EU dlouhodobě zaznamenává pokles spotřeby energií
Evropská unie publikovala oficiální data ohledně spotřeby energie za rok 2023. Rok se nesl ve znamení významného poklesu primární i konečné spotřeby energie, zaznamenáno bylo také zlepšení energetické účinnosti.
Jak unie uvedla na stránkách Evropské environmentální agentury, k udržení pokroku a dosažení cílů pro rok 2030 budou zapotřebí další opatření. Dle oficiálních dat spotřeba primární energie (PEC) v EU klesla v roce 2023 o 3,9 %, zatímco konečná spotřeba energie (FEC) klesla o 3,0 % ve srovnání s předchozím rokem 2022.
Agentura uvedla, že tento pokles je součástí dlouhodobějšího trendu snižování spotřeby energie, který je způsoben kombinací faktorů včetně implementace opatření na úsporu energie, ale také relativně mírných teplot v zimním období. Ceny energií zůstaly po celý rok 2023 poměrně vysoké, což dále motivovalo domácnosti i průmysl ke snižování spotřeby.
Směrnice EU o energetické účinnosti stanoví závazný cíl 992,5 milionu tun ropného ekvivalentu (Mtoe) pro PEC a orientační cíl 763 Mtoe pro FEC do roku 2030. V roce 2023 činila PEC 1210 Mtoe, zatímco FEC dosáhla 894 Mtoe. Dosažení cílů do roku 2030 bude tedy vyžadovat další opatření v oblasti energetické účinnosti. Za poslední tři roky přitom EU učinila značné pokroky v oblasti energetických úspor a udržení tohoto tempa snižování by dle agentury mohlo region nasměrovat ke splnění cílů – pouze ale pokud politiky zůstanou stabilní.
Nižší spotřeba pomáhá naplňovat emisní cíle
Nižší spotřeba energie přispívá sekundárně i k dalším cílům EU – snižuje totiž emise skleníkových plynů a lokální znečištění ovzduší. Zároveň také přispívá ke snížení závislosti na dovážených palivech. Pokračující přechod od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům energie, zejména ve výrobě elektřiny, výrazně snížil spotřebu primární energie, i když to nemělo příliš výrazný dopad na konečnou spotřebu.
Co se týče trendu od roku 2005, EU učinila podstatný pokrok ve snižování PEC, s poklesem o 19,2 %. Naproti tomu FEC se podařilo snížit o něco méně, a sice o 12,1 %. Mezi lety 2005 a 2023 došlo ve 25 zemích EU ke snížení PEC, přičemž vedly země jako Řecko, Itálie a Německo. Spotřeba energie například v Polsku naopak vzrostla kvůli zvýšenému používání plynu a kapalných paliv, a to i přes pokles spotřeby uhlí. Česko si v oblasti snižování PEC i FEC vede na průměru EU.
Mohlo by vás zajímat:
Tak tohle může vyplodit jen zelný bezmozek (Nižší spotřeba energie přispívá sekundárně i k dalším cílům EU – snižuje totiž emise skleníkových plynů a lokální znečištění ovzduší), spotřeba klesá páč celé EU se hroutí průmysl to je ten důvod. Už by měli ty zelené teroristy zavřít, je to hnus kam nás ti šílenci zavedli a chtějí ještě zavést.
PS: Co tady nevyrobíme vyrobí Indie, Čína a věřte tomu, že rozhodně ne ekologičtěji, to je něco, jako když se rádoby ekologicky pálí štěpka, která putuje přes půl světa, je mi z toho smutno co ty šmejdi s námi dělají a mi si to necháme líbit.
Skanzen 19. století bude hodně bezuhlíkový.
K čemu průmysl, k čemu elektrárny? V zásuvce je elektřiny dost a na televizi se dá koukat i při svíčkách, přece...
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se