Blíží se německý "větrný sen" ke konci? Výrobci turbín přistupují k propouštění zaměstnanců

DomůVětrné elektrárnyBlíží se německý "větrný sen" ke konci? Výrobci turbín přistupují k propouštění zaměstnanců

Německá společnost Adwen, která se zabývá výrobou, instalací a provozem větrných turbín, oznámila, že v průběhu následujících dvou let propustí více než polovinu ze svých zaměstnanců. Tento krok je součástí již dříve oznámeného plánu mateřské společnosti Siemens Gamesa propustit až pětinu zaměstnanců.

Společnost uvedla, že 260 z celkových 480 pracovních pozic v Německu bude do roku 2020 zrušeno. Management společnosti by měl již brzy zahájit vyjednávání ze zástupci zaměstnanců. Zprávě o rozsáhlém propouštění předcházelo uzavření výrobního závodu ve městě Stade v loňském roce.

Mateřská společnost Adwenu, Siemens Gamesa, která je jedním z největších výrobců větrných rubín na světě, loni v listopadu oznámila, že ze současných 27 tisíc zaměstnanců by mohla propustit až 6000 lidí. Snižování stavů ve společnosti Adwen tak není žádným překvapením, restrukturalizace by podle společnosti měla být dokončena do září roku 2020.

„Nedostatek nových objednávek dostal Adwen do této složité situace. Ve spojení s nadbytečnými kapacitami a zvyšujícím se tlakem na cenu v průmyslu větrných elektráren jsou plánované změny nevyhnutelné,“ uvedl Hans-Rolf Huppert, finanční ředitel společnosti.

5MW offshore větrné turbíny společnosti Adwen vyrábí elektřinu ve čtyřech větrných parcích v německých vodách v Severním a Baltském moři, jejich celkový instalovaný výkon dosahuje bezmála 1 GW. Společnost se však nyní vzhledem k nedostatku nových objednávek soustředí na provoz a servis stávajících větrných parků.

„Předpokládaná úprava stavu zaměstnanců je pro Adwen těžká a je složitou situací pro zasažené zaměstnance a jejich rodiny. Budeme úzce a konstruktivně spolupracovat s radou zaměstnanců na co nejrychlejším dosažení kompromisu zájmů a spravedlivého sociálního plánu,“ dodal výkonný ředitel společnosti Carsten König.