Blíží se německý "větrný sen" ke konci? Výrobci turbín přistupují k propouštění zaměstnanců
Německá společnost Adwen, která se zabývá výrobou, instalací a provozem větrných turbín, oznámila, že v průběhu následujících dvou let propustí více než polovinu ze svých zaměstnanců. Tento krok je součástí již dříve oznámeného plánu mateřské společnosti Siemens Gamesa propustit až pětinu zaměstnanců.
Společnost uvedla, že 260 z celkových 480 pracovních pozic v Německu bude do roku 2020 zrušeno. Management společnosti by měl již brzy zahájit vyjednávání ze zástupci zaměstnanců. Zprávě o rozsáhlém propouštění předcházelo uzavření výrobního závodu ve městě Stade v loňském roce.
Mateřská společnost Adwenu, Siemens Gamesa, která je jedním z největších výrobců větrných rubín na světě, loni v listopadu oznámila, že ze současných 27 tisíc zaměstnanců by mohla propustit až 6000 lidí. Snižování stavů ve společnosti Adwen tak není žádným překvapením, restrukturalizace by podle společnosti měla být dokončena do září roku 2020.
„Nedostatek nových objednávek dostal Adwen do této složité situace. Ve spojení s nadbytečnými kapacitami a zvyšujícím se tlakem na cenu v průmyslu větrných elektráren jsou plánované změny nevyhnutelné,“ uvedl Hans-Rolf Huppert, finanční ředitel společnosti.
5MW offshore větrné turbíny společnosti Adwen vyrábí elektřinu ve čtyřech větrných parcích v německých vodách v Severním a Baltském moři, jejich celkový instalovaný výkon dosahuje bezmála 1 GW. Společnost se však nyní vzhledem k nedostatku nových objednávek soustředí na provoz a servis stávajících větrných parků.
„Předpokládaná úprava stavu zaměstnanců je pro Adwen těžká a je složitou situací pro zasažené zaměstnance a jejich rodiny. Budeme úzce a konstruktivně spolupracovat s radou zaměstnanců na co nejrychlejším dosažení kompromisu zájmů a spravedlivého sociálního plánu,“ dodal výkonný ředitel společnosti Carsten König.
Mohlo by vás zajímat:
Končí především sen o tom, že se z průmyslu tzv. nové energetiky stane důležité exportní odvětví pro EU, takže se dotace do něj vložené daňovým poplatníkům časem vrátí. Dnes je zjevné, že EU masivně zadotovala rozvoj průmyslu v Asii, který toho dobře využil a sama se vystavila do role užitečného idiota. Mimochodem statistika Eurostatu ukazuje, že přestože penězovod do OZE průmyslu pokračuje, počet pracovních míst dosáhl v roce 2015 pouhých 123 tisíc. Kdybychom brali jen Německé dotace do zelené energetiky ve výši 25 miliard Euro ročně, tak jedno místo v zelené energetice přišlo daňové poplatníky na více než 200 tisíc Euro ročně. A to se vyplatí...
- počty zaměstnanců klesají, protože dotace jsou provozní a ne investiční. Takže je berou majitelé a ne dodavatelé.
- EU je sehrála roli idiota a stále jí hraje to není jen v energetice. To že na OZE vydělají země s teplým klimatem jako Čína , ale USA a další , kteří si tyto zdroje postaví až v druhé vlně bylo jasné každému rozumně myslícímu člověku. Protože tak je to s každou technikou. USA třeba takto zaplatilo v 90 tých letech plazmové obrazovky , které jsme si mohli za 10 let za lacině korun kupit ( a pak upadly do zapomnění. ) EU hraje idiota i na jiných polích například umělé nepřátelství s Ruskem jako kdyby tam byl komunimus, který by oni k nám chtěli rozšířit. Místo toho , aby se po pádu komunismu EU snažila Rusko integrovat politicky a vojensky do Evropy podobně jako kdysy postfašistické Německo, Čím bychom se stali vojenskou hospodářskou i politickou supervelmocí s největšími zásoby plynu na světě, tak místo toho na rady USA si děláme z Ruska nepřítele , protože to je pro Ameriku jediná cesta jak může mít tady vliv EU přistoupila na systém rozděl a panuj nadiktovaný z USA a co nám Amerika přináší - kromě Ruska jako nepřítele - nic nemají nám jako spojenci co nabídnout. my akorát doplácíme na jejich agresivitu a touhu ovládat svět. My tady budeme zbrojit a kupovat Americké zbraně proti umělému nepříteli a Čína nás zatím předběhne ve všech technologiích i v životní úrovni. A ne jen Čína . Dokonce už i Turecko je bohatší než některé státy EU třeba Chorvatsko. Turci na rozdíl od nás pochopili ,že klíčem u úspěchu je stabilita a mír. A co dělá vysoké růsty HDP - dobrá hospodářská politika a levné energie , třeba smlouva s Ruskem na levnou jadernou elektrárnu , smlouva na levný zemní plyn. USA místo toho na své spojence uvaluje cla a vyhrožuje sankcemi když budeme kupovat levnou ropu z Iránu.
S těmi JE bych nekřičel hop dokud se nepřeskočí, uvidíme kolik to bude stát, nejen finančně. Nezapomínejte na to že Turecko ještě nemá dokončenu demografickou revoluci, většina zemí ji má a dokonce je zase ve fázi kdy více lidí umírá než se rodí, to není pro ekonomický rozvoj moc dobré, navíc Chorvatsko dostalo zabrat válkou po které ale už nedošlo k populačnímu růstu jako se dělo po 2. světové. Dále se situace v Turecku může zvrhnout, Kurdové mají vyšší porodnost než turci, dějí se tam demografické změny, teď se trochu zhoupla židle pod Erdoganem, vzhledem k tomu že je to podivný režim, tak může trpět podobnými neduhy, jako diktatury a snadno se ten mír a prosperita mohou zvrhnout v revoluci.
USA možná začínají kopat kolem sebe protože se začínají hroutit. EU jim ale sekunduje ze setrvačnosti, je to hloupé, je tu tolik věcí kterými blokují rozvoj Evropy že je asi lepší nevědět. Asi nebudu za moc velkého konspirátora když řeknu že to čeho se USA nejvíce bojí je obrovské soustátí od Atlantiku k Pacifiku, respektive kombinace evropského průmyslu a ruských zdrojů. Dokonce bych si dovolil spekulovat jestli hrozící rozpad EU není společným zájmem USA a Ruska.
Fungující EU s tím že se podaří reformovat problematické oblasti by totiž mohla představovat ohrožení zájmů obou velmocí. Na druhou stranu je pro Rusko podstatně důležitější z pohledu obchodu, než pro USA. Je snad až s podivem jak se v Evropě snadno uchytily odnože amerických organizací typu Greenpeace, zatímco v USA musely svádět tvrdý boj a stejně je jejich vliv na administrativu menší než zde.
V zásadě ano, fungující EU, která má 500+ milionů obyvatel, mající dobré vztahy s Ruskem a stabilní oblastí v okolí, tedy stabilní severní Afrikou a Středním východem, by představovala přímé ohrožení zájmů spojených států. Ovšem nebyly schopní získat vliv na Čínu a Indii, což už je dost na to aby to jejich pozici narušilo, teď je třeba aby se EU vymanila z vlivu USA, respektive s na ně vykašlala úplně a začala si jet vlastní politiku. Ovšem před tím je třeba učinit některé kroky, které zajistí že toto nebude mít vliv na fungování, zejména co se týče moderních technologií, které bohužel z velké části spoléhají na nástroje dovážené z USA.
Naprostý souhlas. Ještě si dovolím pár drobností. V USA chtějí využít své zdroje le ty mohou využívat až od určité ceny ropy jinak se jim to nevyplatí. Už něco pamatuji. Před cca 40 leta byly noviny plné článků o podvyživených dětech hlavně v Africe. Dělal se velká akce na její podporu. Celé to mělo následek ještě větší populační exploze. A ruce jsou natažené opět. Naprosto nic se nezměnilo. Byl jsem dlouhodobě v Egyptě a pracoval jsem na směny. Tak že jsem měl možnost porovnávat stav v noci a ve dne. Ve dne bylo vidět natažené el. vedení pouze k místní mešitě. V noci svítila celá vesnice. V podvečer jsem viděl fešáka jak jde k el. vedení se dvěma tyčemi na konci s háčky, jednu tyč pověsil na jeden drát a když věšel druhou tak se mu podařilo spojit dvě fáze. Celý barák zazářil a zhas. Asi to jeho svítíčko nepřežilo. Takových případů bylo hodně. To samé Indie, Bangladesh. Změnit přístup se nepovede za rok nebo nějakou proklamací. V TV bylo vidět jak v Egyptě si pochvalují FV a přitom tam přes den spí a ožívají po 5 odpoledne. Na druhé straně mají velký problém s odborným personálem. Jakmile se někdo něco naučí tak odchází do UAE. Na místních elektrárnách jsem se setkal s lidmi které jsem zaučoval v Egyptě.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se