu nedostupné.

Nebo: Mladá rodina se chystá na hypotéku postavit vysněný RD. Bez těch legislativou vynucených drahých věcí ale stavbu ani nepovolí. S nimi nedosáhnou na hypotéku. Oni by si to určitě časem stejně vše pořídili, včetně té FVE, ale nemohou.

Petr prochaska
16. duben 2024, 14:23

U dobře zatepleného domu bude moci být FVE menší. Nicméně cena větší a menší FVE se zase tolik neliší, protože cena střídače je zhruba stejná a těch pár panelů navíc stojí málo peněz.

Povinná FVE se Vám nelíbí, ale povinné zateplení ano. Přitom jde o hodně podobné věci. Oboje šetří energii. A co se týče FVE a bytovek, tak u některých developerských projektů se FVE využívá na ohřev vody, což v důsledku celkem spravedlivě sníží náklady všem v bytovém domě.

Bob
16. duben 2024, 15:06

Nenapsal jsem, že povinné zateplení se mi líbí, hlavně hned, ale dá se to akceptovat. To aspoň šetří pořád, v zimě i v létě. U FVE je to horší, protože vyrábí, když je to potřeba nejméně a nevyrábí, když by potřeba bylo.

Pavel Svoboda
16. duben 2024, 14:51

Stejnou logikou by tedy nemusely mít domy kanalizaci nebo ČOV a mohly by splašky vypouštět na ulici nebo do řek. Protože by to vyšlo levněji. Běžná FVE na rodinném domu vyrobí 9 MWh/rok tzn. že díky jedné střešní elektrárně, se nemuselo vytěžit a spálit 9 tun uhlí, díky střešním FVE v ČR zůstane letos v zemi 2 miliony tun uhlí. Je potřeba si zvyknout na fakt, že postupně bude mít svojí FVE drtivá většina nemovitosti, ideálně všechny. Aktuálně je v ČR přibližně 200.000 střešních FVE = 600.000 obyvatel. Například v jaderné Francii je zákon, který nařizuje zastřešit velká parkoviště FVE, jen ve Francii tato parkoviště budou produkovat cca 15 TWh/rok. Podobný zákon v celé Evropě by přinesl objem čisté energie 150-200 TWh/rok.

Bob
16. duben 2024, 15:14

To je podobné, jako byste měl povinnost pořídit si drahou čističku odpadních vod, která nefunguje, když vypouštíte odpadní vody, ale jen když nevypouštíte, místo toho, abyste měl volbu připojit se na kanalizaci do lepší čističku odpadních vod. Nebo spíše abyste se stejně musel připojit do centrální čističky pro dobu, když ta Vaše nefunguje.

Galipoli
19. duben 2024, 12:35

Navrhuji začít velkými stavbami a pokračovat těmi menšími. Už byly prezentovány i některé návrhy. Viz např.: https: //www.youtube.com/watch?v=h6UjWZHGZRc . To je jistě dobrý začátek a způsob jak přiblížit problematiku zateplování budov široké veřejnosti. (Disclaimer pro alternativně inteligentní bytosti - toto je ironie)

richie
16. duben 2024, 15:10

Pavel Svoboda 16. duben 2024, 14:51

Stejnou logikou by tedy nemusely mít domy kanalizaci nebo ČOV a mohly by splašky vypouštět na ulici nebo do řek. Protože by to vyšlo levněji.

demagogia - klamliva anlogia

Běžná FVE na rodinném domu vyrobí 9 MWh/rok tzn. že díky jedné střešní elektrárně, se nemuselo vytěžit a spálit 9 tun uhlí, díky střešním FVE v ČR zůstane letos v zemi 2 miliony tun uhlí. Je potřeba si zvyknout na fakt, že postupně bude mít svojí FVE drtivá většina nemovitosti, ideálně všechny.

1) bezna FVE vyraba vacsinou prave v case, ked takmer nikto nie je doma -> teda pretoky do siete -> naklady na posilnovanie a regulaciu -> vysoke distribucne poplatky=> draha elektrina

2) a ked bude bezna FVE na vsetkych budovach, tak sa budu vdaka velkym prebytkom pausalne vypinat, teda ako keby neboli -> dlhsia navratnost (ked vobec)

3) napriek tomu sa bude uhlie palit nadalej, ale do luftu a za vacsie peniaze -> udrzanie horucich zaloh, kedze stale hovorime o nahodnom zdroji elektriny a taktiez na zimne obdobie

z coho budeme mat vobec nejake hdp, ked vsetok priemysel pojde do **** ... co si myslite, ze ako to budeme platit bez prijmov (a mozno aj zamestnania)?

to je pobluznenie ako u teenedzerov .. nechcu sa ucit, lebo kazdy chce byt youtuber ci influencer, lebo je to take fasa .. a potom to tak vyzera so vzdelanostou ci kritickym myslenim ..

Pavel Svoboda
16. duben 2024, 15:55

Pane Richie, opět pohled laika, který neví o čem píše. 90% střešních FVE je instalováno s baterií, od poloviny března do poloviny října jsou tyto domy nejen soběstačné a díky baterii celou dobu fungují na elektřinu, kterou si vyrobí. Navíc do sítě posílají přebytky, díky kterým se omezují a nebo zcela vypínají uhelné elektrárny. O začátku roku meziročně poklesla výroba z uhelných elektráren o 2,3 TWh, podíl výroby kles ze 41% na 35% (v samotném dubnu je ten propad podílu uhelných zdrojů ze 43% na 23% a to jsou nebo byly v odstavce bloky v Temelíně)

richie
16. duben 2024, 16:37

odpoved richie 16. duben 2024, 16:26 som omylom zle zaradil

inak podobny teoretik tu uz dlhsie prispieval .. isty blaha .. velmi mi ho vase reakcie pripominaju

richie
16. duben 2024, 16:26

1) v modelovom pripade co tu rozoberame neboli ziadne baterky spomenute ani naznakom

2) 90% instalacii stresnych isntalacii FVE v mojom okoli je bez akumulatorov (nieje na ne ziadna dotacia)

3) vacsina ostatnych instalcii ktore poznam je zhruba 4~5kWp+4kWh

4) co sa tyka prebytkov - to som uz vysvetlil v predchadzajucom prispevku (na ktory reagujete) - body 1 a hlavne 2

5) to ze medzirocne klesa vyroba EE z uhlia je jedna vec, ale vobec tu neplati, ze aj o rovnaky pomer klesa aj spotreba samotneho uhlia, pretoze musia bezat v pohotovosti a taktiez casto aj mimo optimalny rezim, kedy je spotreba uhlia vacsia (na vyrobenu MWh)

tak neviem kto tu ma pohlad laika

Mex
16. duben 2024, 18:56

Pro mě je z toho zajímavé, že u vás (tedy asi na Slovensku) nejsou dotace na baterky, a tak se instalují FVE bez baterek. U nás je baterka v dotaci zohledněna (a mám pocit, že je snad dokonce povinná), tak u nás jsou prakticky všecky s baterkami.

Baterky jsou určitě důležité. Dokazují to nakonec svým příkladem i lidé, co si instalují FVE za svoje, kde jim nikdo do konfigurace nekecá (třeba i já).

Jak si myslím, že to časem dopadne: uhlí skončí úplně. Baseload budou dělat jaderky, k tomu po nějakých 9 měsíců bude prakticky všechno saturováno z OZE. V noci pak z přečerpávaček, které se nabijí přes den z OZE.

V zimě se asi budou muset startovat i plynovky, ale bude to jen ty nejhorší 2-3 měsíce, tak by to nemusela být taková hrůza.

Na vodík moc nevěřím, ty technologie jsou hodně drahé a účinnost není bůhvíjaká.

richie
17. duben 2024, 17:57

Mex 16. duben 2024, 18:56

Pro mě je z toho zajímavé, že u vás (tedy asi na Slovensku) nejsou dotace na baterky, a tak se instalují FVE bez baterek. U nás je baterka v dotaci zohledněna (a mám pocit, že je snad dokonce povinná), tak u nás jsou prakticky všecky s baterkami.

Ano na Slovensku nie su dotacie na baterky a aj samotne dotacie na FVE su velmi obmedzene - a to nie len co sa tyka samotnej vysky dotacie, ale aj poctu dotovanych instalacii (vyhlasi sa "sutaz" a do 5min su vycerpane "poukazy" na dane obdobie).

Baterky jsou určitě důležité. Dokazují to nakonec svým příkladem i lidé, co si instalují FVE za svoje, kde jim nikdo do konfigurace nekecá (třeba i já).

suhlasim, ale dramaticky sa tym straca ekonomicka navratnost (u mna je to asi uz na hranici technologickej zivotnosti )

Jak si myslím, že to časem dopadne: uhlí skončí úplně. Baseload budou dělat jaderky, k tomu po nějakých 9 měsíců bude prakticky všechno saturováno z OZE. V noci pak z přečerpávaček, které se nabijí přes den z OZE. V zimě se asi budou muset startovat i plynovky, ale bude to jen ty nejhorší 2-3 měsíce, tak by to nemusela být taková hrůza.

je to mozne, akurat, ze ta cena obcasneho chodu zaloh (a hlavne ich pripravenosti) nebude vobec lacna

Na vodík moc nevěřím, ty technologie jsou hodně drahé a účinnost není bůhvíjaká

pri aktualne znamych technologiach (aj laboratornych) je to ekonomicky nezmysel

Pravoslav Motyčka
17. duben 2024, 00:54

Součástí balíčku je i zákaz používání kotlů na fosilní paliva po roce 2040. V současnosti je už nevyhnutelný zákaz prodeje kotlů na fosilní paliva , protože jinak je nebude možné amortizovat. Většina populace stále žije v představě , že stát má zařídit levnou energii a oni nemusejí dělat nic to je ovšem zcela mylná úvaha. Spotřeba energie na vytápění se bude muset drasticky snížit.

richie
17. duben 2024, 17:58

ale to nebrani nemecku aby riesilo podporu pre vystavby plynovych elektrarni ..

Bob
17. duben 2024, 18:30

Součástí balíčku není zákaz plynových kotlů. Naopak se s nimi počítá pro hybridní zdroje. V době vyšších teplot TČ vzduch-voda, při nízkých teplotách, kdy by byl nízký TF a výkon TČ se přepne na plynový kotel.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se