Domů
Elektřina
První americká offshore větrná elektrárna zahájila komerční provoz
První americká offshore větrná elektrárna Block Island
Zdroj: Deepwater Wind

První americká offshore větrná elektrárna zahájila komerční provoz

První offshore projekt ve Spojených státech 12. prosince 2016 zahájil svůj provoz. Větrný park byl postaven u pobřeží ostrova Block Island ve státě Rhode Island. Pět větrných turbín má být schopno vyprodukovat dostatek elektřiny, aby zásobovalo 17 tisíc domácností – obyvatelé ostrova tak již nebudou závislí na dieselových generátorech. Další projekty jsou plánovány i v dalších pobřežních oblastech USA, jejich budoucnost je ale nyní nejistá po zvolení prezidenta Trumpa.

První vlaštovka

Jakožto první projekt podobného typu je Block Island považován za milník v americké offshore energetice, a to i přes poměrně malý výkon 30 MW. První turbína byla instalována v srpnu letošního roku, provoz všech pěti byl zahájen nyní v prosinci. Projekt má velmi symbolickou hodnotu – jeho předchůdci, jako například projekt Cape Wind, který byl odvolán po protestech místních obyvatel z obavy o „zhoršený výhled“, v realizaci tak úspěšní nebyli. Malá velikost a umístění turbín pomohly projektu probojovat si cestu, i přesto, že v obyvatelích ostrova vyvolával a stále vyvolává smíšené pocity.

Větrné turbíny, které jsou připojeny k mořskému dnu ocelovými základy, jsou napojeny na širší síť přenosovými kabely uloženými v mořském dni. Guvernérka státu Rhode Island Gina M. Raimondo ve svém prohlášení kontroverzně uvedla:

„Jsem velmi hrdá na to, že můj stát je tím prvním, který instaloval ocelové konstrukce do vody a pyšní se točícími se lopatkami turbín nad povrchem oceánu.“

 

snimek-obrazovky-2016-12-14-v-17-54-01
První offshore větrný park v USA je umístěn u pobřeží Block Island. Zdroj: NRDC

Další projekty mají zelenou. Nebo ne?

V posledních několika letech vykazovala federální vláda snahy o podporu offshore větrných projektů. Do minulého roku byl celkový počet povolení k výstavbě vydaných americkým ministerstvem vnitra jedenáct. Tyto projekty mají potenciál k výrobě až 14,5 GW elektřiny z obnovitelných zdrojů a patří mezi ně i návrh na výstavbu 765MW větrného parku v Kalifornii, který by byl postaven na plovoucích základech.

S tím, jak se k větrné energetice staví budoucí prezident Trump, jsou ale nyní navrhované projekty v ohrožení. Trump se velmi negativně vyslovil o podobných plánech v Británii při setkání s podobně smýšlejícím britským politikem a zástupcem strany UKIP Nigelem Faragem. Na něm vyhodnotil, že turbíny by velmi kazily výhled z jeho golfových areálů poblíž Aberdeenshire ve Skotsku.

Společnost Deepwater Wind, která za projektem Block Island stojí a která nyní pracuje i na výstavbě podobné elektrárny u pobřeží Marylandu, se odmítla k postoji Trumpa vyjádřit. Podporovatelé offshore větrných projektů argumentují, že by si offshore větrná energetika v USA mohla najít svou cestu díky své schopnosti vytvářet nová pracovní místa, což je jeden z hlavních bodů Trumpovy předvolební kampaně. Block Island výstavbou zaměstnal 300 lidí na dobu několika let, kdy bylo na projektu pracováno.

Zdroj úvodního obrázku: Deepwater Wind

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se