Domů
Větrné elektrárny
Norská vláda plánuje kvůli protestům zpomalit rozvoj onshore větrných elektráren
Výstavba větrné elektrárny. Zdroj: WindEurope
Zdroj: WindEurope

Norská vláda plánuje kvůli protestům zpomalit rozvoj onshore větrných elektráren

Norská vláda navrhla v pátek sadu opatření, která by měla zpřísnit pravidla pro nové onshore větrné elektrárny. Reaguje tak na sílící protesty proti rozvoji větrných elektráren, kdy environmentální aktivisté obviňují některé developery z toho, že staví větší turbíny, než jaké byly původně schváleny, a upozorňují na dopady na vzhled krajiny a nebezpečí pro ptactvo. 

Instalovaný výkon norských větrných elektráren se od roku 2017 více než zdvojnásobil na současných 2,7 GW a developeři připravují řadu projektů, které se snaží uvést do provozu předtím, než v příštím roce skončí současný režim podpory těchto zdrojů.

V loňském roce dosáhla výroba elektřiny z norských větrných elektráren rekordních 5,2 TWh, což znamenalo téměř 4% podíl na celkové výrobě elektřiny, kterou obstarávjí téměř výhradně vodní elektrárny.

Prudký rozvoj větrných elektráren v posledních letech přinesl také rostoucí opozici obyvatelstva proti jejich dalšímu rozvoji. Norská vláda reagovala přípravou několika opatření, která by měla zpřísnit pravidla pro nové onshore větrné elektrárny.

„V budoucnu umožníme omezený a více rozumný rozvoj větrných elektráren než ten, který vidíme nyní…To však neznamená, že rozvoj větrných elektráren skončí… Elektřina z větrných elektráren bude hrát roli v našem elektroenergetickém systému i v budoucnosti,“ uvedla podle zahraničního serveru Reuters norská ministryně pro ropu a energetiku Tina Bruová.

Návrhy vlády, které musí schválit norský parlament, zahrnují například stanovení přínějších pravidel pro výšku turbín, zkrácení doby realizace projektu či opatření zajišťující ekonomickou životaschopnost projektů.

Norská vláda podle Reuters dále uvedla, že nová pravidla budou více brát v potaz vliv větrných elektráren na vzhled krajiny, chov sobů či názor místních municipalit při schvalování nových projektů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Jose
21. červen 2020, 14:36

Všichni vědí že 100x větší nebezpečí pro ptactvo představují kočky.

Emil
21. červen 2020, 15:50

Všichni vědí, že jak pro které.

Asd
21. červen 2020, 18:37

Jak pro které. Ale proč zbytečně zabíjet ptáčky když nemusíme. Aspoň v tomto ohledu mají Norové rozum.

Josef
21. červen 2020, 21:52

Ono to rozhodnutí nestavět je u Norska motivováno úplně něčím jiným

VTE není levný zdroj a oni el. energii exportují, takže proč by měli platit drahý zdroj , aby se jim zvýšil levný export to by museli být naprostí idioti a protože nejsou v EU tak se jako naprostí idioti chovat podle Bruselu nemusí no tak budou VTE stavět jen tak pomalu ,aby jejich export byl minimální. V současné době jim rychle roste spotřeba el. energie - el.auta, tepelná čerpadla a rychle klesá export el. energie aby nebyly deficitní postavili nějaké VTE, ale další už nepotřebují. Jinými slovy za vším hledejte peníze.....

Martin Hájek
21. červen 2020, 23:12

No vida, větrných elektráren mají lidé dost už i v liduprázdném Norsku. Ty 3 GW je prostě určitě hranice, kdy lidé prozřou a zjistí, že sen o zelené energii bez vlivu na životní prostředí byl jen snem, na který se nachytali.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se