Enercon, německý výrobce větrných turbín, řadící se v tomto odvětví mezi 5 největších společností na světě, oznámil na začátku měsíce masivní škrty pracovních míst. V Německu má společnost zrušit přes 800 pracovních pozic. Podle Hanse-Dietera Kettwiga, šéfa společnosti, by toto mohl být jen začátek. S každým zaměstnancem a každým místem společnost ztrácí důležité know-how a ohrožuje vlastní budoucnost. Odvětví nyní doufá v záchranu ze strany vlády.

„Pokud se nic nezmění, zasáhne to i další dodavatele. Situace je naprosto negativní pro celé odvětví,“ varuje Kettwig v rozhovoru pro deník Handelsblatt.

Enercon není jediným německým koncernem na výrobu větrných turbín, který je nucen provádět škrty stovek pracovních míst. Nordex, Senvion a Siemens Gamesa v loňském roce v Německu propustili 800 zaměstnanců. V celém odvětví by se podle Asociace pro větrnou energii (BWE) v roce 2017 mělo jednat celkem o pěticiferné číslo.

Za krizí stojí zejména tlak na snižování nákladů na výstavbu větrných parků. Podpora na jednotku vyrobené elektřiny z větrných elektráren za poslední tři roky poklesla o více než polovinu. Klesá zároveň poptávka na domácím trhu. Německá vláda výstavbu nových větrných parků na pevnině od roku 2017 zastropovala na 2,8 GW ročně. V předchozích letech přitom jejich výkon přibýval téměř dvojnásobným tempem.

Enercon velkou část obratu tvoří právě v domácím Německu, navíc zde má i výrobu. Nyní musí průmyslový gigant přehodnotit svou strategii. To ostatní hráči jako Siemens Gamesa, Nordex nebo Senvion udělali již dříve. Nyní se tak soustředí na zahraniční trhy a oproti Enerconu mají náskok v tom, že si zde dokázali vytvořit jméno.

„Vždy jsme přikládali velkou důležitost skutečnosti, že v Německu vyrábí velká část našich dodavatelů. Stejně jako většina našich konkurentů však nyní musíme rozšířit svou dodavatelskou základnu. Nemůžeme vyhrát cenovou válku pouze s německými dodavateli,“ tvrdí šéf Enercon.

Německá vláda je nejednotná ohledně dodatečných tendrů pro OZE

Německá vláda si v únoru ve své koaliční dohodě odsouhlasila realizaci dodatečného tendru na výstavbu fotovoltaických a větrných elektráren. V případě onshore větrných elektráren se má jednat o dodatečné 4 GW, které mají být vystaveny z poloviny v roce 2019 a z poloviny v roce 2020. V dohodě je však vypsání tendru podmíněno dostatečnou kapacitou německé přenosové soustavy.

Společnosti v odvětví nyní apelují na urychlenou reakci vlády a vypsání dodatečného tendru.

„Nyní je na politicích, aby se předešlo nejhoršímu. Momentálně musí vláda pochopit, že pokud se nic nestane, hrozí katastrofa. Váhavý postoj v Berlíně má dramatický dopad,“ tvrdí Kettwig.

Altmaier reagoval na tento požadavek se slibem, že se jím bude zabývat tento podzim. Dodal však, že „nejprve bude muset být v koalici vyřešen konflikt týkající se tohoto tématu“.

„Je jasné, že nemůžeme opakovat růst větrné energie v uplynulých letech, ale chceme zajistit, že toto průmyslové odvětví bude mít v Německu budoucnost,“ uvedl Altmaier.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *