Domů
Větrné elektrárny
Vestas stále vládne trhu s větrnými turbínami, další dodavatelé se na něj dotahují
Zdroj: Vestas

Vestas stále vládne trhu s větrnými turbínami, další dodavatelé se na něj dotahují

Dánský Vestas byl i v loňském roce největším dodavatelem větrných turbín na světě, když z celkových 60,7 GW uvedených větrných elektráren do provozu bylo 9,6 GW právě z dílny dánské společnosti. Za více než polovinou nového instalovaného výkonu v roce 2019 stáli čtyři dodavatelé turbín – dánský Vestas, španělský Siemens Gamesa, čínský Goldwind a americký General Electric.

Podle zahraničního serveru BloombergNEF (BNEF) bylo v roce 2019 zprovozněno meziročně o 22 % více nového instalovaného výkonu ve větrných elektrárnách, a to 61 GW. Pro rok 2020 očekává BNEF meziroční růst o 24 % na 75 GW.

„Developeři v roce 2019 globálně zprovoznili 61 GW větrných turbín ve srovnání s 50 GW v předchozím roce. Většina z těchto turbín byla instalována na zemi (88 %), ale podíl turbín instalovaných na moři roste, loni o čtyři procentní body na 12 %,“ uvedl BNEF.

Zveřejněná data ukazují, že za více než polovinou nového instalovaného výkonu v roce 2019 stojí čtyři dodavatelé turbín – dánský Vestas, španělský Siemens Gamesa, čínský Goldwind a americký General Electric. Pomyslná první pětka zůstala v loňském roce neměnná, avšak silný rok z pohledu nových instalací v Číně posunul čínské dodavatele Ming Yang, Windey a Dongfang Electric na šesté, sedmé a deváté místo.

Top 10 dodavatelů větrných turbín z pohledu zprovozněného nového výkonu v roce 2019. Zdroj: BNEF

„Společným rysem každého z lídrů na trhu s onshore větrnými turbínami je silná pozice buď na americkém nebo na čínském trhu,“ dodal BNEF.

Nízká aktivita na vybraných trzích zasáhla klíčové dodavatele z těchto trhů. Jako příklad lze uvést pokles dodávek větrných turbín společnostmi Enercon a Senvion kvůli kolapsu německého trhu s onshore větrnými turbínami zapříčiněném zejména nedostatkem vhodných lokalit pro výstavbu nových zdrojů.

„Rok 2020 bude dalším silným rokem pro nové instalace v Číně a Spojených státech, jelikož developeři spěchají s výstavbou před plánovaným poklesem dotací, avšak nejistota období po roce 2020 by mohla zasáhnout některé velké hráče, pokud se nezaměří na nové rostoucí trhy,“ dodal BNEF.

Komentáře(1)
Jan Veselý
6. březen 2020, 07:38

Ještě bych to doplnil, že rok 2019 byl rekordní i v objednávkách. Výrobci zaznamenali okolo 100 GW objednávek.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.