Výrobce větrných turbín trápí rostoucí náklady, Siemens Gamesa se propadla do provozní ztráty
Rostoucí ceny vstupních surovin se začínají podepisovat na hospodářských výsledcích řady společností, včetně výrobců větrných turbín. Jeden z největších světových výrobců větrných turbín, společnost Siemens Gamesa, se tak nyní snaží zvýšit ceny svých turbín, aby se vypořádal s provozní ztrátou za uplynulé čtvrtletí, na které měly podíl jak rostoucí ceny materiálů, tak interní problémy, které zpozdily uvedení nové platformy pro větrné turbíny na trh.
Narušení dodavatelských řetězců během koronavirové pandemie a rychle zotavení průmyslové výroby, následované vypuknutím válečného konfliktu na Ukrajině tlačí v posledních měsících ceny řady surovin nahoru. Rostoucí náklady na vstupní materiály byly rovněž jedním z aspektů, který negativně ovlivnil hospodářské výsledky jednoho z největších světových dodavatelů větrných turbín, který se v minulém čtvrtletí propadl do značné provozní ztráty.
"V případě konkrétních materiálů … oceli, mědi, dalších … cenové maximum, kterého jsme tak nějak dosáhli, je tak nějak stále tady," uvedl podle agentury Reuters bývalý člen představenstva Siemens Energy a současný výkonný ředitel společnosti Siemens Gamesa.
Eickholt se po oznámení provozní ztráty za druhé čtvrtletí letošního fiskálního roku o hodnotě více než 300 milionů eur nechal slyšet, že se vyskytl „celkem velký počet podceněný komplexit“, které zpozdily uvedení nové platformy 5.X pro onshore větrné turbíny na trh.
Akcie výrobce turbín se podle agentury Reuters po oznámení hospodářských výsledků propadly o 5,4 %, v případě mateřské společnosti Siemens Energy, která vlastní 67 % akcií Siemens Gamesa, byl propad dokonce 6,9 %, jelikož společnost dodala, že bude muset přehodnotit svůj výhled pro letošní tržby a zisk.
Na negativním hospodářském výsledku mají svůj podíl i problémy s interními procesy, které podle agentury Reuters jsou již delším zdrojem frustrace v rámci mateřské společnosti Siemens Energy.
"Dvě třetiny potíží jsou způsobeny vnitřními příčinami," dodal Eickholt s tím, že tyto potíže nelze vyřešit rychle.
Eickholt dále uvedl, že se společnost snaží vyjednat zvýšení cen svých turbín, které by se mohlo pohybovat v řádu vyšších jednociferných procent, či dokonce více.
Mohlo by vás zajímat:
teraz otazka. bude to posobit tlak na znizenie alebo zvysenie ceny elektricke energie ?
Spíš ani na jedno, cenu elektrické energie ovlivňují jiné faktory než investiční náklady větrných turbín.
Spíše mě udivuje, že takto podporovaný segment trhu má takovéto problémy.
Toto spíš vypadá na poroblémy, nikoliv se zájmem zákazníků, ale ony "vnitřní přičiny", zkrátka mají špatné řízení nákladů a cen.
Ta jedna třetina problému bude v tom, že i větrné turbíny se kontraktují s nějakým zpožděním, takže zakázka z roku 2020, 2021 už má fixovanou cenu, ale turbíny se stále vyrábí a vstupní ceny materiálů povyrostly nečekaným tempem takže dodat to za nasmlouvanou cenu znamená ztrátu.
Na to dnes s*re pes. Dnes můžete mít klidně uzavřeny střednědobý rámcový kontrakt, ale pokud je pro dodavatele vysloveně ztrátový, tak vám to prostě za sjednané rámcové ceny nedodá a basta.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se