Domů
Větrné elektrárny
Další rána pro Energiewende. Podle šéfa Enercon má propouštění v odvětví výroby větrných turbín pokračovat
větrná turbína
Zdroj: Pixabay

Další rána pro Energiewende. Podle šéfa Enercon má propouštění v odvětví výroby větrných turbín pokračovat

Enercon, německý výrobce větrných turbín, řadící se v tomto odvětví mezi 5 největších společností na světě, oznámil na začátku měsíce masivní škrty pracovních míst. V Německu má společnost zrušit přes 800 pracovních pozic. Podle Hanse-Dietera Kettwiga, šéfa společnosti, by toto mohl být jen začátek. S každým zaměstnancem a každým místem společnost ztrácí důležité know-how a ohrožuje vlastní budoucnost. Odvětví nyní doufá v záchranu ze strany vlády.

„Pokud se nic nezmění, zasáhne to i další dodavatele. Situace je naprosto negativní pro celé odvětví,“ varuje Kettwig v rozhovoru pro deník Handelsblatt.

Enercon není jediným německým koncernem na výrobu větrných turbín, který je nucen provádět škrty stovek pracovních míst. Nordex, Senvion a Siemens Gamesa v loňském roce v Německu propustili 800 zaměstnanců. V celém odvětví by se podle Asociace pro větrnou energii (BWE) v roce 2017 mělo jednat celkem o pěticiferné číslo.

Za krizí stojí zejména tlak na snižování nákladů na výstavbu větrných parků. Podpora na jednotku vyrobené elektřiny z větrných elektráren za poslední tři roky poklesla o více než polovinu. Klesá zároveň poptávka na domácím trhu. Německá vláda výstavbu nových větrných parků na pevnině od roku 2017 zastropovala na 2,8 GW ročně. V předchozích letech přitom jejich výkon přibýval téměř dvojnásobným tempem.

Enercon velkou část obratu tvoří právě v domácím Německu, navíc zde má i výrobu. Nyní musí průmyslový gigant přehodnotit svou strategii. To ostatní hráči jako Siemens Gamesa, Nordex nebo Senvion udělali již dříve. Nyní se tak soustředí na zahraniční trhy a oproti Enerconu mají náskok v tom, že si zde dokázali vytvořit jméno.

„Vždy jsme přikládali velkou důležitost skutečnosti, že v Německu vyrábí velká část našich dodavatelů. Stejně jako většina našich konkurentů však nyní musíme rozšířit svou dodavatelskou základnu. Nemůžeme vyhrát cenovou válku pouze s německými dodavateli,“ tvrdí šéf Enercon.

Německá vláda je nejednotná ohledně dodatečných tendrů pro OZE

Německá vláda si v únoru ve své koaliční dohodě odsouhlasila realizaci dodatečného tendru na výstavbu fotovoltaických a větrných elektráren. V případě onshore větrných elektráren se má jednat o dodatečné 4 GW, které mají být vystaveny z poloviny v roce 2019 a z poloviny v roce 2020. V dohodě je však vypsání tendru podmíněno dostatečnou kapacitou německé přenosové soustavy.

Společnosti v odvětví nyní apelují na urychlenou reakci vlády a vypsání dodatečného tendru.

„Nyní je na politicích, aby se předešlo nejhoršímu. Momentálně musí vláda pochopit, že pokud se nic nestane, hrozí katastrofa. Váhavý postoj v Berlíně má dramatický dopad,“ tvrdí Kettwig.

Altmaier reagoval na tento požadavek se slibem, že se jím bude zabývat tento podzim. Dodal však, že „nejprve bude muset být v koalici vyřešen konflikt týkající se tohoto tématu“.

„Je jasné, že nemůžeme opakovat růst větrné energie v uplynulých letech, ale chceme zajistit, že toto průmyslové odvětví bude mít v Německu budoucnost,“ uvedl Altmaier.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Petr
19. srpen 2018, 20:34

V Německu je supernízká nezaměstnanost, tak by snad alespoň jeden z těch na dotacích tak závislých 4 velkých německých výrobců větrníků mohl konečně zkrachovat nebo se sloučit s jiným.

Jan Veselý
19. srpen 2018, 21:07

Pokud má platit historická zkušenost, tak se počet významných výrobců větrných turbín stabilizuje na 6-8. Zatím to vypadá na Vestas, Siemens-Gamesa, GE, Goldwind + ??? Enercon má ještě naději, Nordex a Senvion, asi zaniknou, budou koupeny někým větším nebo si najdou svou "ekologickou niku" v menší, specializované výrobě.

Každopádně hlavní cíl Energiewende - trvale zvyšující se podíl OZE na výrobě elektřiny a energetickém mixu tohle nijak neohrožuje. Cesty pokroku jsou lemovány náhrobky těch, co neuspěli. Brečí snad někdo nad osudem Olivetti, Commodore, Atari nebo Amigy? Vadil snad rozvoji automobilismu pokles počtu automobilek v USA ze 100 v roce 1900 na 3 v roce 1925?

Martin Hájek
19. srpen 2018, 21:25

Nicméně je zjevné, že obsazení zahraničních trhů se evropským výrobcům nepodařilo a "levné " větrníky se nadále neslučují s jejich výrobou v EU. Co se týče zahraniční expanze i tvorby udržitelných pracovních míst selhala Energiewende na celé čáře.

Milan Vaněček
20. srpen 2018, 10:34

Ano “německý průmysl selhává, energiewende selhává, Německo je před hospodářským krachem (nebo už v něm)”. Probuďte se pane Hájku, asi se Vám něco zlého zdálo.

Martin Hájek
20. srpen 2018, 13:45

Německý průmysl jako celek rozhodně neselhává. Zásadní problémy má OZE průmysl, výroba fotovoltaiky už v Německu prakticky neexistuje a tento článek hovoří o tom, že výrobci větrníků mají vážné problémy, nemají zakázky a budou propouštět. Na zahraniční expanzi nemyslí, chtějí hlavně více peněz od spolkové vlády. To si Hájek určitě nevymyslel, ale chápu, že pro příznivce Energiewende i německé daňové poplatníky to zlý sen opravdu je.

Jan Veselý
20. srpen 2018, 13:15

Vestas a Siemens zahraniční trhy vesele obsazují. Ale chápu to, ty černé brejle se sundávají těžko.

Martin Hájek
20. srpen 2018, 14:45

A které, prosím, zahraniční trhy máte na mysli? Mohl byste být konkrétnější? :-)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se