Domů
Větrné elektrárny
Nejistá sezóna francouzských pevninských větrných parků

Nejistá sezóna francouzských pevninských větrných parků

Hluboko pod maximálním možným limitem 500 MW skončila druhá z šesti francouzských aukcí na výstavbu pevninských větrných elektráren. Minulý týden byly oznámeny výsledky, ze kterých plyne, že v aukci uspěly elektrárny o instalovaném výkonu pouhých 118 MW. Zájem brzdí chybějící povolení a nejasnosti ohledně legislativy.

Do aukce developeři přihlásili 9 projektů o celkovém výkonu 216 MW. Už před vyhodnocením výsledků bylo zřejmé, že limit stanovený pro toto kolo aukce nebude naplněn ani z poloviny. V aukci nakonec uspělo 5 z 9 projektů o celkovém výkonu 118 MW.

Mezi úspěšným uchazeči je kanadská společnost Boralex nebo belgická Elicio. v aukci uspěla také francouzská společnost Engie Green patřící do skupiny Engie, která je částečně vlastněná francouzským státem. Úspěšní uchazeči mají na výstavbu svých větrných parků 36 měsíců. Všechny akceptované projekty totiž musí být uvedeny do provozu nejpozději v průběhu srpna 2021.

Zájem z první aukce se neopakoval

V minulém kole francouzské aukce konaném na přelomu února a března byl přitom limit 500 MW dokonce mírně překročen. V tomto prvním kole totiž uspěly nabídky na výstavbu 508 MW, souhrnný výkon nabídek byl dokonce 908 MW.

Průměrná cena v této první z šesti aukcí, které Francii mají zajistit výstavbu 3 GW instalovaného výkonu, byla 65,4 €/MWh. Zatímco průměrná cena z první aukce byla známá záhy po zveřejnění výsledků, cena vzešlá z druhé aukce konané v září doposud známá není. Za propadem zájmu o výstavbu nových pevninských větrných elektráren v druhé aukci stojí především legislativní komplikace.

Zájem brzdí chybějící povolení

V zářijové aukci museli uchazeči předložit spolu s nabídkou všechna potřebná povolení pro výstavbu větrného parku. Tato podmínka však v letošní první aukci neplatila. Vzhledem k rozhodnutí francouzského soudu z konce loňského roku žádné nové projekty ani nemohou tato povolení získat.

Právě chybějící povolení stojí za nižší nabídkou v druhém kole francouzské aukce. Další kolo aukce na výstavbu pevninských větrných elektráren se bude ve Francii konat v březnu 2019. Úspěšnost tohoto třetího kola bude záležet na tom, zda se znovu rozběhne povolovací proces a zda si tak uchazeči budou moci zajistit povolení potřebná pro realizaci svých projektů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se