Domů
Větrné elektrárny
Letošní rok bude pravděpodobně rekordní pro americký větrný průmysl
Výstavba větrné elektrárny. Zdroj: WindEurope
Zdroj: WindEurope

Letošní rok bude pravděpodobně rekordní pro americký větrný průmysl

Dle americké státní agentury Energy Information Administration (EIA) přibude letos rekordní nový výkon ve větrných elektrárnách v USA. Současný rekord 13,2 GW má hravě překonat letošní očekávaný přírůstek 23,5 GW. Lvím podílem se na novém instalovaném výkonu budou opět podílet americké státy Texas, Iowa a Oklahoma.

EIA publikovala výsledky z tamního větrného průmyslu. Dle sběru dat americké agentury od developerů větrných parků by letošní rok mohl přinést více než 23 GW nového instalovaného výkonu. Dosavadní rekord o hodnotě 13,2 GW byl z roku 2012.

Letošní rok přitom nezačal nejlépe. Dle předběžných výsledků instituce EIA bylo za prvních 8 měsíců letošního roku uvedeno v USA do provozu 5 GW výkonu ve větrných zdrojích. To by znamenalo 18,5 GW  nového výkonu za poslední čtyři měsíce, což naznačují současné developerské časové plány.

Na první pohled se může proporce výkonu uvedeného do provozu zdát zvláštní, ale jedná se o dlouhodobý trend. Už 5 GW z prvních osmi měsíců představuje druhé nejvyšší číslo, hned po roce 2009.

Jeden z hlavních důvodů silného přírůstku nového větrného výkonu je expirace současného daňového zvýhodnění, které se snižuje.

Texas pokračuje v dominanci

Co se týká umístění rekordního větrného výkonu, nejedná se o žádné překvapení. Absolutně nejvíc nové výstavby je v americkém státě Texas. Na dalších dvou místech jsou Iowa a Oklahoma, které se na druhém a třetím místě pohybují i v celkovém instalovaném větrném výkonu.

Přidání rekordního instalovaného výkonu zvýší podíl větru v americkém elektroenergetickém mixu z 7,4 % (2019) na 8,8 % (2020), čímž si vítr pojistí dominanci mezi obnovitelnými zdroji. Dle predikce EIA by se podíl v mixu měl dále zvýšit na 10,3 % ke konci příštího roku.

Zdroj úvodní fotografie: WindEurope

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Jiří
15. listopad 2020, 16:55

Takže USA, Evropa i Čína mají již teď přírůstky VTE okolo 1,5 procentního bodu za rok, tím by se vítr hravě dostal na minimálně polovinu nejpozději roce 2050, všechny nízkoemisní zdroje celkem tak na 80 % a zbytek se klidně může pálit cokoli, to už přírodu nijak nepoznamená.

Tím bych tedy považoval bezemisní elektřinu za vyřešenou, nicméně přechod na bezemisní energii bude ještě hodně dlouhý běh, jehož cíle se jistě nedožiju. V USA bych ale začal se snižováním její potřeby, rezervy jsou zde obří.

Josef
16. listopad 2020, 00:42

Myslíte si že něco roste až do nebe že , jenže tak to nefunguje, jak se výroba dostane přes spotřebu což je u nestabilních zdrojů vcelku normální tak celý systém narazí do zdi, protože buďto bude elektřiny přebytek a nebo naopak nedostatek.... a to bude mít různé dopady , které ve výsledku povedou k tomu ,že podíl OZE na výrobě el. energie nebude stoupat tak jak si myslíte, ale místo toho budou stoupat ceny.

Jiří
16. listopad 2020, 01:35

Kde jsem psal něco o růstu do nebe? 50 % celkem předvídatelné a relativně stabilní VTE, 30 % rozdělené +- rovnoměrně mezi FVE, vodu a JE a 20 % plyn, to vše doplněné rozumnou porcí baterií je v roce 2050 naprosto realistické a dokonce bych řekl, že to nastane ještě o nějakých 5 let dříve (pokud by to nebylo tak daleko, tak se klidně vsadím :)). Kupříkladu Dánsko už je tam s větrem nyní.

Ceny elektřiny vzrostou tak jako tak, nevidím naprosto žádnou cestu, která by k tomu nevedla.

Cena baterií na úrovni článků se očekává $50/kWh a tedy nějakých $150/kWh u celkových nákladů velkých bateriových úložišť do roku 2030 a produkce 3-5 TWh/rok a kdo ví, kam až se to může dostat za dalších 10-20 let, takže ani tady nebude problém.

Všechna čísla jsou samozřejmě průměr USA/Evropy/Číny, jak jsem psal, ne o ČR, kde k tomuto samozřejmě nejsou ani trochu vhodné podmínky.

Jiří
16. listopad 2020, 01:44

A docela by mě zajímalo, jaký je tedy váš odhad elektroenergetického mixu třeba EU v roce 2050 po jednotlivých zdrojích, protože pokud se to má výrazně lišit od mého předpokladu a uhlí bude mít nulu, jádro klesne k 10-15 % (to je asi se současnými vyhlídkami nevyhnutelné), tak byste musel předpokládat podíl plynu >40 % a to zase přijde mně jako utopie.

Josef
16. listopad 2020, 11:53

Co si myslím o roku 2050

1) jednoznačně se prokáže, že fosilní zdroje mají ve skutečnosti mnohem menší vliv na změny klimatu než je dnes lživě propagováno

2) OZE budou provozovány v energeticky chudých regionech světa kdežto v energeticky bohatých státech zůstanou dominantní levnější fosilní paliva.

3) Evropská unie se rozpadne, protože její ekonomický systém není konkurenceschopný proti USA nebo Asii. Bohatné státy v EU už nečeká nic jiného než úpadek, kdežto chudší členové jako My , Rumunsko , Bulharsko atd. mohou ještě profitovat z členství a dotahovat evropský průměr - zatím. Rozpad přijde ve chvíli , kdy si to lidé v bohatší části EU uvědomí jako v Anglii.

Jiří
16. listopad 2020, 17:02

Vliv na klima to ale vůbec nezmění.

Předvídat cenu fosilních paliv na 30 let je věštění z křišťálové koule, ale trend je jasný, snadno a levně vytěžitelné zásoby končí, náklady se zvyšují a dlouhodobý cenový cenový trend je vzrůstající.

EU nebo státy bývalé EU, to je fuk, nebavíme se tu přeci o politickém rozdělení, ale o energetickém mixu. Dominantní fosilní paliva na elektroenergetickém mixu rozhodně nebudou. Dominantní se rozhodně nedají označit ani teď.

Popravdě jsem čekal, že mi tu můj odhad 70 % OZE v roce 2050 tady strhá většina jako nesmyslně nízký, nečekal jsem, že to někomu bude připadat moc :)

Emil
16. listopad 2020, 08:19

"Celkem předvídatelné a relativně stabilní VTE" vůči čemu? Který zdroj je ještě méně předvídatelný než VtE?

Jiří
16. listopad 2020, 11:19

FVE

Emil
16. listopad 2020, 11:36

To sotva. Stačí porovnat, jak se liší předpovědi proti skutečné výrobě v Německu u VtE:

energy-charts. info/charts/power_scatter/chart.htm?l=en&c=DE&dataType=wind_ante_post&interval=year

a u FVE:

energy-charts. info/charts/power_scatter/chart.htm?l=en&c=DE&dataType=solar_ante_post&interval=year

Rozdíl v predikovatelnosti výroby je evidentně ve prospěch FVE.

Jiří
16. listopad 2020, 17:08

Myslel jsem krátkodobou předpověď, ne na rok dopředu.

Emil
16. listopad 2020, 17:21

Toto je krátkodobá předpověď na den dopředu.

Jiří
15. listopad 2020, 16:55

Takže USA, Evropa i Čína mají již teď přírůstky VTE okolo 1,5 procentního bodu za rok, tím by se vítr hravě dostal na minimálně polovinu nejpozději roce 2050, všechny nízkoemisní zdroje celkem tak na 80 % a zbytek se klidně může pálit cokoli, to už přírodu nijak nepoznamená.

Tím bych tedy považoval bezemisní elektřinu za vyřešenou, nicméně přechod na bezemisní energii bude ještě hodně dlouhý běh, jehož cíle se jistě nedožiju. V USA bych ale začal se snižováním její potřeby, rezervy jsou zde obří.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se