Domů
Větrné elektrárny
Vestas stále vládne trhu s větrnými turbínami, další dodavatelé se na něj dotahují
Větrná turbína Vestas V112-3.0 MW, Macarthur, Austrálie. Zdroj: Vestas
Zdroj: Vestas

Vestas stále vládne trhu s větrnými turbínami, další dodavatelé se na něj dotahují

Dánský Vestas byl i v loňském roce největším dodavatelem větrných turbín na světě, když z celkových 60,7 GW uvedených větrných elektráren do provozu bylo 9,6 GW právě z dílny dánské společnosti. Za více než polovinou nového instalovaného výkonu v roce 2019 stáli čtyři dodavatelé turbín – dánský Vestas, španělský Siemens Gamesa, čínský Goldwind a americký General Electric.

Podle zahraničního serveru BloombergNEF (BNEF) bylo v roce 2019 zprovozněno meziročně o 22 % více nového instalovaného výkonu ve větrných elektrárnách, a to 61 GW. Pro rok 2020 očekává BNEF meziroční růst o 24 % na 75 GW.

„Developeři v roce 2019 globálně zprovoznili 61 GW větrných turbín ve srovnání s 50 GW v předchozím roce. Většina z těchto turbín byla instalována na zemi (88 %), ale podíl turbín instalovaných na moři roste, loni o čtyři procentní body na 12 %,“ uvedl BNEF.

Zveřejněná data ukazují, že za více než polovinou nového instalovaného výkonu v roce 2019 stojí čtyři dodavatelé turbín – dánský Vestas, španělský Siemens Gamesa, čínský Goldwind a americký General Electric. Pomyslná první pětka zůstala v loňském roce neměnná, avšak silný rok z pohledu nových instalací v Číně posunul čínské dodavatele Ming Yang, Windey a Dongfang Electric na šesté, sedmé a deváté místo.

Top 10 dodavatelů větrných turbín z pohledu zprovozněného výkonu v roce 2019. Zdroj: BNEF
Top 10 dodavatelů větrných turbín z pohledu zprovozněného nového výkonu v roce 2019. Zdroj: BNEF

„Společným rysem každého z lídrů na trhu s onshore větrnými turbínami je silná pozice buď na americkém nebo na čínském trhu,“ dodal BNEF.

Nízká aktivita na vybraných trzích zasáhla klíčové dodavatele z těchto trhů. Jako příklad lze uvést pokles dodávek větrných turbín společnostmi Enercon a Senvion kvůli kolapsu německého trhu s onshore větrnými turbínami zapříčiněném zejména nedostatkem vhodných lokalit pro výstavbu nových zdrojů.

„Rok 2020 bude dalším silným rokem pro nové instalace v Číně a Spojených státech, jelikož developeři spěchají s výstavbou před plánovaným poklesem dotací, avšak nejistota období po roce 2020 by mohla zasáhnout některé velké hráče, pokud se nezaměří na nové rostoucí trhy,“ dodal BNEF.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Jan Veselý
6. březen 2020, 07:38

Ještě bych to doplnil, že rok 2019 byl rekordní i v objednávkách. Výrobci zaznamenali okolo 100 GW objednávek.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516