Domů
Úspory energie
Suma na úspory energií v nízkopříjmových domácnostech se zdvojnásobí na 3 mld Kč
úsporná žárovka, autor: david pacey
úsporná žárovka, autor: david pacey

Suma na úspory energií v nízkopříjmových domácnostech se zdvojnásobí na 3 mld Kč

Ministerstvo životního prostředí zdvojnásobí kvůli zájmu veřejnosti sumu určenou na podporu energetických úspor v nízkopříjmových domácnostech na tři miliardy korun. Přijímání žádostí otevřelo 9. ledna, do dneška jich úřad přijal 8306 za 951 milionů korun. Největší je zájem o dotace na výměnu oken. Průměrná výše dotace je 116.000 korun a 91 procent žádostí podali senioři. Data dnes na tiskové konferenci shrnul vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL), který dočasně vede ministerstvo životního prostředí.

Jako ministr práce a sociálních věcí Jurečka uvedl, že je lepší poskytnout nízkopříjmovým domácnostem peníze na úspory než vyplácet podporu na bydlení. Na příspěvek na bydlení ministerstvo práce a sociálních věcí vydalo za prosinec miliardu korun, za celý rok osm miliard korun, konstatoval.

Díky elektronizaci podávání a zpracování žádostí v těchto dnech Státní fond životního prostředí rozesílá žadatelům v takzvané Nové zelené úsporám Light první desítky milionů korun, uvedl ředitel fondu Petr Valdman. Ušetřit na energiích tak podle něj budou moci lidé už v této topné sezoně.

Průměrný věk žadatelů je podle ministerstva 72 let, nejstarší žadatelka pochází z Královéhradeckého kraje a je jí 96 let. Nejvíce žádostí přichází ze Středočeského a Moravskoslezského kraje, v přepočtu na počet obyvatel v regionech vede Královéhradecký kraj a Vysočina.

Na rozdíl od programu Nová zelená úsporám mohou žadatelé získat plnou podporu, nemusí tedy část projektu financovat z vlastních peněz. Navíc pokud byly stavební úpravy provedeny po 12. září 2022, mohou lidé zažádat o dotace i zpětně. V takovém případě musí doložit zprávu o realizovaném opatření a také jeho fotodokumentaci.

O dotace se žádá elektronicky. Podle ministerstva potřebují zájemci doklad o vlastním bankovním účtu, formulář odborného posudku, fotodokumentaci stávajícího stavu a potvrzení prokazující čerpání důchodu či příspěvku na bydlení. S podáváním žádostí pomáhá poradenská síť podporovaná státem.

Ministerstvo chystá pro letošní rok spustit také další vlnu kotlíkových dotací v krajích ČR na výměnu starších kotlů zranitelných domácností. Nyní jedná o změně podmínek standardního programu Nová zelená úsporám pro bytové domy a společenství vlastníků bytových jednotek, například o rozšíření o lehká opatření pro úspory energií. Chce otevřít možnosti energetických úspor a instalací fotovoltaiky maximu domácností, zvažuje proto možnost kombinace dotací a nízkoúročených půjček. Novinky plánuje zveřejnit v polovině roku.

I když ceny plynu v posledních týdnech klesají, enormní navýšení cen v minulém roce podle Jurečky ukázalo, že je lepší být na jejich ceně nezávislý, investovat do úspor a alternativních zdrojů.

Program Nová zelená úsporám Light je financován z evropského modernizačního fondu, který čerpá z prodeje dvou procent celkového počtu emisních povolenek obchodovaných v EU.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
koumák
27. leden 2023, 07:21

Takže- ti, co mají baráky za 2 a více miliony, ale protože ty baráky nejsou příliš udržované dostanou dotace, takže jejich miliony zase o něco zhodnocením povyskočí , na úkor opravdu potřebných například mladých rodin, které nemají žádný barák, mnohdy si ani nemohou vybrat vhodný pronájem a jako bonus to to těm prvním "milionářům" ještě zacvakají! Zvrácenost nejhrubšího zrna!

Petr prochaska
27. leden 2023, 10:23

Dotace dostanou v podstatě jen důchodci a to ještě ti, kteří nestihli přepsat nemovitost na děti a mají v domě trvalé bydliště. Považovat důchodce za milionáře, nevim nevim. Oni mají často problém údržbu domu ufinancovat, takže domy chátrají.

Něco jiného jsou dotace na soláry a elektromobily, kdy se dotuje těm nejbohatším.

koumák
27. leden 2023, 12:32

A co jsou? Odborný ekonomický název zní - "chudí milionáři". Proč si tedy nevezmou zpětnou hypotéku? Ta jim zajistí jak pohodlné stáří i peníze, když jiné nemají? Proč cpát další prachy, které potom zdědí pozůstalý? Toto je upřednostňování jedné skupiny obyvatel před druhými.

Milan Vaněček
27. leden 2023, 12:49

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Koumáku, změňte si nick, ten Váš se k Vám nehodí. Ti staří důchodci, které asi nemáte rád, drží ty rodinné domy pro svoje vnoučata. Buď do zateplení zainvestují oni s pomocí státu, nebo to zbude na jejich vnoučata (s pomocí rodičů). Kvalitní zateplení je bohužel velmi, velmi drahé. To není jako rozhodování o zateplení při novostavbě.
.

Jan Stehlik
27. leden 2023, 12:55

A jsme u toho. Vracíme se zpět. Důležitější je něco zdedit, protože vypracovat se a zajistit živobytí je pro 90% lidí nemožné.

Petr prochaska
27. leden 2023, 16:46

U nás jsou skupiny obyvatel, kteří nikdy nepracovali, nikdy pracovat nebudou a akorát ničí bytový fond. Firmy, které to umí v dotacích, tak dostávají dotace oproti jiným firmám, které dotace nedostávají.

Předstate si důchodce, kteří žijí v rodinném domě se spotřebou 40MWh plynu za rok. Nedávno platili 30 tisíc za plyn za rok. Letos budou platit strop - 150 tisíc Kč za rok. Přitom to není jejich vina, ale je to vina EU a vlád, že si zakázaly dovoz levných energií z Ruska. Takže i do budoucna bude cena energií vysoká, protože LNG bude vždycky dražší. Už to nebude 150 tisíc, ale třeba jen 100 tisíc Kč. Výměnou oken ušetří třeba 12MWh plynu za rok, takže budou platit třeba 70 tisíc Kč. A hlavně nebude potřeba tolik plynu.

intfor
27. leden 2023, 17:13

Na druhou stranu bydlet sám, nebo ve dvou, v domě se spotřebou 40MWh je docela luxus. A samozřejmě i náklady na údržbu, třeba výměna oken, takového domu jsou dost vysoké. Pokud si to člověk nemůže dovolit, tak by se měl přestěhovat do menšího. Situace, kdy někdo bude bydlet sám v pětipokojovém domě a bude mu výměnu oken dotovat třeba 4-člená rodina ve 2+1, je dost nesmyslná.

Petr prochaska
27. leden 2023, 18:49

to intfor:

Vy se na to díváte z pohledu člověka bydlícího v nájmu, který nemá k nemovitosti žádný vztah. Důchodci často bydlí na vesnici ve větším domě, je větší protože už děti z domu odešly. Tento dům si často postavili vlastnímu rukama za komunismu a nyní, protože vláda a EU nemá ráda Rusko, tak si dovoz levných energií zakázala, s čímž často tito důchodci nesouhlasí. Vy navrhuje, aby se domu vzdali a šli bydlet jinam, což je šíleně neetické.

Nicméně současná Fialova vláda v EU prosadila, že se za 2 roky začnou platit emisní povolenky z pohoných hmot a vytápění. Vyberou se každý rok desítky miliard a ty se přerozdělí právě na ekologii - tzn. nákup elektromobilů, zateplování, ... Současné 3 miliardy jsou jen kapka v moři, co bude v budoucnu.

intfor
27. leden 2023, 19:23

Aktuální problém s energiemi byl jen posledním hřebíčkem, ale ten problém s udržováním a vytápěním velkých domů je tady už delší dobu. Že má někdo vztah k vlastnímu domu přeci není důvod, aby mu to někdo jiný musel dotovat. Tím spíše, že to může být i někdo, kdo bydlí v mnohem menším. Situace, kdy jeden člověk bude bydlet v 5+1 a bude mu to dotováno někým, kdo bydlí s celou rodinou ve 2+1 spláceném desítky let, nebo v nájmu, je prostě neudržitelná. Bez ohledu na to, co se bude dít s cenami energií, se lidé na stáří budou muset připravovat i odchodem do menšího. Na tom není nic šíleně neetického, šíleně neetické je, že by se tohle mělo ještě dotovat.

Petr prochaska
27. leden 2023, 19:50

Jenže problém s energiemi vznikl politikou EU a naší vlády, takže by i stát měl řešit co způsobil. Nikdo nenutí rodinu, aby rodina bydlela ve 2+1, může si koupit něco většího. A i té rodině ve 2+1 stát dotuje zateplení a výměnu oken formou zelené úspory. Takto se rekonstruují celé paneláky. Nebo se rodina může přestěhovat dál od města do většího za stejné peníze. Ceny nemovitostí to je další problém, ale stačí povolit více stavět a ceny poletí dolů.

Co se týče dotací, tak se dá čekat, že tyto 3 miliardy jsou jen kapka v moři. K současné výměně oken pravděpodobně přibudou i soláry za lepších dotací než dnes a pořízení elektromobilu.

intfor
27. leden 2023, 21:54

Máte zajímavý přístup k tomu, že rodina s dětmi nemusí bydlet ve 2+1, může se přestěhovat, a ať si koupí větší, ale důchodce nemůže jít do menšího, nemůže se stěhovat a musí dostat dotaci.

koumák
27. leden 2023, 22:29

A co je neetického aby si ten důchodce vzal zpětnou hypotéku, když chce v domě zůstat a použil peníze na zateplen baráku??? Neetické mi přijde, že to ostatní poplatníci zacvakají a dědici na tom vydělají!

Petr prochaska
28. leden 2023, 01:48

to intfor:

Ti důchodci si ten dům zaplatili a jediný jejich problém jsou vysoké ceny energií způsobené politikou vlády a EU. Rodina si také může zaplatit větší byt jako to udělali kdysi ti důchodci.

to koumák:

Co myslíte zpětnou hypotékou?

Normální hypotéku jim nikdo nemá, nemají ji ani z čeho splácet a pokud myslíte, že by dům prodali a byla jim vyplácena určitá renta, tak to je také nesmysl, aby si prodali barák z důvodu investice do baráku, který stejně nebude jejich.

Pravoslav Motyčka
29. leden 2023, 01:30

Jakékoli dotace jsou upřednostňování jedněch před druhými a nemáte pravdu s těmi mladými , ti důchodci celý život pracovali a vlastně vybudovali ten stát , ne ti mladí , ti mají teď makat , aby vrátili to, že je společnost 25 let živila a vzdělávala - některé , to právě platili ti důchodci co prožili mnohem chudší život co bude mít dnešní mladá generace díky nim. Mladým lidem nikdo nic nedluží a nejméně pak důchodci.

koumák
28. leden 2023, 06:07

Petr prochaska- jste neuvěřitelný demagog- ano, zěptná hypotéka je doživotní renta a pokud vám jde o to, že barák "nebude jejich", jak píšete, no, to tedy nebude, ale zato se jim sníží náklady na energie během života v něm. To je ale asi těžké pro vás pochopit, že to dělají pro sebe, že?!

Petr prochaska
28. leden 2023, 11:48

Demagogie to není. Ti důchodci chtějí do budoucna předat majetek svým dětem a ne prodat střechu nad hlavou někomu cizímu. To už by raději důchodci převedli dům na děti, což se i často děje a důchodci by byli bez majetku. Bez majetku by si mohli požádat o dávky a energie by za ně zaplatil stát.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se